KULAK AKINTISI

Kulak akıntısı, kulaktan gelen herhangi bir sıvıyı ifade eder. Çoğu zaman kulaklardan halk arasında kulak kiri olarak bilinen vücudun doğal olarak ürettiği yağ boşalır. Aynen burun akıntısında olduğu gibi bu sıvı da kulağa giren toz, bakteri veya diğer yabancı cisimleri tutar.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, kulak zarının yırtılması gibi diğer koşullar kulaktan kanlı yada diğer sıvıların boşalmasına neden olabilir. Bu sorun o kadar da masum olmayabilir. Böyle bir koşul kulağınızın yaralandığının yada infekte olduğunun ve tıbbi tedavi gerektirdiğinin bir işaretidir.

KULAK AKINTISINA NEDEN OLAN YAYGIN NEDENLER NELERDİR?

Çoğu durumda, kulak akıntısı sadece vücudun doğal bir mekanizmasıdır. Kulak kiri olarak bilinen bu akıntı tamamen doğaldır. Akıntıya neden olan diğer koşullar enfeksiyon veya yaralanma olabilir.

Kulak Enfeksiyonu

Kulak enfeksiyonları, kulak akıntısının en yaygın nedenlerinden biridir. Bakteri veya virüsler orta kulak içine bulaştığında kulak enfeksiyonu oluşur. Orta kulak, kulak zarının arkasında yer almaktadır. Burada işitme için çok önemli olan üç kemik bulunmaktadır. Kulak enfeksiyonları, sıvı birikmesine yol açarak kulak akıntısına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Travma

Kulak kanalına gelen bir travma da akıntıya neden olabilir. Kulak temizlenirken kulak çubuğunun yada nesnenin çok derine itilmesi orada enfeksiyon oluşturabilir.

Uçak yolculukları ya da tüplü dalış yapmak kulaklardaki basıncı artırarak kulakta travmaya neden olabilir. Bu durumlar kulak zarının kopma veya yırtılmasına neden olabilir.
Akustik travma-ya da son derece yüksek ses nedeniyle kulak zararına hasar verilmesi durumu da söz konusu olabilir. Ancak, bu gibi durumlar yaygın değildir.

Yüzücü Kulağı

Otitis eksterna yada yüzücü kulağı olarak bilinen durum kulak kanalının bakteri veya mantar ile enfekte olduğunda meydana gelir. Genellikle su içinde uzun süre zaman harcamak, ve bu da kulak içinde çok fazla neme sebep olarak kulak kanalının duvarlarının bozulmasına yol açar. Bu bozulma bakteri veya mantarların girişini kolaylaştırarak enfeksiyona neden olur.

Ancak, yüzücü kulağı sadece yüzücüler için özel bir durum değildir. Kulak kanalı derisinde bozulma yada açılma olan herhangi bir yerde meydana gelebilir. Eğer deri bir egzama sonucu tahriş olmuşsa yada yabancı bir cisim kulağa girmişse yine bu durumda da enfeksiyon oluşabilir. Kulak kanalına gelen herhangi bir zarar kulağı enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir.

DAHA AZ YAYGIN NEDENLER NELERDİR?

Malign otitis eksterna: Kafatası tabanındaki kıkırdak ve kemiklerde zarara neden olan yüzücü kulağının bir komplikasyonudur.

Mastoidit: Kulağınızın arkasınaki kemiğin bir enfeksiyonudur.

Kafatası kırığı: Kafatası kemiklerinin herhangi birindeki kırıklardır.

KULAK AKINTISI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kulak akıntısının tedavisi nedenine bağlı olarak yapılır. Bazı durumlarda, durumunuz için tıbbi tedavi gerekmeyebilir. Bekle ve gör yaklaşımı sayesinde kulak akıntılarının tedavilerine başlanabilir.

