KULUNÇ AĞRISI
Kulunç halk dilinde çok kullanılan bir kelimedir. Kişi “kulunçlarım ağrıyor” dediği zaman en çok anlaşılan bölge her iki kürek kemiği ile omuz başları arasındaki bölge yani sırtın üst kısmıdır. Sırtın üst kısmındaki ağrılara kulunç ağrıları deniliyor. Tıp dilinde de kulunç ağrısı denildiği zaman miyofasiyal ağrı sendromu denilen kasları ve onun zarını tutan problemleri anlaşılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KULUNÇ AĞRISI NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Genel olarak kas hastalıklarının teşhisi çok kolaydır. Hastaların şikayetleri dinlenir, iyi bir muayene yapıldıktan sonra hastalığın tanısı konulur. Kaslardaki gergin bantlar, düğüm düğüm olan fibrosit denilen yapılar ortaya konulabilir. Kasların tetik noktaları vardır ve o kasa basıldığı zaman ağrının yayıldığı görülür. Ya da belli noktalara basıldığı zaman hastada sıçrama belirtisi kulunç ağrısı teşhisini koydurur.

Bazen ayırıcı tanı için boyundan yayılan ağrıları, akciğerlerden yayılan problemleri ortaya koyabilinmesi için hastanın hikayesine göre gerektiğinde;

 • Boyun grafisi,
 • Akciğer filmi,
 • Tam kan sayımı,
 • Romatizmal tetkikler,
 • MR (boyun fıtığı yada başka hastalıklardan şüpheleniliyorsa)

Büyük ihtimalle hastalığın tanısı hastadan alınan geçmiş ile ve klinik muayene ile rahatlıkla ortaya çıkarılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KULUNÇ AĞRISI KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Kulunç ağrısı her yaşta görülebilen bir problemdir. Çünkü sırtın üst bölgesindeki kaslarda görülen problem olduğu için yaşa ve cinsiyete bağlı olmadan bu kasları aşırı ve kötü kullanan herkeste kulunç ağrısı görülebilmektedir. Her meslek grubunda görülebilir. Fakat;

 1. Bilgisayar başında çalışanlarda,
 2. Badanacılarda,
 3. Boyacıda,
 4. Hemşirelerde,
 5. Kaslar ısınmadan kollardan destek alarak sıçrama yapanlarda,
 6. Kameramanlarda,
 7. Memurlarda,
 8. Tekstil işçilerinde,
 9. Sporcularda daha sıklıkla görülmektedir.

KULUNÇ AĞRISININ PSİKOLOJİK NEDENLERİ VAR MIDIR?
Kulunçların aşırı kasılmasındaki bir diğer neden ise psikolojik neden olabilir. Psikolojik gerilimler bu kasların aşırı kasılmasına ve spazm içine girmesine neden olur. Bu kasların yetersiz beslenmesine bağlı olarak miyofasiyal ağrı sendromu denilen kas ağrıları oluşabilir. Kulunç ağrılarının 3-6 ay kadar uzun sürmesi durumunda ağrı kronikleşir ve psikolojik problemler işin içine katılabilir.

Sonuç olarak psikolojik eğilimler hastalığı başlatabilir, sonradan eklenip hastalığın devem etmesine neden olabilir. Kulunç ağrıları uzun sürdüğünde hastalar evham yapmakta ve bu ağrıların altında başka nedenler aradığından psikolojileri daha da bozulmaktadır. Bu durumda psikolojik dengeyi sağlayan ilaçlara başlamak dahi mümkün olabilmektedir.

KULUNÇ AĞRISI HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR?
Kulunç sırtın üst bölgesinde görülen kas ağrılarıdır. Çoğu zaman ise kasın –kötü kullanma, aşırı kullanma gibi-kendine özgü problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle kas ağrılarının altında ciddi bir neden yatmaz. Fakat çok nadiren de olsa olsa bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bunlar arasında;

 • Boyun fıtığı belirtisi,
 • Akciğer kanserinin habercisi,
 • Karaciğer ve safra kesesi probleminin bir başlangıcı olabilmektedir.

