KULAK ÇINLAMASI NEDİR?
Tıpta Tinitus olarak biline rahatsızlık iki şekilde olabilir. Birinci olarak subjektif tinutus ya da ikincil olarak objektif tinutus.

Subjektif Tinitus Nedir? Kişinin sadece kendisinin duyduğu ve hissettiği çınlamalardır.

Objektik Tinitus Nedir? Organik nedenlere bağlı kulaktaki bir tümöral durum, bir damar genişlemesi yada bir orta kulak tipi bir probleme bağlı ve çoğunlukla da başkası tarafından duyulabilen çınlamalara objektif tinutus denilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu iki farklı çınlamayı birbirinden ayırdıktan sonra tedavilerinde de bir farklılık olacaktır. Objektif tinutus denilen yani bir organik probleme bağlı çınlamalarda nedene yönelik tedaviler yapılır. Örnek olarak orta kulaktaki bir damar genişlemelerine bağlı buradan geçen kan akımının hızıyla ya da gürültüsüyle alakalı, kişide kulakta ses duyumuna neden oluyorsa ya da bir tümöral problemi varsa kitlesel bir sorun ameliyetla halledilmesi gereken bir tedavidir.  Orta kulaktaki bir kanama ya da kulak kemiklerinin kireçlenmesi gibi bir problem varsa kulakta yine cerrahi işlem gerekebilir.

Subjektif tinitus daha çok yaygın olan, insanların baş etmesinin daha çok zor olduğu bir çınlama şeklidir. Burada kişi sadece kendisi kulakta ses duyar. Değişik frekanslarda sesler duyduğu, çağlayan sesleri duyduğu, sinek vızıltısı sesi, ağustos böceği sesi, televizyon kapandığı zaman çınlama sesi kişi kendi tarif eder. Dolayısıyla kişi tek taraflı ve ya çift taraflı sesleri de duyabiliyor. Kulak çınlaması kulak dışı nedeninde sebep olabileceği çok geniş bir yelpazede araştırılması gereken bir konudur.

Sponsorlu Bağlantılar

KULAK NEDEN ÇINLAR?
Mekanik etkilere bağlı çınlamaya neden olanları bir kenara bıraktığımızda bunlar araştırdığımızda kolay bulunabilen ve tedavileri de belli olan hastalıklardır. Bunlar pek sorun olmaz. Önemli olan subjektif sinutus denilen kişinin sadece kendisinin hissettiği çınlamalardır. Bunların nedenleri genel bütün dahili nedenler olabilir. Sıralayacak olursak;

  • Kan hastalıkları,
  • Demir eksiklikleri,
  • Troid fonksiyon bozuklukları,
  • Folik asit eksikliği,
  • Böbrek yetmezliği gibi genel sistemik olarak kişide çınlamaya sebep olabilir.
  • Gürültüyle ani işitme kayıpları,
  • İki kulak arasında birden yüzde 20 lik bir fark ortaya çıktığı zaman çınlama meydana gelebilir,
  • Doğumsal,
  • Stres hem dengesizlik hem çınlama yapabilir,
  • Boyunla ilgili bir takım problemler,
  • Alkol ve sigara tüketimi,
  • Yüksek kolesterol, ürede keratin çınlamalara yol açabilir.

KULAK ÇINLAMASI TEDAVİ EDİLİR Mİ?
Hastanın öncelikle organik problemleri olup olmadığı kontrol edilir. Ondan sonra subjektif tinutus denilen probleme yönelik geniş bir dahili arama ve tarama testleri yapılır. Bunlardan kolestrolü yüksek olması gibi, trgliseritin yüksek olması gibi, ürede kreatin denilen kandaki ürenin yüksek olmasıyla ilgili bir takım parametreler bile bu çınlamalara neden olabilir. Bozuk olan parametreler düzeltilir, düzelmeyenleri çınlamalar içinde stratejiler uygulanır.

