KULAK ŞİŞMESİ NEDEN OLURKulak Şişmesi neden olur

Kulakta şişme veya kulak şişmesi kişinin kulağında sıcaklık, kızarıklık hissettiği genelde iltihabi veya enfeksiyona işaret eden bir sorundur.

Bir çok durumda kulak şişmesine kulağı boğaza bağlayan östeki borusundaki iltihaplanma neden olur ve bu durum doktorlar arasında efüzyonlu otitis media olarak isimlendirilir. Kulakta şişmenin diğer yaygın nedeni ise yüzücü kulağı olarak da bilinen dış kulağa su girmesinden kaynaklanan durumdur. Kulağa giren su Pseudomonas türü bakterilerin çoğalmasına yol açarak kulakta şişmenin yanı sıra yanma ve kaşıntı gibi diğer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Kulağa yabancı cisim kaçması veya tahrişten kaynaklanan otitis eksterna rahatsızlığı da neden olabilir. Kulaktaki takılar, deri hastalıkları ve egzama da yüzücü kulağına benzer şekilde belirtilere neden olabilir.  Egzama gibi küpe ya da deri hastalıklarında, alerji, aynı zamanda yüzücü kulağı benzer belirtiler üretebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kulağın dışındaki deride ve dış kulağın çevresindeki ateş ve kızarıklık belirtileri yine kulakta şişlik ile beraber ortaya çıkabilir. Bu belirtiler daha ciddi bir soruna işaret edebilir. Eğer kulağın arkasındaki kemikte gerginlik, ağrı ve şişme bir Mastoidit (kulağın arkasındaki mastoid kemiğinin enfeksiyonu) enfeksiyonu olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak enfeksiyonlarının çoğu antibiyotik veya kaynağına göre çeşitli ilaçlar ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Fakat bazı belirtiler, acil tıbbi müdahale gerektirecek kadar ciddi olabilir. Anafilaksi denilen ciddi alerjik reaksiyonda kulakta şişme meydana gelebilir ve buna yüksek ateş, yutkunma ve nefes alma zorluğu, şiddetli ağrı ve şiddetli baş ağrısı, kulak arkasındaki kemikte özellikle de üzerinde gerginlik ve zonklama, kulak çevresindeki deride kızarıklık ve şişlik varsa acilen bir doktora görününüz.

Kulakta Şişme NedenleriBAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Nedenine bağlı olarak başka belirtiler de eşlik edebilir. Kulakta kabuklanma veya cilt dökülmesi, akıntı ve kaşıntı, ağrı veya hassasiyet, kızarıklık ve sıcaklık ortaya çıkabilir. Diğer yandan öksürük, ateş ve titreme, baş ağrısı, eklem sertliği ve ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve terleme görülebilir.

KULAK ŞİŞMESİ NEDEN OLUR?

Kulak şişmesine neden olan birçok faktör vardır. Alerjik yönden bazı gıdalar, kozmetik, takı, boyalar ya da deterjanlar, elastik ve plastik maddeler, böcek sokması, zehirli sarmaşık ya da meşe kulak şişmesine neden olabilir.

Kulak şişmesine neden olan bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Bunlar;

  • Soğuk algınlığı ve grip
  • Mastoidit
  • Diğer viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar
  • Otitis eksterna
  • Efüzyonlu otitis media

Diğer yandan kulak dış kanalında yabancı cisim ve ilaçlar da buna neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uykusuzluk Tedavisi
Artrit Ağrısı İçin Anti-Enflamatuar Krem ve Jeller
AIDS Hastalığı
Beta mikrobu nedir ?
Bronşit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
Enfeksiyon Hastalıkların Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.