Kulunç ağrılarının yine de sorunsuz olduğundan emin olabilmek için mutlaka bir fizik tedavi doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

KULUNÇ AĞRISINDA TEDAVİ
Tedavide çok farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Bu nedenle tıptaki bir çok branş kulunç tedavisini üstlenebilir. Masaj tedavileri, basit sıcaklık tedavileri ve bir çok ilaçlarla tedavi etmek mümkündür.  Gelen hastalarda ilk olarak neden ortaya konulmaya çalışılır. Şayet mesleki problemlerden kaynaklanıyorsa-bilgisayar başında fazla çalışmak gibi- kötü yatmaktan kaynaklanıyorsa, kolunu aşırı kullanıyorsa, sırtını aşırı kötü kullanıyorsa öncül tedavi olarak bu hatalı davranışların düzeltilmesi gerekmektedir. Hastanın uygun oturma ve yatma pozisyonlarının sağlanması aslında en önemli tedavidir.

Belirli bir neden ortaya konduktan sonra ağrıya bağlı olarak tedaviler yapılmaktadır. Fizik tedavi ajanlarının kullanıldığı sıcak tedaviler, elektrik akımları uygulamak ve çok sık kullanılan enjeksiyon gibi yöntemler tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Tedavide akupunktur yöntemine benzeyen kuru iğne tedavisi de yapılmaktadır. Bu yöntemde içine herhangi bir ilaç koymadan sadece iğne batırmak dahi bu kasları tedavi edebilmektedir.

KULUNÇ TEDAVİSİNDE EVDE BAKIM
Kulunç tedavisinde evde yapılabilecek çok şey vardır. En basit ve başta nasıl oturulacağı, yatılacağı ya da nasıl kalkılacağı konusu iyice anlaşılması gerekmektedir. Bu nedenle oturulan koltuğun, yatılan yatağın ve yastığın çok iyi ayarlanması gerekmektedir.  Bunlara ek olarak yukarıda da sayıldığı gibi kendi bildiğiniz ya da fizik tedavi uzmanından öğrendiğiniz germe egzersizleri yapılabilir.

Evdeki tedavi seçenekleri arasında sıcak ve soğuk uygulama tedavileri yer almaktadır. Aslında kulunç ağrısı çok şiddetli ise birkaç gün soğuk yani buz uygulaması ile başlamak daha doğru olacaktır. Buz tedavisinde dikkat edilecek en önemli nokta buzun çıplak deri temas etmemesidir. Bunu da önlemek için hazır buz paketleri kullanılabileceği gibi bir beze sarılarak da kullanılabilir. Şiddeti ağının geçmesine müteakip sıcak tedaviye geçilebilir. Sıcak su paketleri ya da bir takım sıcak jeller sıcak tedavisinde kullanılabilir.

Özellikle yazın gelmesi ile artan klima kullanımı kulunç ağrılarının başlamasında çok etkilidir. Klimanın yüksek derecede soğuk hava akımı üflemesi, bilhassa bu havanın direk olarak kişinin kendi vücudu üzerine gelmesi kulunç tutulmalarına davetiye çıkarmaktadır. Ya da her iki camı açıp, ortada oturup soğuk hava ya da cereyana maruz kalmak da kas ağrılarının meydana gelmesine neden olabilir.

KULUNÇ KIRMAK NEDİR? DOĞRU MUDUR?
Halk arasında bilinen kulunç kırmak diye bir şey tıp dilinde bilinmemektedir. Özellikle gergin kaslar gergin bantlar masaj yapılarak hatta sert bir şekilde yapılarak yumuşatılmaya çalışılıyor. Buna kulunç kırmak deniliyor. Burada çok sert yapılan masajlar hastaya zarar verebilir. Tek başına kulunç kırmanın yani masaj yapmanın da bir faydası yoktur. Mutlaka diğer tedavilerinde buna eklenmesi lazımdır.

