KULAĞIN İÇİNDE SİVİLCE ÇIKMASI

Kulak içinde sivilce çıkması birçok nedene bağlı olabilir. Çok sık olmamakla birlikte, çıktığı zaman kişide ciddi huzursuzluk hissi oluşturabilir. Kulaktaki sivilce, vücudun diğer bölgelerindeki sivilceler gibi ciltteki gözeneklerin tıkanması ile oluşur.

Bazıları kulağın girişinde yer alabileceği gibi bazıları kulağın daha derinlerine kadar gidebilir. Bu tür enfeksiyonlara, yetişkinlerden daha fazla çocuklar meyillidir. Çocukların parmaklarını sık sık kulaklarına götürerek kulak içini kaşımaları ve çizmeleri bunun en sık nedenleri arasında yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kulaktaki sivilceye bazen çok rahatsız edici keskin bir ağrı eşlik edebilir. Ayrıca kişinin kulakta ısınma hissetmesine neden olacak ve daha sonra ise birkaç gün içinde olgunlaşan sivilce irinle dolacak ve akıntı yapmaya başlayacaktır.

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

Kulaktaki sivilceler aşırı şiddetli ve ağrılı ise tedavide enjeksiyonlar ve cerrahi müdahale gerekli olabilir. Hafif dereceli vakalarda su ve sabunla kulağın yıkanması yada eczanelerden satılan topikal kremlerin kullanılması yararlı olabilir.

KULAK İÇİNDE SİVİLCE NEDEN OLUR?

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak içinde sivilce çıkmasının çeşitli nedenleri vardır. Bunlar sıklıkla aşağıdaki gibidir;

  • • Temiz olmayan tırnaklar ile kulak içinin karıştırılması ile kulak yolunun çizilmesi ile enfeksiyon oluşur ve sivilceye dönüşür. Hatta açık çizikler oluşmuşsa bu çiziklerden bakteri girişi de olabilir.
  • • Bir gözenekte yağın sıkışıp kalması ve serbest kalamaması
  • • Kulak içindeki cilt gözeneklerinde enfeksiyon
  • • Kulak kiri
  • • Stafilokok bakterisi gibi organizmanın neden olması

TEDAVİ

Kulaktaki sivilcenin tedavi edilmesinde farklı seçenekler mevcuttur. Hafif olgularda evde yapabileceğiniz bakım yeterli olabiliyorken, şiddetli kulak içi sivilcelerde ağrının dindirilmesi için bir dermatolog tarafından tedavi yapılmalıdır. Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda injeksiyon yada cerrahi seçenekleri uygulayabilir.

Evde tedavi yapılıyorken, sonuç alabilmek için 6-8 hafta arasında beklemek gerekir. Kulaktaki sivilcenin tamamen yok olması 6 ay yada daha fazla zaman alabilir. Saçınızı temiz tutmanız önemlidir çünkü buradaki bakteriler kulağınıza kadar ilerleyebilir ve sivilcelere neden olabilir.

EVDE YAPILABİLECEKLER

Kulağınızı su ve sabunla yıkadıktan sonra eczaneden alabileceğiniz topikal ilacı kulağınıza uygulayabilirsiniz. Kulağınızı nazikçe yıkamalısınız, sert uygulamalar cildinizi kötüleştirebilir ve sivilceyi azdırabilir. Yıkarken yumuşak bir bez, tahriş etmeyen bir sabun ve ılık su ile yıkayınız. Sivilceniz kulak kanalında olması durumunda kulağınızın içine su dökmeyiniz.

Burun Üstünde Sivilce

Kulağınızdaki sivilceli bölgeyi hafifçe kuruladıktan sonra, satın aldığınız kreminizi uygulayınız. İlacınızın etkili olabilmesi için içeriğinde salisilik asit, resorsinol ya da sülfür bulunmalıdır. Kulağınızda aşırı yağlanma varsa, buna yardımcı olmak için kreminiz benzil peroksit içermelidir.

Ayrıca bir pamuk parçasına hidrojen peroksit emdirerek sivilceyi temizlemeniz de iyi sonuçlar verecektir.

Eğer sivilce kulak kanalınızda ise, bir çorba kaşığı hidrojen peroksit ve ılık suyu karıştırarak kulak kanalınıza pansuman yapınız. Bunu birkaç dakika boyunca günde 2-3 defa uygulayınız. Pansuman esnasında cızlama sesi duyabilirsiniz. Endişe etmeyin.

ÖNERİLER

Kulağınızdaki sivilceler, tıpkı diğer sivilceler gibi kendi kendine iyileşeceklerdir. Dilerseniz buna izin verebilirsiniz.

Sivilceleriniz asla patlatmayın, kaşımayın, sıkmayın ve koparmayın. Bu, işi güçleştirmekten öte geçmez.

Sivilcelerinizi çok fazla tahriş etmeden çay ağacı yağı yada tuzlu su ile hafif ve tahriş etmeden sivilce üzeri temizlik yapabilirsiniz. Bunu uyumadan önce yapın.

Sivilceleriniz iyileştikten sonra, bunun tekrar oluşumunu önlemek istiyorsanız kulak temizliğine dikkat etmelisiniz. Duşta kulaklarınızı da yıkayın ve sonrasında ise kulakta kir birikimini ve gözenek tıkanmasını önlemek için kulağınızı da siliniz.

Kulaklarınızda siyah noktalar fark ederseniz, sıcak bir duş sonrasında onları pamuklu bir çubukla kazıyıp temizleyebilirsiniz. Kesinlikle pamuklu çubuğu kulağınızın içine sokmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anal Fissür Nedir?
Kısaca Down Sendromu
Nekrotizan Yumuşak Doku Enfeksiyonu Nedenleri ve Tedavisi
Ayak Altı (Tabanı) Ağrısı
Kefir
Salmonella Besin Zehirlenmesi Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.