KULAK AĞRISI
Kulak ağrısı, birçok sebebe bağlı olarak gelişebilen bir rahatsızlıktır. Kulak ağrılarında kulağın kendisi problem teşkil edebileceği gibi, vücuttaki başka bir sorun da kulak ağrılarına neden olabilmektedir. Nedeni her ne olursa olsun kişinin konforunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle altta yatan sebebin araştırılması gerekmektedir. Başkasının kullandığı bir ilacı bize de faydalı olur düşüncesi ile kullanmak tamamen yersizdir. Kulak ağrıları zonklama şeklinde kendini belli eder. Ağrı sürekli ya da geceleri daha sıklıkla kendini belli edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

SEBEPLERİ NE OLABİLİR?
Kulak ağrısının en başta gelen nedeni orta kulak iltihabıdır. Hastada yüksek ateş ve kulakta ağrı ile belirti verir. Orta kulakta sıvı birikmesi ile meydana gelir. Kulakta basınç değişiklikleri, ÜSYE rahatsızlıklarından sonra, beş yaşın altındaki çocuklar, biberon bebekleri ve yuvaya giden çocuklarda görülme oranı daha fazladır. (TIKLAYINIZ !!! BEBEKLERDE KULAK AĞRISI) Orta kulak iltihabı tedavi isteyen bir rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda öğrenme geriliği ve işitme kaybına kadar giden sonuçlara yol açabilmektedir. Bunun dışında kulak ağrılarına;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kulak borusu zarında meydana gelen bir iltihaplanma
 • Kulak nezlesi(Sekretuar Otitis Media=SOM): En fazla iki yaşında görülebilen çocukluk çağı rahatsızlığıdır. Orta kulakta yapışkan sıvının toplanmasıdır. İşitme kabı, kulak ağrısı ve ya kulakta dolgunluk hissi ile kendini belli eder.
 • Kulak yolundaki çıban: Dış kulak kanalının tahriş olması sonucu meydana gelir. Kulakta kaşıntı, boynun çevrilmesi esnasında ağrı, kulakta ağrı ve duyma kaybı ile kendini belli eder. Kulak yolu tahriş edilmemeli ve kirli sulara girilmemelidir.
 • Boyunun herhangi bir bölgesinde oluşan bezeler: Boyun bezeleri bedenin hemen hemen her yerine dağılmış olan bağışıklık sistemi elemanlarıdır. Kulağın ön ve arkasında bu bezelerden yer almaktadır. Boyun bölgesinde vücut için risk oluşturan bir faktör varsa bezeler irileşerek şişerler. Bu da kulak ta ağrıya neden olur.
 • Bademcik iltihabı(Tonsilit): Bademcikler boğazın iki tarafında bulunan lenf bezleridir. Görevi ise vücut için tehdit teşkil eden bakterileri süzmektir. Lakin çok fazla bakteri istilasına uğradıklarında ya da şiddetli soğukla temasta şişerler. Daha çok çocuklarda rastlanan tonsilit ateş, üşüme, titreme ve kulak ağrılarına neden olabilmektedir.
 • Yüz nevraljisi(yüzdeki bir veya birkaç sinirde hissedilen ağrı): Yüzdeki sinirlerin sıkışması sonucu meydana gelir. Kulak arkasında ağrı ve uğultu ile başlar. Cereyanda kalma ya da ıslak saçla dışarı çıkma nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Kabakulak(Parotitis Epidemica): Daha sıklıkla çocuklarda görülür. Kulak altındaki tükürük bezlerinin iltihaplanmasıdır. Ateş, halsizlik ve iştah azlığı başlıca belirtileridir. Tehlikeli bir hastalık değildir. Ama tedavisi sağlam yapılmalıdır. Çünkü iyi tedavi edilmeyen ya da geçiştirilen hastalık başka hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Kabakulak pankreas, gözyaşı keseleri, böbreküstü bezleri, erkeklerde testisler, kadınlarda yumurtalıkları olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Grip, kızamık ve kızamıkçık hastalıkları, kulağa kaçan yabancı cisimler,
 • Kulak kiri: Kulaktaki kirin banyo esnasında su alarak şişmesi kulakta ağrı meydana getirebilir.
 • Sinüzit:Sinüs adı verilen ve yüzde bulunan boşlukların iltihaplanması sonucu bu hastalık tablosu oluşur. Başın ön tarafında oluşan ağrı, kulağa da yansıyarak kulakta ağrı yapabilir.
 • Farenjit: Farenks ses kutusu ile bademcikler arasında yer alan kısımdır. (yutak)Farenkslerin bakteri istilası sonucu iltihaplanması boğaz ve kulak ağrısı, yutma güçlüğü ve ateş ile belirti verir.
 • Çenede bir rahatsızlık kulak ağrılarına neden olabilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?
Kulak ağrılarında mutlaka bir doktora görünmenizde yarar vardır. Ama kulak ağrıları genellikle geceleri başladığı için doktora gidene kadar kulak ağrılarını bir nebze dindirici tavsiyelerimiz vardır. Bunlardan bir kaçını burada saymak istiyoruz. Sakız çiğneyebilirsiniz, kulak kepçenizi oynayabilirsiniz. Şayet kulak kepçenizi oynattığınızda ağrı duyuyorsanız problem büyük ihtimalle dış kulaktadır. Bunların dışında esneme hareketi yapabilirsiniz ya da saç kurutma makinesi ile ılık tonda üfleterek 10 cm.’lik mesafeden kullanabilirsiniz.

Yukarıda da bahsedildiği gibi kulak ağrılarına gerek kulağa ait gerekse de kulak dışı faktörler olsun birçok faktör etki edebilmektedir. Bu nedenle mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Kulak Burun Boğaz doktorunuz size uygun tedavi seçeneğini belirtecek ya da yönlendirecektir.

KONU İLE İLGİLİ DİĞER BAŞLIĞIMIZ… BEBEKLERDE KULAK AKINTISI

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  ali

  sakız çiğneyin geçer

  ali

  yada doktora git

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Balgam Tedavisi
Siğaranın Rakamlarla Ölçülmesi
Gut Hastalığı
Şifa Ayetleri
ERKEKLERİN NE İSTEDİĞİNİ BİLEN BİTKİ: ÇOBAN ÇÖKERTEN
Vitamin Eksikliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.