KULUNÇ AĞRISINA HANGİ EGZERSİZLER YAPILABİLİR?
Kulunç ağrıları diye bilinen kas ağrılarının aslında bölgesel problem olsa da genellikle egzersizi  tüm vücudun yapması gerekir. Hastaların tedavisi bittikten sonra hekimler hastayı spora yönlendirir. Eğer çok yaşlı ise mutlaka yürüyüş tavsiye edilir.

Spor tüm vücudu kapsayan yüzme, yürüyüş ve ya koşu gibi mutlak aerobik egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Burada kulunçların olduğu bölgeye de mutlaka egzersizler yapmak lazım. En önemli egzersiz germe egzersizidir. Yani kasın boyunu uzatan egzersizler yapmamız gerekir. Yoga da oldukça önemli bir egzersizdir. Son zamanlarda yapılan plates egzersizi de son derece önemlidir. Ama bölgesel değilde tüm vücudu düzelten egzersizler yapmak en önemlisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  sema

  omuzumu hareket ettirirkrn zorlanıyorum ve her hareketinde ses cıkıyo neden yardmcı olurmusunz

  aylin

  ben cok kulunc kiriyorun bana yardim edin arkadaslar nolurr

  Tayfun

  Hocam Öncelikle bu sorunu en iyi dilde acıkladığınız için tşkler.. benim yasım 25 ve bu kuluc denilen illete 4 sene once yakaladım ve iki omuz boşlugunda ve boynumda var bunu nasıl yok edecegim bi yardımcı olurmusunuz

  Alparslan mercan

  çok tşk ederim biraz genel yazmışsınız bi soğuk bi sıcak anlamadım tm ama egsersiz biraz yardımcı olcak gibi geliyor tşk ederim tekrar özet olsaydı daha iyi ama :) neyse

  helin

  omzum çok ağrıyor bu ağrıya dayanamıyorum çok kötü bilgisiyar başında artık rahatlıkla ödev bile yapamıyorum hocam yardım edin omzumun ağrısı çok.

  cem

  kulunc probelemi olanlar mutlaka hacamat olsunlar tek seansta iyilesirler. baska caresi yok. kolay ve hizli

  Alperen

  Abi 13 yasindayim ve bilgisayar sirada oturma saga sola bakma kalem tutma gibi nedenler var aksamalri yatmadan once socak su torbasini doldurum sag omzuma koyuyorum bu tedavi dogrumu

  kulunç ağrısı aslında kas tutulması nedeniyle meydana gelen bir ağrı çeşididir. Çeşitli ağrı kesici tabletler, kas gevşetici iğne ve ilaçlar tutulmayı daha çabuk iyileştirecektir. Kulunç tedavisinde önemli bir uygulama da kesinlikle sıcak uygulamasıdır. Geçmiş olsun.

  Furkan

  Hocam merhaba

  Üniversiteye gidene kadar bir çok dalda spor yaptım.Üniversiteye başladıktan sonra sporu bıraktığım ve masabaşı işlerim arttığı için sırtım da ve boynumda kulunçlar oluştu.Şu anda çok sıkıntı vermeye başladı.Şınav,mekik ve barfiks hareketlerini yapsam bana bir faydası veya zararı olur mu?

  Özellikle yanlış gelişen kasların ileride vücuda büyük yük getirdiğini biliyoruz. Bir tarafdaki iyi gelişmiş kaslar diğer tarafdaki zayıf kaslar üzerinde baskı kuruyor ve sonuçta ciddi sıkıntılar ortaya çıkarıyor. Kas gevşeticiler sizi rahat ettirecektir. Ağrı kesici kullanmayınız.

