KULAK KAŞINTISIkulak kaşıntısı

Birçoğumuz kulağımızı acıdan zevk alırcasına tatlı tatlı kaşındığını hatırlıyoruzdur. Acaba bir çok kişiyi rahatsız eden bu durum o kadar masum mu? Cevabını hemen verelim kulak kaşıntısı sıklıkla “kronik dermatit” adı verilen kulaktaki mantar varlığının bir sonucudur.

Bilhassa yaz mevsiminde kulak kaşıntısı olaylarında artış yaşanmakta. Bedenimizin dışarıya açılan 5 duyu organından biri olan kulak, sıcaklık artışına bağlı terleme, deniz ve kalabalık havuz derken enfeksiyonlara maruz kalma olasılığı artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir.. Dahasını Okuyun…

Sosyal bakımdan son derece yakışıksız kaçan kulak kaşınması insanlar içinde çirkin bir görünüm arz etmektedir. İlk etapta tatlı tatlı kaşınan kulak, size zevk dahi verebilir. Ama bundan daha fazlasını istersiniz. Acıtırcasına kaşımak. Kaşınıtının ilerleyen evrelerinde kaşıntıya ek olarak kulak ağrısı ve daha sonra da irinli akıntı boşalması gibi sonuçlar doğabilmektedir. Masum görünen bir kulak kaşıntısı en sonunda “işitme azlığı”na yol açabilmektedir.

kulak kaşıntısı nedenleriNEDENLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Az önce sebeplerinin bir tanesinin mantar enfeksiyonu olabileceğini belirtik. Kulak kaşıntısının diğer bir nedeni ise kişinin alerjik bünyesidir. Allerjen gıda maddesi yada başka bir madde olabilir.

Kulak kaşıntısına yol açan sebeplerden birisi ise kulak içinin çok sık temizlenmesidir ve bu doğru değildir. Kulak, kulak salgısı (kulak kiri) ile kendi kendinini temizleme mekanizmasına sahiptir ve ekstra temizlik gerektirmez(ciddi hastalık akıntıları hariç). Sık temizlenmesi sonucu kulağın doğal nemlenmesi ortadan kalkar ve bu kuruluk kaşıntı şeklinde belirti verir.

Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer..Daha Fazlasını Okuyun..

Bağışıklık sisteminin güçsüz bırakan(şeker hastalığı) hastalıklar da kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle hastalığın nedeninin ne olduğu teşhis edilip kulak kaşıntısı tedavisi ona göre yapılır.

NASIL ÖNLEM ALABİLİRİZ?

Öncelikle kulağınızı kaşımayın. Kendinizle başa çıkamıyorsanız mutlaka doktora görünün. Bunun dışında;

  • Kalabalık yerlerde havuza girmeyin, girecekseniz kulak tıkacı kullanın
  • Eğer kulak içi pamukla temizlenecekse sadece banyo sonrası, onu da nemi almak için kullanın
  • Allerjiniz varsa, ilgili allerjenlerden uzak durun
  • Kullağınıza kimyasal madde kaçmamasına dikkat edin
  • Kulağınızı kaşıdıktan sonra su ile temas ettirmeyin
  • Açıldıktan sonra 15 günü aşan kulak damlalarını kullanmayın

KULAK KAŞINTISI TEDAVİSİ

Kulak kaşıntısı tedavisi kaşıntının nedenine göre belirlenir. Şayet etken alerjiye bağlı ise tedavi allerjenin türü yada bağışıklık sistemini güçlendirici beslenme yada ilaçlarla yapılır.

Mantara bağlı ise doktor kontrolü gerektir. Mantar hızlı üremesini kontrol altında tutmak için yağlı yada kortizonlu damlalar ile antibiyotik türü ilaçlar verebilir. Buna doktorunuz karar verecektir. Çeşitli hastalıklara bağlı kaşıntılarda hastalık nedeni yok edilmek sureti ile tedavi yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  muratdege

  Tedavisi nasıl yapılır ben yapabilirmiyim acaba

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Genel Anestezi
NEFES DARLIĞI NEDİR?
MESANE TAŞLARI, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ
İmpetigo Tedavisi Nasıl Yapılır?
Egzama Belirtileri
Ayaklarda Yanma Hissi Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.