 

Kulak çınlaması olan hastalara bir işitme testi yapılır. İşitmesi normal olsa bile orada bir eşleşme söz konusudur. İşitme testi yapılırken hastaya verilen seslerin frekansı ve desibel şiddetini kendi çınlamasıyla mukayese edilmesi istenir. Böylece hangi desibelde yani hangi şiddette ve hangi frekansta bir çınlama duyduğunu hasta önce belirtir. Ortada hasta ve doktor arasında bir anlaşma söz konusu olur.

Çınlamaya neden bulunmayan hastalar için bir takım çınlamayı unutturmaya yönelik tedaviler ve stretejiler belirlenir. Mesela bunlardan bir tanesi maskeleme yöntemidir. Maskeleme yöntemine aşağıda değinilecektir.

KULAK ÇINLAMASINI NASIL AZALTABİLİRİZ?
Nedensellik ilişkisi olmak şartıyla bir takım damar genişletici ilaçlar ya da kan sulandırıcı ilaçlar vererek iç kulağın daha fazla beslenmesini, beynin işitme merkezinin daha çok kanlanmasını daha çok oksijen gitmesini sağlayan ya da ozon tedavisi denilen akut işitme kayıplarında ya da erken ortaya çıkan çınlamalarda kandaki dolgun oksijen miktarını artırmaya yönelik bir takım yöntemlerle akupunkturla, ya da kulağa lazer vererek oradaki kan akışını regüle etmeye yönelik bir takım yöntemlerle, her defasında oraya oksijenin daha fazla gitmesi amaçlanır.

Günlük yaşantımızda bir takım kısıtlamalar mesela tuzu fazla yememek gibi, alkol, sigara ve kafeinden uzak durmak gibi bir takım korucu faktörler işitme kayıplarının en azından bizim tarafımızdan biraz daha kolay ortaya çıkmasını zorlaştırıyor.

Kişinin kendiyle alakalı yapacağı kaçınma tedavileri, yöntemleri gürültüye maruz kalan yerlerden uzak durmasıdır. Çünkü bu tür kayıplarda işitme hücrelerinin de bir beyin hücresi olduğu düşünüldüğünde -bütün sinirlerde olduğu gibi- rejenerasyon (yenilenme) yetenekleri yoktur. Giden hücreler gitmiştir artık bir cilt hücreleri gibi yenileri üretilmez. Gürültülü ortamlardan uzaklaşmak kişinin yapabileceği belki de en iyi şeydir.

KULAK ÇINLAMASI İÇİN MASKELEME NASIL YAPILIR?
Maskeleme, kişinin çınlama olarak duyduğu sese yakın bir sesi o frekansın hemen altında veya üstünde uygulanması ile, duyduğu sesleri duymamasını sağlamayı amaçlayan bir metottur. Bunu işitme cihazları yada maske denilen sadece çınlama için kullanılan cihazlar ile elde etmek mümkündür. Maskeleme yönteminde, kendi işittiği çınlama ses frekansına yakın bir frekanstaki sesleri kişinin dinlemesi istenir. Bu sesleri dinlerken kendi beynin limik sisteminde kendi çınlamalarını belli bir süre sonra kişi unutmaya başlıyor. Özellikle “masker” denilen çınlamayı bloke eden kendinden ses üreten cihazları kişi 1.5 yıl boyunca günde 8 saat kullandığında cihazı çıkardıktan sonra artık kendi çınlamalarını duymamaya başlar.

Maskeleme yöntemi evde de gerçekleştirilebilir. Bu, şu şekilde yapılır. Evde kendine uygun bir sesi – müzik veya başka bir ses olabilir- çınlama döneminde dinleyerek unutma sağlanır. Diğeri ise masker denilen profesyonel cihazlar(işitme cihazları) belli bir süre kullanarak gerçekleştirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İğne Biyopsisi Nedir? Niçin ve Nasıl Yapılır?
Çıban
Omuz Tendiniti
Yüz Uyuşması Neden Olur
Beslenme ve kanser
Kalp Krizini Önlemek
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.