KULAK KAŞINTISINA NE İYİ GELİRkulak kaşıntısına ne iyi gelir

Kulak içindeki kaşıntı kulaktaki kir, enfeksiyon, su hatta kulak kiri nedeni ile ortaya çıkabilir. Kaşıntının çoğu genellikle evde tedavi edilebilir. Fakat bazen de buna ağrı ve kalıcı semptomlar eşlik edebilir, böyle durumlar ev tedavileri ile değil olası daha ciddi vakaların önüne geçebilmek için tıbbi ve ilaç tedavisi gerektirebilir. Bakteri ve mantar gibi bazı enfeksiyona neden olan etmenler kendi kendine iyileşmezse bir kulak burun boğaz uzmanına görününüz. Bunun dışında aşağıdaki uygulamalar kulak kaşıntısına iyi gelecektir;

Sponsorlu Bağlantılar

Yağ Damlası: Kulak içindeki çizilmelere karşı yabancı objeler ile kaşımak yerine kullanacağınız birkaç damla sıcak (çok değil) yağ iyi gelecektir. Ev yapımı mineral yağı, zeytin yağı yada çeşitli bitkisel yağlar kullanılabilir.

Yağı ısıtmak için, bir kap içindeki sıcak suya 15-20 dakika süre kadar yağ şişesini bandırın ve süre bitinceye kadar bekleyin. Yağı kullanmadan önce el üstüne dökerek sıcaklığını kontrol edin. Ve daha sonra kullanın.

Su ve Alkol: Bir şırınga yada enjektör yardımı ile kulak içine bu uygulama yapılabilir. Bu ikili kulak içindeki kirin yumuşamasını sağlayacağı gibi olası küçük mikropların ve böceklerin de ölmesini sağlayacaktır. Şırınga ile yeteri kadar su ve alkol kulağa boşaltıldıktan sonra yine aynı şırınga yardımı ile kulak içindeki su geri çekilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak kiri yumuşatma: Bunun için yapılacak şey kulak kirini dışarı çıkarmak için herhangi bir cisim kullanılmamasıdır. Bunun yerine sıcak su şişesi ve yumuşak bir bez parçası işinizi görebilir. Bir sıcak su şişesi yada yıkanmış sıcak bir bez kişinin kulağı üzerine yerleştirilerek yan tarafa yatılır ve bir süre beklenir. Bu işlem kulak kirinin görünebilecek ölçüde dışarıya doğru akmasını sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra ise kulak kanalına bir kulak kaşıntı kulak pamuğu sokmayınpamuk çubuk sokularak dışarı çıkarılır. Az göründüğü ve görünmediği durumlarda bu işlem kesinlikle yapılmamalıdır. Bu, bakterilerin daha derine gitmesini sağlayarak yarardan çok zarar verecektir.

Kulağınızı kuru tutun. Nemli kulak bakteri ve mantar üremesine elverişli bir ortamdır. Bu nedenle duş ve yüzme sonrası kulaklarınızı mutlaka kurulayın. Eğer yüzecekseniz kulak tıkacı takmadan önce bir miktar tıkaca yada tıkacın temas edeceği alana bir miktar vazelin sürerseniz olası su kaçaklarının önüne geçmiş olursunuz. Yanı sıra duş sonrası ise saç kurutma makinesinin sıcak modunda 1-2 dakika kulağa hava üfletmek de kulak içinin kuru kalmasını sağlayacaktır.

Peroksit: Kulak kirinin yumuşamasına katkı sağlayan şeylerden biri de peroksittir. Bunu yapmak için, bir bireyin kulak içine küçük bir miktar peroksit dökülür ve kişi yan tarafa eğilerek kulak içindeki sıvının dışarı akması sağlanır.

Bazen peroksit kabarcıkları kulağınızın içinde sıkışarak bakteriyel enfeksiyon oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bunu önlemek için yine 30 – 60 sn kadar sıcak ayarda saç kurutma makinesi tutmanız yeterlidir. Kulak kiri kulak dışından bakıldığında görünüyorsa yapacağınız işlemler “kulak kiri yumuşatma” başlığında anlatıldığı gibi yapılır.

Kulaklarınıza bebek yağı uygulanması: Bunun için bir pamuğa bebek yağı sürün ve pamuğun doymuş hale gelmesine izin verin. Başınızı eğerek her iki kulak için bu pamukların kulağınızın üzerinde kalmasına izin verin. Birkaç gün boyunca her gün prosedürü tekrarlayın. Kulak kaşıntısına iyi gelecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Geceleri Uykudan Uyandıran Kalp Çarpıntısı
Göğüs sıkışması
yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması
Gebelik sonunda adet olmama
Uykusuzluk Çekenler Nasıl Beslenmeli?
Kuru Öksürük Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.