KUM DÖKMEK NEDİR?


Halk arasında kum dökme denilen durum tıpta taş düşürme olarak belirtilir. Taş parçaları aslında kum tanelerinin birleşiminden oluşur. Bu nedenle kum dökme deyimi pratik olarak böbrek taşı düşürme anlamına gelir. Kişi çok büyük taşlar düşürebildiği gibi kum gibi küçük taş parçaları da dökebilir.

BÖBREK KUMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?


Böbrek kumunun en büyük belirtisi ağrıdır. Kolik tarzında görülen ağrılardır ki bıçak saplantısı şeklinde şiddetlidir. Daha çok boşluklarda olur ve kasık bölgesine vurur.

Sponsorlu Bağlantılar

İkincisi hematüri adı verilen idrarda kanamadır. İdrarın başında sonunda veya idrarın tamamında kanama olabilir. Ağrıyla birlikte veya ağrı olmadan da olabilir. Bazen hareketsiz böbrek taşları kanamayla ortaya çıkabilir.

Üçüncüsü eğer taş üreter kanalına düşmüş ise o zaman idrar yapma problemi ortaya çıkar. İdrar yaparken yanma, geride idrar kalmış hissi, idrara sıkışma hissi böbrek taşının belirtisidir.

Böbrek taşı düşüren hastada en sık görülen şikayetlerden diğeri bulantı ve kusmadır. Böbrek taşı, tıkanıklık sebebiyle idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek iltihabı yapar. Enfeksiyon olduğunda ateş görülür ve ateş sadece enfeksiyon olduğunun göstergesidir. Böbrek taşı düşüren hastalarda intestinal denilen sindirim sistemi ile ile alakalı belirtiler de ortaya çıkar. Bunlar kabızlık ve ishaldir.

KUM DÖKMEK NE KADAR SÜRER?


Taş düşürme kişiden kişiye değişebilir. Bu kişinin üriner sistemi yapısı, taşın büyüklüğü yada hastanın ağrıya dayanıklı olması ile ilgilidir. Bazen hasta hissetmeden taşı düşürür, bazen hafif ağrıyla düşürür. Bazende tedavi edilene kadar çok kez ağrı çekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok küçük taşlar 1-2 gün içinde düşürülebilir. Ama taş büyükse cerrahi işlem uygulanır. En kolay taş düşüren çocuklardır. Fakat kadın – erkek arasında erkekler daha zor taş düşürmektedir.

BÖBREK KUMUNUN AĞRISI NASIL OLUR?


Taş düşürmenin ağrısı kendisine özgüdür, oldukça tipiktir, diğer ağrılardan çok farklıdır. En tipik ağrı kolik ağrıdır. Eğer hasta taş düşürüyor ise böbrek taşı, mesane taşı veya üreter taşı olabilir ve ağrı bıçak saplantısı şeklinde olur. Çok şiddetli ve hiç beklenmeyen zamanda gelir. Kendiliğinden geçer. Bu sadece böbrekte hareket etmeyen veya tıkanıklık yapan taşın ağrısıdır. Bu genelde boşluklarda olan sağ yada sol böğürde olur. Bazende kasık bölgesine ağrı vurabilir.

Sık karşılaşılan bir durum ise kas ve sinir ağrılarıdır. Daha çok hareket halindeyken ortaya çıkan ağrılardır. Durduğu yerde kendini göstermez. Sağ veya sola dönüldüğünde, uzanmak istebdiğinde ağrı şiddetlenir.

Bir de böbrek ağrıları sadece boşlukta kalmaz, sırta, diğer böbrek tarafına, bacağa vurabilir. Bu ağrılar sinir kökü ve kas ağrılarıdır. Üşüttüğü zaman, zorlandığı zaman da ağrılar olabilir.

KUM DÖKME NASIL ANLAŞILIR?


Şiddetli başlayan ağrı, idrarda yanma, idrar yaptıktan sonra geride kalma hissi, ağrılı yada ağrısız idrarda kanama varsa, ailede taş düşüren varsa mutlaka taş düşürme akla getirilmelidir.

