Kronik Bronşite İyi Gelen 5  Şifalı Bitki:

Kronik Bronşit akciğer hava yolları iltihabı olarak bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık ÜSYE sınıfına dahil bir rahatsızlıktır. Bronşit, genellikle hafif ya da ağır seyreden çeşitli hastalıklardan sonra ciğeri tutar. Bu hastalığın tedavisi ve bakımı yapılmazsa kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda akciğer enfeksiyonları için etkili olabilen 5 çeşit şifalı bitkiden bahsedeceğiz.

Aşağıda sizlere tavsiye edeceğimiz şifalı bitkilerin ve kullanım yollarının akciğerlerimizdeki iltihabi vakaları iyileştirmenin yanında bronşitin yan etkilerinden olan öksürüğü de kesmeye yarayan özellikleri vardır.

Bronşit Hakkında Daha Detaylı Bilgi

Kekik:

Kekiğin bronşit için tedavi edici özelliği bazı bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir. Kekik bronşit ve bunun gibi birçok solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkili bir şifalı bitkidir. Özellikle çuha çiçeğiyle birlikte karışık çayı yapılan kekik Alt solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. İyileşme zamanlarını önemli oranda azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kekik Nasıl Hazırlanır?

Kekik ve çuha çiçeği şifalı bitkisi uygun miktarda karıştırılır, kaynamış su bu karışımın üzerine dökülür. Böylece Kekik çuhaçiçeği karışımı haşlanır. Uygun demlenme süresinden sonra ılık veya sıcak olarak tüketilir. Kekik çayı içerisine katılacak kabuklu limon çaya ayrı bir lezzet verirken kekik çayının iyileştirme gücünü de artırır.

Kekik Hakkında Daha  Detaylı Bilgi

ITIR ve ITIR Çiçeği:

Itır kumlu topraklarda yetişen her renkten çiçekler açabilen hoş kokulu ve tüylü dokuya sahip olan şifalı bir bitkidir. Itır çiçeklerinin özleri ılık suda inceltilerek kullanılır. Itırın bronşit gibi akciğer hastalıklarında kullanılmasına özellikle Avrupa’da çokça rastlanır. Avrupa’da bu şifalı bitkiler hakkında çalışmalar yapılmış ve kontrollü deneylerle iyileştirici yönleri ortaya çıkartılmıştır.

Bronşit tedavisinde ıtır bitkisi çayı içilerek ya da buharı solunarak kullanılır. Buna göre uygun miktarlarda hazırlanmış ıtır bitkisi dal, gövde, yapraklar ve çiçek olarak bir kaba konur daha sonra kaynamış su bu kabın içerisindeki bitkinin üzerine dökülerek bitki haşlanır. Buharı solunurken demlenmiş olan bitkinin çayı içilir. Itır bitkisinin sakinleştirici, kan seyreltici, idrar söktürücü ve ürtiker yatıştırıcı özellikleri de vardır.

Turunçgiller:

Turunçgiller terimini söylerken mandalina, portakal, greyfurt veya limondan bahsediyoruz. Turunçgillerde bol miktarda C vitamini bulunur. Bu vitamin vücudun savunma sistemini takviye eden mucizevi birer şifalı bitkilerdirler. Turunçgillerin posasıyla beraber yenmesi, kabuklarının yapılacak olan şifalı çaylarda kullanılması ve sularının sıkılarak içilmesi sıkca kullanılan yöntemlerdendir. Ancak unutulmaması gereken bir durum vardır ki bu da vitaminlerin ısıya ışığa ve bayatlamaya karşı dayanıksızlığı vardır. Yani hazırlanan turunçgiller bekletilmeden tüketilmelidir. Özellikle sabahları tüketilen turunçgiller daha faydalı olabilir.

Okaliptüs Yağı:

Sadece okaliptüs yağı değil buna benzer birçok uçucu esansiyel yağlar bronşit tedavisinde öteden beri kullanılagelir. Bu tür yağlar göğüs ve boğaz bölgesine sürülebildiği gibi 200-300 miligrama kadarda içilirler.

Okaliptüs yağının sindirimsistemnde olumsuzluklara neden olduğu pek bildirilen bir durum değildir.

Okaliptüs Yağı Hakkında Daha Detaylı Bilgi

Kara Turp Kökü:

Karaturp kış sebzelerinden birisidir. Özellikle solunum yollarını yatıştırıcı etkisi dolayısıyla gerçekten isabetli bir sebzedir. Kara turp kökünün rendelenerek yenmesinin yanında bu bitkiden kıvamlı ilaçları da üretilebilir. Yapılacak oldukça basittir rendelenen kara turp kökünün üzerine bir miktar şeker dökülür bu şekilde buz dolabına konan rendelenmiş püre bir zaman sonra alınarak çay süzgecinden geçirilir. Yatmadan önce ve sabah kahvaltıdan sonra 1 tatlı kaşığı alınarak tüketilir.

!!!!Önemli!!!!

Not: Yukarıdaki bitkiler alerjiye neden olabilir. Eğer alerjiye neden olacağından şüpheleniyorsanız bu bitkileri kullanmayınız. Özellikle uçucu yağların kullanımında dikkatli olmalısınız. Bu yağlar toksik maddelerdir. Fazlası ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle çocuklarda kullanırken 2 kere dikkatli olun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gerilim Tipi Baş Ağrısı
Böbrek İltihaplanması
Pnomoni (Zatürre) Nedenleri Nelerdir?
Ayak Parmağı Karıncalanması
Bağırsak Gazı
Uyku Hastalığı, Trypanosomiasis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.