KULAK AĞRISI

Kulak ağrısı, kulakta meydana gelen herhangi bir ağrı yada huzursuzluk olarak tarif edilebilir. Tıpta kulak ağrısı otalji olarak bilinir. Kulak dış kulak (dış kulak ve kulak kanalı içerir), orta kulak (kulak zarı, kemikçikler olarak adlandırılan üç küçük kemik ve östaki borusu dahil) ve iç kulak olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Östaki tüpü orta kulakta hava basıncını dengeleme ve mukusun orta kulaktan boğaza akmasından sorumludur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak ağrısı bir veya her iki kulağı etkiler ve hafif olabileceği gibi künt bir ağrı, zonklama veya bıçaklanma şeklinde sancılı olabilir. Kulakta yanma hissi gibi bir dolgunluk hissi de ağrıya eşlik edebilir. Bir kulak ağrısı aniden ortaya çıkabilir ya da yavaş ilerleyebilir.

Başka Hangi Belirtiler İle Karşılaşılabilir?

Çocuklarda kulak ağrılarının en sık görülen nedeni orta kulak iltihabı (otitis media) ‘dir. Orta kulak iltihabı yetişkinlerde çok daha az yaygındır. Erişkinlerde, kulak ağrısının en sık nedeni ikincil bir kulak ağrısı olarak da isimlendirilen vücudun başka bir bölgesindeki problemden kaynaklanmasıdır. Kulak ağrısının olası nedenleri temporomandibular eklem, çene ve dişlerdeki bozukluklar sayılabilir. Kulak ağrısının görülme oranı yaş ile birlikte artar.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenine bağlı olarak, bir kulak ağrısı rakım değişikliği nedeniyle olabilir, ve bu kulak ağrısı hızla aniden başlar ve yok olabilir. 24 ile 48 saat veya daha da fazla sürede kötüleşen ve geçmeyen kulak ağrısı çene ekleminde artrit, kulak enfeksiyonu veya kulakta yabancı cisim de dahil olmak üzere çeşitli koşullar nedeniyle olabilir.

Kulak ağrısı ciddi bir enfeksiyon ya da diğer anormal koşullar nedeni ile olabilir. Eğer kulak ağrısı 24 ila 48 saat içinde düzelmezse tıbbi destek almakta fayda vardır. Aniden duran veya kanlı bir akıntı ile ortaya çıkan bir kulak ağrısı kulak zarı yırtılmış olacağının bir işareti olabilir. Eğer siz kulak zarınızın yırtıldığından şüpheleniyorsanız derhal doktora müracaat ediniz.

Kulak Ağrısının Nedenlerini Biliyor musunuz?

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise şudur. Eğer, çocuğunuz yada yanınızdaki birisi aşırı ağlama, yüksek ateş, baş dönmesi, dikkat değişikliği,  kulakta şişme veya yüzde güçsüzlük ile birlikte kulak ağrısı yaşıyorsa çok acil hastahaneye gidiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Siğaranın yolaçtığı hastalıklar
Diyet yaparken nelere dikkat etmeli!
Tetanoz Nedir
Uyku Apnesi ve Horlama
Beslenme ve kanser
Nöropatik Ağrı Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.