Kserostomi Nedir?

Tıp dilinde kserostomi olan kelimenin anlamı “ağız kuruluğudur” Ksero=kuruluk ve Stomi=Ağız açıklığı kelimelerinden türetilmiştir. Kserostomi Ağız içerisindeki tükürük bileşeninin azalarak ağız içerisinin ıslatılmasına yetmemesi şeklide ortaya çıkar. Normal bir bireyde ağız epiteli ve tükürük bezlerinden salgılanan tükürük bileşeni; ağız içerisini damak yanak ve dil dahil dişlerle birlikte ıslatır bu ıslaklığın faydaları konuşma mekanizmasının kolaylaştırılması, yeme mekanizmasının kolaylaştırılması, yutkunma mekanizmasının rahatlatılması şeklinde sıralanır.

Kserostomi Nedenleri:

Bu rahatsızlık genellikle başka bir hastalık nedeniyle ortaya çıkar. Örneğin kserostomi ye neden olan en meşhur hastalık kesinlikle “şeker hastalığıdır“. vücut sıvılarındaki azalma da bu rahatsızlığa neden olacaktır. Kullanılan haplar, Kişinin ruhsal durumunda meydana gelecek ani değişiklikler, Bayılma yada şok gibi durumlar da kserostomiye neden olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kserostominin Zararları:

Tükürük bileşeni karbon hidratların(besin türü) sindirimini ağızda başlatır. Kserostomi durumunda Karbon Hidrat sindirimi sekteye uğrayacaktır. Ağız suyu içerisinde mikroskobik canlıları öldüren bileşenler barındırır. Ağız kuruluğu sonucunda dişlerin ve ağzın dezenfeksiyonunda aksamalar yaşanacaktır. Tat alma duyusundaki zayıflama da yine bu rahatsızlık sonucu gelişecek olan bir durumdur.
Ağız Kuruluğunun Tedavisi:
Bu rahatsızlığın tedavisi ancak neden olan hastalığın yada etkenin ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Diğer yandan doktorunuz sizlere ağız sıvılarını artırıcı ilaçlar reçete edebilir.  Yapılan tetkiklere göre verilen ilaçları düzenli kullandığınızda rahatsızlığınız son bulacaktır.
Ağız Kuruluğunun Tedavisi İçin Basit Önlemler:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Şekersiz sakız çiğneyin.
  • Kafein alınımını sınırlandırın.
  • Şekerli ve asitli gıdalardan uzak durun.
  • Dişlerinizi florürlü macunlarla fırçalayın.
  • Ağız gargarası olarak alkollü gargaralar dan uzak durun.
  • Tütün çiğnemeyin.
  • Alkol almayın.
  • Gün boyunca su içmeyi unutmayın.
  • Burundan nefes alın ağızdan nefes verin.
  • Geceleri yattığınız yere nemlendirici koyun.

Ağız Kuruluğu İçin Şifalı Bitkiler:
Limon yada ekşi olabilecek şeyler tükürük algınızı tetikler bu tür şeyleri fazlaya kaçmadan kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
yüzüm kaşınıyor
Kıl Dönmesi
Taksoplazmozis
Troid Bezinin Fazla Çalışması
Bel Ağrısına Hangi Belirtiler Eşlik Eder?
DİZİNİZDE AĞRI MI VAR? NEDEN OLABİLİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.