Çok su içen, sıvı tüketen, hareketli olan hastalarda az bir ağrıyla ya da hiç ağrı olmadan da taş düşürebilir. Taş düşüren hastalarda, ağrının olması çok önemli. Çünkü ağrı olmazsa taş düşürmek anlaşılmayabilir. Bu da ileride böbrek yetmezliğine neden olabilir. Fakat taş düşürürken, üreter denilen kanalı tıkayabilir ve hareket etmeyen taş ağrı yapmayacağından hiç kimse bunu fark etmeyebilir ve dolayısıyla bu taş böbreği çürütebilir.

KUM DÖKMEYİ HANGİ BESİNLER KOLAYLAŞTIRIR?


Diyet olarak verilen öncelikle bol sıvı alınması, bol miktarda maden suyu tüketilmesi, potasyum sitrat içeren yiyecekler ki bunlar kış meyveleri olan portakal, greyfurt ve limon alınması gerekir.

Bunları dışında tuz alınımının kısıtlanması gerekir. Yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.Diyetin yanında hareket, sedanter(hayatında minimum derecede fiziksel aktivitede bulunan) dediğimiz yaşamın sürdürülmemesi, mutlaka egzersiz yapılması taş oluşacak insanlarda alınabilecek en önemli önlemlerdendir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  herpincan aksakal

  Sol böbrekte kist ve kum var. Ne yapmalıyım? Bana bir tavsiyede bulunur musunuz?

  Kist için doktorunuzun dediklerini harfiyen uygulayınız. Doktorunuzun verdiği ilaçları zamanında ve dozajına uygun kulanınız. Doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerini hassasiyetle uygulayınız. Geçmiş olsun.

  elif

  Geçen sene kum vardı bu sene kan ve yassı epitel on dörttü us çektim birşey çıkmadı sebebi nedir bu arada anemimde var yan ağrım ve arada kasık ağrım oluyor

  nejdet

  Merhabalar,
  bende yaklaşık 3 haftadır bulantı var, zaman zaman kusmada oluyor, bir ara 3 gün yüksek ateş oldu. 3 ayrı doktora gittim. 1.si enfeksiyon kapmışsın kanında mikrop oranı fazla dedi ve antibiyotik verdi. 2. doktor gastroentoloji doktoru mide bulantı hapı verip endoskopiye randevu verdi. 3. doktor kan sayımı ve idrar tahlili yaptırdı ve kum döktüğüm söylendi, bol sıvı almam önerildi. ancak bende hiç bir ağrı olmamakta ama bulantı devam etmekte yalnız yüksek ateş kesildi. bu konuda aydınlatılırsam memnun olurum. teşekkür ederim.

  3 doktorunuzun da tespitleri hemen hemen aynı şeyi işaret ediyor. Sizde bir tür böbrek problemi var. 1. Doktorunuz kanınızda enfeksiyon tespit etmiş bu böbreklerinizden yayılan bir tür mikroba bağlı olabilir. Böbrek hastalıklarının genellikle mide bulantısına neden olduğu bir gerçektir. 2. doktorunuz kendi ihtisas alanıyla ilgili araştırma yapıp mideyle ilgili bir şikayet göremeyince sizi ilgili yerlere yönlendirecektir. Tavsiyelerimiz.
  1. Vücudunuzu kesinlikle sıcak tutunuz.
  2. Bol sıvı tüketiniz.
  3. Doktorlarınızın verdiği ilaçları zamanında ve yeterli dozda(size söylendiği gibi) alınız.
  4. zamanında kontrollere gidiniz.
  Not: aşağıdaki linkten böbrek ile ilgili arama yapıp sitemizden daha fazla bilgi alınız.
  Böbrek ağrısı / Kum Dökme / Börekten Taş düşürme

  diren

  Merhaba, Benim şikayetim idrarımda kan olması kan testi yaptırdım böbrek fonksiyonlarım güzel çıktı ultrasonumdada birşey yok. Fakat iki hafta oldu ve kanlı idrar devam ediyor 18 Mayıs 2014 te acile gittim sol yan böbrek tarafım çok ağrıdı ve orada tekrar idrar ve ulstrason istendi.Sonuç ultrason temiz çıktı idrarımda da kan ve iltihap varmış.Üroloji bölümüne gittim fakat tomografi istedi sizce neden lütfen yazar mısınız?

