KULAKTA KİTLE, YUMRU, BEZE, ŞİŞLİKKulakta Kitle, Yumru, Beze, Şişlik

Kulaktaki kitle kulaktaki lokalize olmuş herhangi bir alanda meydana gelen şişliklerdir. Kitlenin farklı tipleri vardır ve genellikle enfeksiyon, enflamasyon, tümör veya travma gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Nedenine bağlı olarak tekli yada çoklu olabilir, yumuşak yada sert biçimde olabilir yada ağrılı yada ağrısız olabilir. Bazıları hızlı bir şekilde gelişebileceği gibi bazılarının boyutu değişmeyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kulaktaki kitleler genellikle kulak kanalı, kulak memesi ve kulağın arkasında meydana gelir.   topaklar için ortak siteler kulak kanalınıza, kulak memesini ve kulağınızın arkasına içerir. Ekzostoz ve osteomlar, kulak kanalı kemiklerinde büyüyen tümörlerdir ve kulakta kitle oluşumuna neden olabilir. Mastoidit (mastoid kemiğinin enfeksiyonu) adı verilen durumda da kulak arkasındaki kemikte ağrı, şişme, hassasiyet görülmektedir.

Bulaşıcı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen çıban veya apseler de kitle veya yumru oluşumuna neden olabilir. Enfeksiyonların çoğu türü lenf düğümleri arkasında ve çene kemiği yakınındaki kulak altında büyür ve yumru oluşumuna yol açar. Travmatik olarak ise böcek ısırmasından şiddetli yaralanmalara kadar geniş bir yelpazedeki neden de kulakta kan birikmesine yol açarak (hematom) şişliklere neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Deri, yumuşak doku ve organlardaki iyi yada kötü huylu tümörler bazen kulakta şişlik gibi hissedilmesine neden olabilir. Bunlar için sıklıkla biyopsi ile parça alınarak kanserli mi kanserli değil mi anlaşılabilir. Kulaktaki yumrunun bir diğer nedeni ise kist adı verilen içi sıvı dolu keseciklerdir. Bunlar vücudun herhangi bir yerinde oluşabileceği gibi kulakta da oluşabilir, doğumdan kaynaklanabileceği gibi zamanla kulaktaki inflamasyon, tümör yada aşınmadan da kaynaklanabilir. Sebase kistleri adı verilen iyi huylu tümörler içi irin, ölü deri hücreleri ve aşırı yağ dolu kitlelerdir ve kulakta yumruya neden olabilir.

Enfeksiyon, enflamasyon veya travma sonucu meydana gelen kulaktaki şişlikler genellikle geçicidir ve tedavi ile iyileşir. Bunun zıddına tedaviye rağmen iyileşmeyen, kalıcı ve sürekli büyüyen kitleler varlığı daha ciddi (tümör gibi) bir sorunun işareti olabilir. Bir yaralanma ile ilişkili kulağın yakınındaki şişlik hayatı tehdit eden daha ciddi bir sorunun işareti olabilir. Böyle durumlarda en yakın bir sağlık kuruluşuna görünmek gerekir.

SORUNUN DİĞER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nedene bağlı olarak farklı belirtiler eşlik edebilir. Kulaktaki kitleye yine kulak bölgesinde kaşıntı, irin veya akıntı, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik, Hassasiyet veya ağrı eşlik edebilir.

Diğer yandan öksürük, ateş ve titreme, baş ağrısı, eklem sertliği ve ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, terleme ve açıklanamayan kilo kaybı görülebilir. Bu belirtiler farklı bir hastalıktan kaynaklanan belirtilerdir ve kulakta şişlik ve ya yumru ile birlikte ortaya çıkabilir.

KULAKTAKİ YUMRU NEDEN OLUR?

Kulaktaki kitle yukarıda da değinildiği gibi travma, enfeksiyonlar, inflamatuar hastalıklar, iyi huylu kistler ve tümörlerin yanı sıra kanser de dahil olmak üzere çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Daha detaylı incelenecek olursa;

Travmatik nedenler: Küçük ve ağır yaralanmalar kulağın belli bölgesinde yumru ve şişliklere neden olabilir. Bunlar sıklıkla;

 • Kafa travmasıKulakta Kitle, Yumru, Beze, Şişlik Neden Olur
 • Hematom (vücut dokularında kan toplanması)
 • Böcek sokması

Bulaşıcı nedenler: Kulakta meydana gelen bir enfeksiyon kulakta bir yada daha fazla şişliklere neden olabilir.

 • Apse ve çıban
 • Herpes virüsü enfeksiyonları
 • Mononükleoz (viral bir enfeksiyon)
 • Kabakulak (boyundaki tükürük bezlerinde görülen viral bir enfeksiyon)
 • Soğuk algınlığı dahil olmak üzere üst solunum virüs enfeksiyonu

Kulakta kitleye neden olan tümörler: Hem benign (iyi huylu) hem de malign tümörler kulakta kitle ve yumruya neden olabilir.

 • Fibrom (fibröz veya bağ dokusu oluşan benign tümör)
 • Lipom (iyi huylu yağ büyümesi)
 • Lenfoma (lenf sistemi kanseri)
 • Melanom (cilt yada vücudun diğer bölgelerinde pigment üreten hücreler olan melanositlerde ortaya çıkan cilt kanseri)
 • Nevüsler (ben)

Kulaktaki yumrular çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceğinden doğru tanı ve teşhisin yapılması, ona göre de tedavi planının belirlenmesi gerekir. Hafif nedenler olabileceği gibi tümör gibi bazı nedenler de bulunmaktadır. Bu bağlamda, iltihabi veya enfeksiyona bağlı durumlar antibiyotik ve ağrı kesiciler ile giderilebilirken, tümör veya diğer kitle durumlarında farklı tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlıklı gıda tüketiminin 5 anahtarı
Sağlıklı beslenme – yaşam
Böbrek Enfeksiyonu
Kolayca Uyuma
Kulakta Kitle, Yumru, Beze, Şişlik
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.