Bir kulak enfeksiyonunun belirtileri genellikle ilk bir yada iki hafta içinde temizlenmeye başlar. Ağrı kesici ilaçlar ve kulak damlası herhangi bir ağrı veya rahatsızlık ile başa çıkmak için reçete edilebilir. Çocuğunuz 6 aylıktan küçük ya da 39 derecenin üzerinde ateşi varsa bu durumda doktorunuz antibiyotik reçete edebilir.

Kulak travma vakalarının çoğu da tedavisiz iyileşir. Eğer kulak zarı yırtılmış ise doğal olarak iyileşme olmaz, belki bir yama etkilenen bölgeye uygulanabilir. Bu yama, kulak zarındaki deliği kapalı tutmak için tasarlanmıştır. Bu yama işe yaramazsa, doktorunuz cerrahi olarak kendi derinizden bir parça alarak kulağınızı tamir edebilir.

Yüzücü kulağı, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Tipik olarak, doktorunuz size bir hafta için kullanacağınız kulak damlası şeklinde antibiyotik verecektir. Ciddi durumlarda, oral antibiyotikler de gerekli olabilir.

AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA MUTLAKA DOKTORA GÖRÜNÜN!!!

 • Kulağınızdan gelen akıntı, beyaz, sarı ya da kanlı ise,
 • Beş günden fazla bir süredir akıyorsa,
 • Şiddetli ağrı yaşıyorsanız,
 • İşitme kaybı varsa,
 • Kulağınızdan gelen akıntıya ateş gibi diğer belirtiler eşlik ediyorsa,
 • Kulağınız şişmiş yada kırmızılaşmış ise,
 • Akıntıya neden olan bir yaralanma ise derhal bir doktora görününüz.

KULAK AKINTILARINI ÖNLEMENİN YOLLARI NELERDİR?

Kulak enfeksiyonlarını önlemek için, hasta insanlardan uzak kalmaya çalışın. Emzirme, bebekleri kulak enfeksiyonlarına karşı korur. Bebekler emdikleri süt ile annelerine ait olan antikorları da beraberinde alırlar. Eğer bebeğiniz biberon ile besleniyorsa kulak enfeksiyonlarını önlemek için bebeğinizi dik konumda tutmaya çalışın.
Kulak zarı yırtılmasını önlemek için yabancı cisimleri kulağınızın dışında tutun. Eğer aşırı gürültülü ile bir alanda çalışıyor yada bulunuyorsanız kulak zarınızı korumak için kulak tıkacı veya manşonlar kullanınız.

Yüzücü kulağını önlemek için ise sudan çıktıktan sonra kulağınızı kurulayınız. Ayrıca başınızı yan tarafa yatırarak varsa, olan suyu da boşaltınız. Reçetesiz satılan kulak damlası ilaçları yüzücü kulağını hafifletmek ve kontrol altına almak için yüzme sonrası kullanılabilir.

KAYNAKLAR

 • About Swimmer’s Ear. (n.d.). KidsHealth.org. Retrieved July 9, 2012, fromhttp://kidshealth.org/parent/infections/bacterial_viral/swimmer_ear/
 • Ear Infection (Middle Ear). (2011, April 14). Mayo Clinic. Retrieved July 9, 2012, from http://www.mayoclinic.com/health/ear-infections/DS00303
 • Ear Discharge. (n.d.). University of Maryland Medical Center. Retrieved July 9, 2012, from http://www.umm.edu/ency/article/003042all.htm

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba hocam kulagımda cok kotu akıntı var ayda 10 gun akuıntı oluyor sanırım orta kulak ıntıhabıkoyu sarı akıyor durumum amelıyatlık oldugunu bılıyorum ama şimdılık buna onere bıleceyın ılac varsa isimlerını yazabılırmısın

  Sağlık

  merabalar kulağımda 3 gündür bir ağrı var çok sıcak olduğunu hissediyorum ve içi şişmiş bide kulağımda fzla delik var ondan kaynaklanyor olablir mi yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  ya hocam benim kulaklarımda şiddetli çınlama we işitme kaybı var bu hastalık beni rahatsız ediyo benim kulak zarım delik acaba bundan kaynaklanıyo olabilirmi sorunlarım??_BANA ÖNERECEĞİNİZ ÇÖZÜM NEDİR ACABA