  Durumunuz klasik mesane iltihaplanmasıyla örtüşüyor. Aşağıdaki konu başlıklarını incelerseniz daha geniş bir bilgi edinebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  mesane enfeksiyonu

  selma

  Bir tanıdığımın belinin iki yanı ağrıyormuş, ağrı belinden hafif karın kısmına doğru iniyormuş. Doktor tahlil yaptı tahlilde eritrosit yazıyor, doktor ürolojiye gidin diye tavsiyede bulundu sebebi ne olabilir? yardım eder misiniz?

  Tanıdığınızın böbreklerinde ya da mesanesinde enfeksiyon çıkmış. İdrarda görülen eritrosit buna işaret ediyor. Doktor ondan dolayı ürolojiyi tavsiye etmiş. Aşağıdaki makaleleri okuyarak daha net bilgiler alabilirsiniz.
  mesane enfeksiyonu
  Böbreklerin iltihaplanması

  Refik paşaoglu

  iyi günler benim bir sorum olacaktı her 2 3 ayda bir karın sağ alt bölgesinde hafif olarak başlayan bir gün sonrasında yada 2 gün sonrasında şiddetlenerek bir ağrı oluşuyor halsizlik ve zaman zaman üşümeye yol acıyor yüzümde bir solgunluk oluyor hiç bir şey yapasım gelmiyor ve 2 yada 3 gün sürüyor neyin belirtisi yada ne olabilir? Teşekkürler.

  Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz duruma birden fazla rahatsızlık neden olabilir. Bu nedenler arasında böbrek iltihabı, apandisit ve kasık fıtığı sayılabilir rahatsızlıklardandır. Bir doktora görünerek durumunuz hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Geçmiş olsun

  Ece yetis

  Bende bobrek kumu cikti bide sistit hastasiyim ilac kullaniorum biraz once durduk yere bobregime agri saplandi acaba kum mu dokuyorum bol sivi aliyorm zaten kumda ishal ve sivi kaybindan oldu bende

  ayşe

  annemin şikayeti:üşüme var ve bel ağrısı sizce ne belirtisi. bugün olmuş.sanırsam kasıkda sancıda vardı biraz.

  Anneniz enfeksiyon belirtileri gösteriyor. Bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ediyorum.

  hacer

  Merhabalar, son 3 ila 4 gündür gece ve gündüz olmak üzere çok sık idrara çıkıyorum ancak, bazen bir damla bile zor yapıyorum, bazen normal idrarımı yapıyorum. bugün öğleden sonra ise sol böğür boşluğumda ani bir ağrı oluştu.. ben tatilden döndüğümüz için acaba, idrar yolu enfeksiyonu mu oldum diyordum ama böbreğimle alakalı olabilir mi? ne yapmamı önerirsiniz.. saygılar..

  Sık idrara çıkıyor olmanız birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Böbreklerimiz de iltihap olması durumunda mutlaka vücudunuz ateşlenir. Diğer yandan idrar yolu enfeksiyonu da yine vücudunuzda ateş meydana getirir. Size tavsiyem vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizdir.

  svsaydn

  Merhaba, yaklaşık 4-5 gündür tuvalete çıktığımda, idrarımda yanma oluyor. Ve son anında saydam şekilde kan geliyor. Sürekli tuvalet ihtiyacı hissiyatı uyandırıyor. Tipik kum dökme vakası mıdır? Kendiliğinden geçer mi? Ayrıca ilaç kullanmam gerekli midir ? Şimdiden teşekkürler..

  Durumunuzun bir ürolog tarafından tetkik edilmesi gerekmekte. Eğer böbrek kumları tarafından tahriş edilmiş bir idrar kanalı sorunu yaşıyorsanız enfeksiyon kapmadığınız sürece(bu düşük bir ihtimaldir) zamanla iyileşirsiniz. Yok eğer enfeksiyon kapmışsanız, iyileşmeniz çok zordur. Bir doktora görünün.

  ahmet yasar

  bobregimde task cikti doktora gittim tasi kirdilar Susan Armada big Cork siddetli sag bosluga agri giri o idrarda Khanvar v pihtilasmis Khan parcaciklari geliyo be yapmam gerek

  glcn

  Merhaba,geçen ay ilk defa kum döktüm.pembe renkli akıntı vardı önce hemen üroloji bolumu ne gittim.roxin adlı antibiyotik verdi ve 3.gün kum döktüm.iyileştim.acaba böbreklerimde sorun mu var?merak ediyorum.ne yapmam gerekiyor.

