KULAKTA DOLGUNLUK HİSSİkulakta dolgunluk hissi

Kulak dolgunluğu kişinin esneme, yutkunması esnasında kulaklarda tıkanmış ve kapanmış olarak hissedilmesi durumudur. Kulak dolgunluğu hissini bertaraf etmek için yapılan uğraşlar çoğu durumda boştur. Dolgunluğu bir sonucu olarak ise işitilen sesler boğuk ve hafif kayıpla duyulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlara eşlik eden kulak dolgunluğu genellikle boğazı kulağa bağlayan orta kulaktaki sıvının akmasını sağlayan östaki borusunun tıkanması sonucu ortaya çıkar. sıvı, akmadan birikirse ağrı ve şişmeye neden olan bakteri ve virüslerin enfeksiyonuna neden olur.

Hava basıncındaki ani, dramatik değişimlere yol açan etkinlikler kulakta dolgunluk hatta kulak zarında yırtılmalara neden olabilir. bu durum bilimsel olarak barotravma olarak bilinir ve kulağın içi ve dışı arasındaki aşırı basınç farkından ortaya çıkar.

Kulaktaki dolgunluk genellikle soğuk algınlığı nedeni ile ortaya çıksa da ve bu kendiliğinden çözülse de her zaman bu böyle olmayabilir. Belirtileriniz 3-5 günden fazla sürer yada yüksek ateş, şiddetli ağrı, şişme ve kulak etrafında kızarıklık ve irin benzeri akıntı olursa acilen bir KBB uzmanına görününüz.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Kulakta dolgunluk, tıkanıklık ve kapalılık hissine ek olarak gerek kulakta gerekse başka bir nedenden kaynaklanan durumda vücudun farklı bölümünde belirtiler oluşabilir. Kulakta kulak çevresinde veya kulağın arkasındaki kemikte ağrı veya hassasiyet, kaşıntı, kulaktan drenaj, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik ortaya çıkabilir. Diğer yandan ateş, grip benzeri semptomlar (halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük), kırıklık veya uyuşukluk gibi belirtiler görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda ise dikkatli olunmalı ve acil yardım aranmalıdır;

 • 48 saat veya daha uzun süreyle görülen yüksek ateşkulakta dolgunluk hissi neden olur
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Şiddetli ağrı
 • Özellikle kulağın arkasındaki kemik üzerinde zonklama veya hassasiyet

KULAK DOLGUNLUĞU NEDENLERİ NELERDİR?

Kulaktaki dolgunluğa özellikle soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlar eşlik ediyorsa bu enfeksiyon nedeni ile olabilir. Östaki borusunun tıkanması, saman nezlesi ve diğer alerjik koşullarda kulak dolgunluğuna neden olabilir.

Uçağa binip yüksek irtifalara çıkma ve tüplü dalış gibi hava basıncında ani değişimlere neden olan sorunlar (barotravma) da kulakta tıkanıklığı ve hatta kulak zarında yırtılmalara neden olabilir.

Enfeksiyona bağlı nedenler;

 • Kronik hafif kulak enfeksiyonu
 • Kronik tonsillit (östaki borusunu tıkar)
 • Soğuk algınlığı ve grip
 • Mastoidit (kulağın arkasındaki kemiğin enfeksiyonu)
 • Otitis eksterna (dış kulak enfeksiyonu, yüzücü kulağı olarak da bilinir)
 • Efüzyonlu otitis media (orta kulakta şişliğe neden olan enfeksiyon)
 • Üst solunum yollarında viral enfeksiyon

Diğer nedenler arasında akustik nöroma (iç kulağı beyne bağlayan sinirdeki iyi huylu tümör), barotravma, kulak kiri birikmesi, östaki borusunun görev yapamaması, yüksek seslere maruz kalma, dış kulak kanalında yabancı cisim, saman nezlesi veya hayvan tüyü, toz, kozmetik ya da polene karşı gösterilen alerjik reaksiyonlar diğer nedenler arasında yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ekojenite Nedir
Gaz Yapan 8 Besin
Boşaldıktan Sonra Spermler Ne Kadar Yaşar
Acil ve Ani İdrar Yapma İsteği
Uykusuzluğa İyi Gelen Bitkiler
Anekoik Ekojenite Nedir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.