KULAKTAN BÖCEK NASIL ÇIKARILIR?

Yazımızda Kulağa Böcek Kaçması, Kulaktan Böcek Nasıl Çıkarılır, Kulağa Giren Böcek Nasıl Çıkartılır ve Kulağa Kaçan Böcek Nasıl Çıkarılır? konularında detaylı bilgiler verilmektedir.

Bu, zor bir durum gibi görünse de kulağa girebilecek çok sayıda böcek vardır. Bunlardan en yaygınları sivrisinek, tatarcık, kelebekler, böcekler ve sineklerdir. Böcekler kulakta sıkışabilir ve dışarı çıkamazlar. Büyük böceklerin kulaktaki durumu daha da zordur, geriye dönemezler. Hareketleri ise ayrı bir tiksindiricidir ve genellikle ağrılı ve korkutucudur. Peki, nasıl çıkarılacak veya ne yapılması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

• Öncelikle işlem sırasında sakin ve sabırlı olmalısınız. Böceğin her hareketini hissedeceğini, hastaya söylemeniz önemlidir. Eğer kulağından böcek çıkarılan bir çocuksa bu daha da önemlidir.

• Böceğin bulunduğu kulak üst tarafta kalacak şekilde hasta, düz bir zemine yatırılmalıdır. Kişi mümkün olduğunca sakin ve rahat olmalıdır.

• Hastanın cildi ve giysilerini korumak için beyaz veya açık renkli emici bir havlu ile hastanın örtülmesi önerilir. Bunun bir diğer faydası da işlem böceğin çıkarılması sürecinde böceğin çok kolay tespit edilmesini sağlayacaktır.

• Nazikçe ve yavaş hareketler ile bebek yağı, mineral yağı, gliserin, bitkisel yağ ya da zeytin yağı ile kulak içini doldurun. Yağ, böceğin ölmesine ve hareketlerinin son bulmasına neden olacaktır. Yukarıda listelenen yağlardan biri yoksa, temiz su veya alkol ve su veya peroksit ve su karışımını kullanabilirsiniz. Hasta, artık böceğin hareket etmediğini söyleyene kadar karışım kulak içerisinde kalsın.

Sponsorlu Bağlantılar

• İğnesiz ince bir enjektör yada oluklu bir nesne kullanarak ılık suyu kulağa boşaltarak taşmasına olanak sağlayın. Yani kulağı yıkayarak dışarı çıkartın. Böceğin dışarı çıktığını izleyiniz. Böceğin boğulmasını müteakip, yağın kaldırma kuvveti ile böcek, sizin göreceğiniz kadar dışarı çıkmışsa bunu kulak pensi yada cımbız yada uygun bir nesne ile tutarak dışarı çıkarabilirsiniz.

• Böcek çıktıktan sonra dikkatlice inceleyin. Baş, gövde yada kafası gibi kopan bir parçası var mı, yok mu dikkat edin. Çıkarılabilecek konumda ise çıkarın, yoksa derhal tıbbi yardım isteyin.

İPUÇLARI NELERDİR?

Kulağınızdan böcek çıkarıldıktan sonra, kulağınızın içinde herhangi bir hasar olup olmadığını belirlemek için kulak burun boğaz doktoruna muayene olunuz.

Öncelikle bir doktora görünün. Hiçbir tıbbi tedavi mevcut değilse, yukarıdaki adımları kullanın.

ÖNEMLİ UYARI:

Böcek ölmeden kesinlikle cımbız, iğne vs. nesneler ile böceği çıkarmaya teşebbüs etmeyiniz. Bu, böceğin daha derine inmesine yol açabilir ve zarına zarar vererek kalıcı işitme sorunlarına neden olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kas Yaralanmaları / Yırtılması
Çıkıklarda İlk Yardım
Yara kanamaları
Çene Çıkması
Bebeklerde Kalp Masajı ve Suni Solunum
Vücut Isısının Düşmesi İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.