  Ahmet

  Merhaba hocam ben 5 aydır sırt agrılarımdan sıkayetcıyım merkez bolgesı ıkı kurek arası olamak uzere tum sırt bolgelerıme vuran bır agrım var aksamları gun sonunda bu agrım dahada sıddetlenıyor. Sırtıma masaj yaptırdıgımda agrımda %60 oralarında bır agrı azalması oluyor hocam bu nedır sızce ve en onemlısı yıne 5 aydır yemek yerken tam yemegı yutuyorum hıssedıorum tam mıde kapakcıgına geldıgınde hafıf bır agrı olyor ıcerıden bılgılerınız ıcın cok tesekkur ederım.

  ayhan demirci

  merhaba hocam benim merak ettiğim kulunç iğnesi yapılıyormuş buacaba kulunç ağrısı için faydalımı yoksa risklimidir?

  Herhangi bir riski yoktur.

  Ahmet kılıçaslan

  Sayın hocam bılgılerınız ıcın tesekkurler en baştan kulunç agrısını hafıf hafıf hıssedıyodum ara sıra ama gecıcı bıseydır dıye hıc ustune dusmedım sımdı ıse bı haftadır agrım var ıkı gun once abine soyledım oda baktı dedı kukunç var sende o ne dedım vs. Gel kırıım dedı yatırdı kırdı falan ama daha cok agrıyo ıkı gundur ewe geldım sımdı işten ne önerırsınız.

  Bir doktora muayene olunuz. Kulunç denilen şey aslında kasılmış kastır ve ciddi ağrı yapabilir. Doktorunuz size ağrı kesici ve kas gevşetici verecektir. Kas gevşetici sizi rahatlacaktır.

  ibrahim

  merhaba hocam.benim sag kürek kemigimin altinda kuluncum var.5 yil oldu.aniden bi bicak saplandi gibi oldu hala cekiyorum.nefesimi alirken yada sirt üstü yatsam dahi icime batiyo.illa tedavi sart mi yoksa düzenli sporla atlatir miyim bunu.

  Menekse

  Merhaba hocam yaklaşık 5 senedir sırtında ağrılar var kollarımi istediğim gibi kullanamiyorum basit bir hareket yaptığında can yakan agrilarım oluyor doktora danıstığımda inatçı kulunç dedi iki kas arasına iğne yaptı ama agrilarım geçmedi sizce başka bir tedavisi var mı?

  Özellikle havaların soğuk gittiği bu gibi zamanlarda bu tür ağrılardan sıkça şikayet edilir. Sırtınızı sıcak tutmanız. Terliyken sırtınızı açıkta bırakmamanız. Ayrıca kuru sıcak ile ısıtılmış havluyu sırtınıza koymanız ağrılarınızı ve kulunç hastalığını hafifletecektir. Doktorunuzdan kas gevşetici haplar reçete etmesini isteyiniz. Ayrıca bazı ağrı kesici kremler de işe yarayacaktır. Geçmiş olsun.

  pelin

  ben 6 gün boyunca günde 12 saat olmak üzere ayakta durdum ve sol omzumdaki kasta hareket edince bir ağrı beliriyor ve bu ağrı omzumdan boynuma yayılıyor. Doktora gittigim zaman bir iğne ve fizik tedaviye başlamam gerektiğini vurguladı.fizik tedavi nasıl bir işlem uygulayabilir ?

  Bahadır

  Abi ben boksa gidiyorum ve diğer arkadaşlarıma göre daha hızlı yapıyorum ve bu yüzden kollarım kopacak gibi oluyor ama son günlerde sırtımda kötü ağrı var kulunç diyolar önerin varmı?

