KRONİK OBSTRUKTİF AKCİĞER HASTALIĞIKronik Obstruktif Akciğer Hastalığı

KOAH, içerisinde amfizem ve kronik bronşit gibi rahatsızlıkları barındıran bir hastalık kümesidir. Toplum içerisinde hastalığın en yaygın olarak bilinen ve karşılaşılan özelliği, kişinin nefes alış verişi sırasında ciğerlere giren havayı rahat bir şekilde alamayarak nefes darlığına sebep olabilecek kadar kısıtlayabilme özelliğidir. Hastalığa bir kere yakalanıldığı taktirde ne yazık ki geri dönüşü yoktur ve sonucu çoğunlukla ölümle sonuçlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Amfizem Nedir? Amfizem ciğerlerimizde yer alan ve kişinin nefes alış verişini sağlayan alveollerde yer alan hava boşluklarında, alveol duvarında meydana gelmiş deformasyonlar neticesinde ortaya çıkan bir takım normal olmayan ve kalıcı genişleme durumudur. Nefes darlığı problemi amfizemin en temel belirtisidir.

Kronik Bronşit Nedir? Kronik bronşit aşırı miktarda mukus maddesinin neden olduğu kalıcı öksürük rahatsızlığıdır. Bu durum yılda en az üç defa olmak üzere toplam iki sene boyunca devam edebilmektedir.

KOAH, çoğunlukla uzun seneler boyunca sigara içen 50 yaşını geçmiş olan erkeklerde ve kadınlarda görülmektedir. İstatistiklere bakacak olursak erkeklerde görülme olasılığı kadınlara oranla daha fazladır. Bazı istisnai durumlarda sigara kullanmayan kişilerde veya henüz 50 yaşına gelmemiş olan kişilerde de bu hastalık görülebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KOAH TİPLERİ NELERDİR?

KOAH, üç farklı temel gruba ayrılabilir. Bunlar; A Tipi (Amfizem), B Tipi (Bronşit) ve C Tipi (Amfizem + Bronşit) şeklindedir. Çoğunlukla sigaranın neden olduğu durumlarda C tipi yaygın olarak görülmektedir. Rahatsızlığın hemen hemen göstermiş olduğu belirtiler birbirleriyle benzer olduğu için ayrım olması çok kolay değildir. A Tipi KOAH olan kişiler, uzun boylu, parmak uçlarında büyüme meydana gelmiş, herhangi bir öksürük problemi ve buna bağlı olarak balgam sorunu olmayan, vücut ağırlığı bakımından zayıf bir görünüme sahiptir. B Tipi KOAH olan kişiler ise daha çok kısa boylu ve şişman, sigaranın neden olduğu öksürük durumu esnasında bol bol balgam çıkarmak zorunda olan ve kalp problemleri ile sık karşılaştıkları için çeşitli zamanlarda hastaneye kaldırılan ve burada takviye sayesinde kendilerini iyi hisseden bir tablo çizmektedirler.

KOAH BELİRTİLERİ NELERDİR?

KOAH’ın en temel belirtileri nefes alış verişi sırasında zorluk, şiddetli öksürük, öksürürken balgam oluşumu, göğüste tıkanma hissi, nefes alış verişi esnasında hırıltı ve göz altlarında morarma şeklinde olmaktadır. Bu belirtiler bir anda olmadığı için teşhis edilmesi kişi tarafından oldukça zor olmaktadır. Nitekim kişiler kendilerinde olan bu durumları kronikleştikten sonra hastalık olarak görmemekte ve benim vücudumun bir özelliği olarak düşünmektedir. Bu yüzden belirtiler ilk başladığı anda doktora başvurmak son derece önemlidir.

Uzun seneler boyunca sigara alışkanlığı olan bir kişide ilerleyen dönemlerde sık karşılaşılan problemler çeşitli adımlarla gelmektedir. Örneğin, ilerleyen yaşlarda ilk olarak kişi merdiven çıkarken veya inerken zorluk çekmeye başlar. Zamanla bu zorluk normal gündelik hayatında yaptığı işler esnasında da çıkmaya devam eder. Sigara bırakılmadığı ve uygun tedavinin gerçekleşmediği zamanlarda ise kişide zaman içerisinde gece uykusundan kaldıracak kadar şiddetli öksürük ve nefes alamama durumları ortaya çıkar. Çok ilerleyen KOAH durumlarında, kişi nefes güçlüğü yaşadığı için kendi başına tuvalete gidemez, ev içerisinde dolaşamaz, yemeğini yardımsız yiyemez ve hatta konuşamaz. Bu gibi durumlar ortaya çıktığı zaman mutlaka bir yardımcının bakımına gereksinim vardır.

KOAH’ta nefes probleminin dışında zamanla şiddetli öksürük ve öksürüğe bağlı olarak balgam oluşumu gibi belirtiler kendisini gösterir. Öksürük gündüz gün boyunca devam edebileceği gibi gecede kişinin uyumasını engelleyecek kadar sık olabilir. Bu tür öksürük problemi olan kişilerde uyku esnasında nefes alış verişi sırasında hırıltıya benzer bir ses görülebilir.

KOAH Tipleri NelerdirKOAH NASIL TEDAVİ EDİLİR?

KOAH için uygulanan tedavi yöntemlerinde iki farklı hedef bulunmaktadır. Bunlardan ilki; rahatsızlığın neden olduğu belirtileri mümkün olduğunca ortadan kaldırmak, ikincisi ise hastalığın ilerleyişini mümkün olduğunca yavaşlatmaktır. Ne yazık ki, makalemizin başında da belirttiğimiz üzere KOAH durumu ortadan tamamen kaldıracak ve kişiyi eski sağlığına tam olarak kavuşturabilecek bir tedavi yöntemi henüz günümüzde bulunmamaktadır. Hastalığın önüne geçmek için sigaranın bırakılması son derece önemlidir.

KOAH dört farklı aşama şeklinde tedavi edilmektedir. Bunlar sırasıyla; sigara alışkanlığından vazgeçilmesi, sigara içilen ortamlarda maruz kalınan dumandan korunmak, uzun süreli gerçekleştirilen tedavi ve bu tedavi esnasında ortaya çıkabilecek ani krizlerin önüne geçilmesi için uygulanacak olan atak tedavileridir. Rahatsızlığın şiddetine göre uygulanacak olan tedavi, akciğerlere giden hava kütlesini arttırmaya yönelik olan bronkodilatatör yardımıyla olabilir. Tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir.

KOAH’ın tedavisi mümkün olmadığından hastalığa yakalanmadan bir takım önlemlerin alınması önemlidir. Sigara içmemek ve içilen ortamlardan uzak durmak, doğru ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamak ve hayatımızda her zaman spora yer vermek tüm hastalıklardan korunmada olduğu gibi KOAH’tan korunmak için yeterli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat Bezi Büyümesi Testleri ve Teşhis
Dizanteri nedir ?
KARIN ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
Çocuklarda Astım Krizi
Diyet Önerileri
Kemik Sağlığına Dikkat Edin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.