  betül

  benimde dün idrarda yanma oldu sonra kan geldi ama bugün yanma yok belim ağrıyo ne olabilir aceba teşekkür

  cuneyt yalcinkaya

  Merhaba benim de tesadüfen ogrendimki böbreklerim protein kacagi cikti ancak sunu merak ediyorum bundan 1 sene öncesinde kasigimda çok sidettli agri ve idrar yaparkende cçok nadir az az ssncili idrar yaptigim dnm.Lee de oluyoo üroloji dediği kum.var ultrason temiz ultrason da gorulurmu kum birde bobrekteki kum protein ve kan idrara kavurma sebebi i olabilirimii

  Tuğba

  Merhaba. Idrar testi sonucum eritrosit:6 H lökosit : 12 H yassı epitel : 11 H sonuclarimi degerlendirirmisiniz

  seher

  Merhaba

  Annem hastaneden sonuc almaya gittiğinde kum dökme olasılığı olduğunu belirtmiş doktor şiddetli idrarda yanma şikayetiyle gitmişti nürolojiye yönlendirmiş. tabiki doktora gidecez fakat doğal yollardan hangi besinleri tüketmeli ?

  Teşekkürler

  Kenan

  Merhabalar , bende 4 ay once aksamlari bulanik idrar geliyor
  Bardagin icine koyup beklettiyimde saatler sonra berrak oluyor ve bardagin. Dibinde beyazimsi pudra gibi Birsey var.
  Fakat agri yanma hicbirsey yok. Idrar ve bobrek ultrason yaptirdim Birsey cikmadi .
  Sizce bu neden olabilir?

  selin gonul

  Merhaba size sorum okucakti, ultrason yoluyla kum tespit edilebiliyormu acaba? doktorum uktrasonla bobreklerde kum oldugunu soyledi ama bildigim kadariyla bu sadece ultrasonla gorulebilir birsey deyil. ayrica benim arilarim her iki bacagmin ust kisminada vuruyor bu kumdan dolayi olabirmi. tessekurler

  ayla

  Benim rahmimde sag tarafta agri var arti kisa kisa idrar yapma oluyo simir testi yaptirdim temiz cikti rahim temiz cikti ne ola bilir lutfen cvp yazarsaniz sevinirim

  hatun tekin

  Merhaba benim böbreklerim de kum var doktora gittim ilaç verdi kullandım ama on gün son da yine sancılandım midem çok bulanıyodu böbreğinde iltihap var dediler antibiyotik de kullandım bir ay oldu simdi yine sol tarafın çok agrıyo midemde bulanıyo sersemlik yapıyo ne yapmalıyım tamamen kurtulamıcam galiba lütfen yardımcı olurmusunuz

  seher zengin

  3 4 senedir sol tarafta gobegimin yaninda hareket edince agri yapiyor oturunca geciyor ama cok doktora gittim bir sey bulamadilar

  ASSEBIKE

  Merhaba son günlerde böbrek ağrılarım çok fazla el ve ayaklarımda once kırmızılaşma ve sonrasında da morarmalarım oluşuyor üşümem hiç geçmiyor ve inanılmaz sinirli bir insan halini aldım geçen yıl kan tahlillerimde hepatit olma ihtimalim söylenmişti daha sonrasında da vücudumda virüse karşı antikor denilen koruyucu madde olduğu artık doğal olarak aşılanmış olduğum söylendi böbreklerim mi guatr mı yoksa damar hastalığı reyno mu olabilir çok karıştım bu şikayetlere göre ne yapmam hangi doktora gitmem gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim

  Gulşah özkus

  Sol kasık aqrım var urolojıye qıttım az kum ve enfeksiyon var dedı hemen hemen 1hafta olcak aqrın qecmedı normal mi ve qaz oldu mu aqrım ortya cıkıyo neler yapabılırım

  rukiye tecik

  Gündüzden bu yana böbreğimde şiddetli ağrı var sağ tarafımda ve sağ bacağıma yanmalı ağrı geliyo biraz kasıklarıma vuruyo ve yaklaşık 3-4 gündür genital bölgede ağrı ve sürekli idrar isteği gittiğim de de az az oluyo sizce bunlar neyin belirtisidir?