  Emre

  Belim kendi.i bildigimden beri cok agrıyor halk adında kulunc deniliyor sanırım ömür boyu bu agtıyı yok edemezmiyim

  sag kolumun kürek kısmı iki aydır agrıyor

  Merhabalar hocam benin sağ kolumun alt kısmı yanı kuluncumun alt kısmı kolumun kürk kısmı denilen yer iki aydır agrıyor beni çok rahatsız ediyor doktora gittim ağrı kesici ve kas ğevşedici verdiler hiç faydası olmuyor ağrı kesiciyi içtiğim zaman ağrım azalıyor fakat ilacın tesiri geçince tekrar ağrılar devam ediyor akciğer filmi çektiler bir şeyin yok dediler üşütmüssün diyorlar bana yardımcı olursanız memmun olurum teşekküe ederim .musa

  figen Baker

  Kulunc= Ingilizcesi Frozen Sholder bir cok doktora gittim sonunda kaslarin icindeki sivinin artmasi nedeniyle,kaslarda gerilmeye sebep veriyor,dolayisi ile kaslarin eskisi gibi kullanilmasini engelliyor,benim sag kolumda olustu ve kolumu 180 derece yerine 120 derec havaya kaldirabilmeye basladim korkunc bir kramp seklinde acilar olustu ,doktor agri kesici verdi Diclofenac sodium (anti-inflammatory medicines Brufen 450 mg ayni islemi goruyor,Bir cok masaj ve fizik tedavi sekillerini deneyerek,Bana en iyi gelen iki seyi kesfettim
  1)Kuru Sauna(komur ile calian )30 dk kalip terliyorum ,mutlaka yaniniza bir ,iki sise su alin.
  2)Yuzmek super ozellikle sirt ustu pozisyonda kollari olabildigince acarak daireler yaparak yuzmek sirt kaslarima ve kollarima iyi geldi ,daha cabuk iyilesecegime inaniyorum,boyle bir hastaligin iyilesme suresini 2 yildiyorlar tamamen iyilestigimde tekrar siteyi ziyaret edip bilgi verecegim bugun 6/1/2016

  hatice kantar

  agrıyan yere agrı kesici doktorunuzun verdıgı merhemı surun duvara merdaneyı koyun arkanızı merdeneye dayayın ve aşagı yukarı sırtınızda gezdırın kendınızı zora sokmadan dayana bıldıgınız kadar hergun bellı saatlerde yapın ve tekrar merhemı surun ve uzerıne bır tulben mutlaka koyun terlemem bu hastalıgı daha fena yapar ya camışr degıştırcenız yada böle benım gıbı her yuruyuş yada terleme sonrası tulbet koycaksınız

  Berkay

  Hocam merhaba kulunc ağrısı kolada vurabiliyormu ya da cesitli bazi bölgelere

  Ayşegül

  Hocam ben 15 yaşındayım.ogrenciyim okulda derslerde surekli masada oturmaktan kambur kalmaktan sol sirtim cok agriyor ve eve gelince ders calisirken hemen sol kolumun bitisiginde bi agri basliyor yemek yerken gerinirken cok aciyor ani hareket edemiyorum.tenis oynuyorum sporcuyum ama bununla bi alakasi olacagini sanmiyorum.2 haftadir bu aciyi cekiyorum.uyurken hic rahat degilim yatar yatmaz sol sirtima bi agri giriyor.sizce ne yapmaliyim

  Hüsna

  Merhaba hocam kulunç için sıcak tedavi de yapsak soğuk da yapsak ağrı yapıyor ne yapmamız gerekiyor.

  ibrahim Kadıoğlu

  Merhabalar hocam; belimdeki omurga nin yanlarındaki kaslar 1 senedir ağrıyor ağrılarım kaburga üstlerine doğru karincalaniyor.moralim bozuk olunca kas ağrılarım siddetleniyor.cozum bulamıyorum yardimci olabilir misiniz hocam

  Kuluntaki agri

  Mrhb 4 gundur omzumla sirtimin soltarafi yani kuluncta diyolar belli birbolgede yanma ve agri yayiliyo buneden oluyo bazi yayinlanan yazilari gorunce korkuyorum daha doktora gitmedim fakat sebebi ne olabilir😔

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ergenlik Sivilceleri
Üfürümler
Böbrek İltihaplanması
Difteri Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri
Göbek Düşmesi Belirtileri Ve Tedavisi
Kanlı Dışkı İle Oluşan Diğer Belirtiler Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.