KULAKTA YABANCI CİSİMKulakta Yabancı Cisim

Kulaktaki yabancı cisim ciddi komplikasyonlara neden olabilir özellikle de ağrı ve işitme kaybına yol açabilir. Yetişkinler genellikle kulaklarında yabancı bir cisim varsa farkında olurlar fakat küçük çocuklar bunun farkında olmayabilir.

Kulağınıza bir cisim kaçarsa şu adımları izleyiniz:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Herhangi bir araç ile kulağınızı karıştırmayınız. Pamuklu çubuk, kibrit çöpü ya da başka bir araç ile kulağınızdan cismi çıkarmaya çalışmayın. Bunu yaparsanız cismi kulak içinde daha da ileriye iterek orta kulak yapılarına zarar verebilirsiniz.
  • Cismi eğer mümkünse çıkarınız. Cisim bükülebilir ve açıkça görülebilir bir yerde ve bir cımbız ile kolayca kavranabilir ise yavaşça çıkarınız.
  • Yerçekimini kullanmayı deneyin. Cismi çıkarmak için etkilenen kulak tarafını aşağı doğru yatırın.
  • Böcek kaçmışsa kulağınıza yağ kullanmayı deneyin. Yabancı cisim bir böcek ise kulağı yukarı doğru çeviriniz. Kulak içine mineral yağı, zeytinyağı ya da bebek yağı dökerek böceği dışarı doğru yüzdürmeye çalışın. Yağ ılık olmalı sıcak olmamalıdır. Yağ dökerken kulak kanalını doğrultarak yağ girişini kolaylaştırabilirsiniz. Yetişkinkulağa yabancı cisim kaçması ve çocuklarda kulağı kulak memesinden tutarak aşağı ve yukarı çekiniz. Böceğin boğulup yağ banyosu içinde yüzerek gelmesi gerekir. Böcek dışında diğer herhangi bir cismi çıkarmak için yağ kullanmayınız. Çocuklarda kulak zarının delinebileceğinden korkuyorsanız bu yöntemi kullanmayınız. Bunun belirtileri kanama, kulakta akıntı ve ağrıdır.
  • Cismin içinde olduğu kulağı yıkamayı deneyiniz. Kanalın dışına çıkarmak için kulak şırıngası ve sıcak su kullanınız. Bu işlemi yaparken de kulakta kulak tüpü olmadığından ve kulak zarının delinmemiş olduğundan emin olunuz.

Bu yöntemler başarısız olur, kişinin kulağındaki ağrı devam eder, işitme azalır veya kulakta bir şey varmış hissi devam ederse tıbbi yardım isteyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulağa Böcek Kaçması
Besin Zehirlenmeleri
Diz Kapağı Çıkması Belirtileri
Bebeklerde Kalp Masajı ve Suni Solunum
İlk Yardım
İnme Felç ve İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.