KULAKTA YANMA HİSSİ NEDEN OLURkulakta yanma hissi neden olur

Kulakta yanma hissi kulağın içi, üzeri yada çevresinde meydana gelebilir ve sıklıkla bu duruma iltihaplı, gergin ve şiş hissetmenize yol açar. Dokunduğunuzda ise sıcak hissedebilirsiniz. Yaygın olarak kulakta yanma hissine vücuda giren bakteri, virüs yada mantarlar gibi mikroorganizmalar neden olur. Bu mikroorganizmalara karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği bir yanıt olarak yanma hissi deneyimi yaşanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Orta kulaktaki östaki borusunun (boğazı kulağa bağlayan ve kulaktaki sıvının boğaza akmasını sağlayan yapı) sıvı yada infekte olması sonucu tıkanması ile meydana gelir ve bu durum otitis media olarak isimlendirilir. Burada sıvı birikmesi, bakteri ya da virüslerin enfekte olmasına yol açarak ağrı ve şişliğe neden olur.

Yüzücü kulağı olarak bilinen durumda da benzer belirtiler görülür. Dış kaynaklardaki suyun dış kulağa girmesi sonucu kaynaklanır ve yanma, şişme ve kaşıntı eşlik eder. Kulağın içinde kalan su çoğu durumda Pseudomonas gibi bakterilerin büyümesini teşvik eder. Otitis externa da bir kulak rahatsızlığıdır ve kulağın temizlenmesi, kaşıntıdan dolayı oluşan tahriş ve kulakta kalan yabancı cisim nedeni ile kafatası kemiğinin tabanında yer alan kemiği enfeksiyonu sonucu meydana gelir. Egzama alerjileri ve küpe takılması da yüzücü kulağına benzer belirtiler yaşamanıza neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer kulakta ağrı ve şişme ile birlikte kulağın arkasındaki kemikte gerginlik deneyimi yaşarsanız bu durum mastoidit adı verilen mastoid kemiğinin yada veya lenf nodu enfeksiyonu olabilir.

Her ne kadar çoğu kulak enfeksiyonu kendi kendine geçer yada antibiyotikler ile kolaylıkla tedavi edilebilse de kulağın arkasındaki kemiğin enfeksiyonu yada kulak zarı yırtılması gibi daha ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir.

Kulakta yanma hissi anafilaksi adı verilen ciddi alerjik reaksiyon nedeni ile de ortaya çıkabilir. Böyle bir durumun belirtileri görüldüğünde acil serviste müdahale edilmelidir. Anafilaksi; kulak arkasında özellikle de kemik üzerinde gerginlik ve zonklama, kulak etrafının kızarması ve şişmesi ile birlikte boğaz şişmesi ve zor nefes alma, bilinç değişiklikleri, yüksek ateş, şiddetli ağrı veya şiddetli baş ağrısına yol açar.

DİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?kulakta yanma hissi nedenleri

Nedenine bağlı olarak sadece kulak bölümünde belirtiler ortaya çıkabileceği gibi yansıyan bir his olması göz önünde bulundurularak buna diğer belirtiler de eşlik eder.

Kulakta kabuklanma, akıntı, kaşıntı, ağrı veya hassasiyet, pişik, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik görülebilir.

İlaveten, başka bir rahatsızlıktan kaynaklandığında kulakta yanma hissine ek olarak vücutta öksürük, ateş ve titreme, baş ağrısı, eklem sertliği ve ağrı, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve terleme ortaya çıkabilir.

KULAKTA YANMA HİSSİ NEDEN OLUR?

Kulakta yanma hissi alerji, enfeksiyon, stres ve bağışıklık sistemi sorunları olmak üzere çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Alerjik olarak; yediğiniz bazı gıdalar, kullandığınız kozmetik ürünler ve takılar, boyalar ya da deterjanlar, elastik, lateks veya lastik bulunan endüstriyel kimyasallar, böcek sokması alerjisi ve zehirli sarmaşık ya da meşe neden olabilir.

Enfeksiyona bağı olarak ise; kandidiyazis (mantar enfeksiyonu), su çiçeği ve zona (varicella-zoster virüsü), mastoidit (kulağın arkasındaki kemiğin enfeksiyonu), Pseudomonas enfeksiyonu ve ringworm adı verilen saçkıran türü neden olabilir.

Cilt hastalıkları yönünden ise; Egzama (genellikle alerjik reaksiyonların neden olduğu deri döküntüsü), nörodermatit (yoğun kaşıntı ile karakterize sebebi bilinmeyen cilt hastalığı) ve Psoriasis/sedef (cildin kuru, pullu ve gümüşi yamalar oluşmasına yol açan durum) neden olabilir.

Kulak yanma hissinin diğer nedenleri arasında aşırı soğuk veya sıcak, çeşitli ilaçlar ve bunların yan etkileri neden olabilir.

ÖNEMLİ NOT: Kulakta yanma hissi sadece bir belirti olmasına rağmen, yukarıda oluşabilecek diğer belirtiler göz önünde bulundurularak şikayetler ciddiye alınmalı ve tedavi seçenekleri aranmalıdır. İhmalkarlık, belirtilerin ilerlemesine ve kolesteatom adı verilen mastoid kemiğinde ve orta kulakta tümör, konuşma veya dil bozukluğu, mastoidit (kulağın arkasındaki kemiğin iltihabı) ve menenjit gibi daha kalıcı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uzmanlardan İshal Uyarısı
Bağımlılık Nedir ?
Yiyerek Zayıflamak İstiyorum
Sürekli Başım Ağrıyor
Tuvaletteki Kurtçuklara dikkat!
Magnezyum İçeren Yiyecekler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.