  Sağlık

  hocam kardeşimin kulğında birkaç aydır akıntı oluyo yatarken yastıkta felan akıntılar çıkıyor bu akıntılar sarı rengindedir akıntı için alkollü bi ilaç werdiler bu ilaç eczanenin kendi yapımıymış ve bu damlayı kullanınca canı yanıyo bunun için ne tür ilaç öneriyorsunuz adını yazarmısınız çokk ihtiyacım warr

  Sağlık

  selam benim şöyle bir sorunum var doktora gittim akıntıdan dolayı senin kulagında delik oldugunu söyledi bunun için amaliyat olman lazım dedi. iki şeklinin olduguna belirtti birincisi kulak içinden müdahile ikinçisi kulak arkasından müdahile yapılır olduguna bildirdi. eger yapılmassa ileride duyma zorlugu alocagına söyledi acaba dogrumu bir riski varmıdır bu deligi kapatabilirmi ilerde yine sorun açarmı.bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum.SAYGILARIMLA..

  Sağlık

  hocam kulak akıntısı vardı kucuk yastan berı umursamıoduk ama suanda beyne yayılmıs buradakı doktor ole dedı ve bı ılac verdı beyındekı ıltıhıbatı kurutmak ıcın ve amalıyat olması gerekıomus hastanın ve amalıyatın tehlıkelı oldunu soluo doktor felc olma rıskı varmıs ölüm rıskı varmıs bole bısı varmı benı aydınlata bılırmısınız cok sevınırım

  Sağlık

  ben küçük yaşlardan beri kulağımın akmasını hiç aldırmadım işitme kaybım var zaten ama akıntılarım genelde gece uyurken oluyordu şimdi sıklaştı ve koyu olan akıntı daha açık ve su gibi doktara gidiyorum ama ilgilenmiyor askere gitti ordada ilgilenmediler ilaç verip geçiriştiriyorlar

  Hüsna

  Merhaba kızımın kulağında sarı akıntı oldu. 5 günü geçince doktora getirdim. İltihaptan dolayı Kulak zarının delindiğini söyledi. İlaç verdi 1 hafta sonra gel dedi. Fakat kızımın kulak akıntısı 2 gün sonra durdu. İlaçlara devam etmelimiyim?

  Doktorunuzun uygun gördüğü tedaviyi kesinlikle uygulayınız. Bu tedavi belkide sizin için hayati öneme sahip. İlaçlar akıntıyı durdurabilir fakat devam ederseniz tedavi de eder.

  ekrem

  Benim sol kulagim aralikli her iki uc.aydir bir akiyor. Bunun sebebi nedir beni bilgilendirmenizi rica ederim

  samet

  merhaba hocam benim kulakım çok akıyor doktorada gitmek istemiyorum nası geçirebılırım

  seymen

  hocam ben 12 yaşındayım benim kulağım senede 1 kere akıyor…kulak zarım delik olduğunu söylediler ameliyat olmalısın dediler…kulak zarı ameliyatı…18 yaşında olcaksın dediler ve bana alkollü damla verdiler çok canım acıdı ama 2 sene akmadı…peki neden 18 yaşında kulak zarı ameliyatı acıtırmı..hocam ben şuan ispanyadayım ve kulağım akıyor nasıl geçiririm hızlıca türkiye ye dönmemiz 4 gün sonra lütfen acil hocam…

  İlkay

  Merhaba hocam benim soyle bir sorum var benim sag kulagimdan sanki sivi akiyor gibi bir durum oluyor ama kontrol ettigimde hicbir sivinin akmadigini goruyorum.bunun nedeni nedir.aydinlattiginiz icin tesekkurler…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılır?
Yumurta Hücresinin Ömrü Ne Kadardır
Dizde Sıvı (Su) Bitmesi
Adrenal Bez
DNA
AYURVEDA BİLİMİNE GÖRE BEDEN TİPLERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.