  mehmet

  merhabalar
  benim yaklaşık 5 gündür idrarımın sonunda açık kırmızı şekilde kan geliyo. ultrason temiz çıktı fakat idrar tahlilimde kan gözüküyo . belim ağrıyo fakat o ağrı önceden de vardı . durumum hakkında yardımcı olursanız sevinirim .

  begum

  merhabalar. bem 2 kutu monodoks kullanmistim sivilce icin 2. kutu bitmeye yakin idrarım da kan oldugunu farkettim ve hafif genital agrim oluyodu kan ve idrar testi yaptrdim ve ultrason cekildi sadce idrarda kan cikti ustunden 1 hafta gecti yine idrar istendi ve hic bisey çıkmadı ama cok agrim var vajina da acaba kummu dokuyorum yada ictigim antibiyotikden dolayimi

  Harun

  merhaba

  bundan bir ay önce kasık bölgesi ve bel agrısından şikayet ediyordum… bel fıtığımda var.. ben belfitiğindan şüphelenip doktora gittim ama sıkıntılarım sadece hafifledi..özellikle sabahları uykudan kalkarken bu agrılarım çok oluyor ve son dönemde idrara çıkma sıklığım arttı….. bugünde biran belimde ağrı oluştu bu agrı göbeğimin altı ve kasığımda agrıyada sebep oldu. takriben 10 dk sürdü ve bir anda geçti…fıtık olsa bukadar kısa sürede geçmez…ben çok yeşillik yiyen biriyim ve herhangi bir bulantı ve kusmam hiç olmadı idrarımdanda kan gelmemektedir. yardımcı olursanız sevinirim…

  Ebru

  16 yasindayim kum döktüğüm soylendi doktor ilac vermedi bol bol su ic dedi korkmam gereken bisey varmi cok ciddi mi bu mesele ileride daha buyuk sorunlara donusebilir mi ?

  Bol su içip sık idrar çıkmak “kum dökme” açısından faydalı şeylerdir. Eğer kasıklarınızda ağrı ve ateş oluşursa hemen bir doktora gitmelisiniz. Geçmiş olsun.

  dilek

  5 ayını yeni dolduran oğlum kum döküyor 10 gün arayla tekrarladı yemeyi reddediyor ultrasonla baktırdık birşey yoktu.kalmamıştı rahatsızlığımız ama bu dönemlerde yemeyi reddettiği için çok susuz kalıyor ne yapmam lazım hep kum oluşacakmı çok sancılı gecelerimiz var ne yapmam lazım :( bir bebek neden kum döker.

  Betül

  Bnm yaklaşık 1 haftadır bobreklerimin orasi agriyo ağrı bıçak saplantisi gibi sirtima ve bazende bacagima vuruyor midem bulaniyo kusma oluyo ağrı sonradan kendi kendine geçiyo ama hafif hafif devamli agriyo sebebi nedir

  Eda yavaş

  Selamın aleyküm ben iki aylık hamileyim dün ağrıla acile gittim idrarda kan olduğunu söyledi doktor kum döküyosun dedi bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olun lütfen

  Isa can

  Merhaba ben 3 günden beri bel ağrısı çekiyordum acil de ağrı kesici iğne vuruldum ama ağrı geçmedi aksine bu seferde sol testisime ve sol ayağa vurdu arabayı uzun süre kullanamiyorum ve uzun süre oturamiyorum sebebi nedir saygılar

  ağrı

  3 aydır ara ara sol tarafımda kasıgıma belime dogru ve sol yumurtama dogru
  vuran ağrılar oluşuyor.bazen agrı yok gibi oluyor.genelde o bölgeler soğuk buz gibi oluyor.ama agrının tam nerde olduğunu anlayamıyorum.ne yapmam lazım

  nursel

  benimde idrarımda yanma ve ağrı var gozlerimden yaş akıyor baş ağrısı ve ara ara bel ve kasigmda ağrı oluyor göbek deliğinin hizasında sağ tarafında yumru var şişlik yani korkuyorum sebebi nedir sizce

  burcu

  Mrb ben 2 hfta once.dok. gttm.idrar verdi m ve kum dokuyormusum ilc verdi isal oluyrm sureklu ve vc cikrken rahimden prca prca kan gelmeye bsladi 2 gundur ve kasiklrmda ck fazla agri vr tekrr dktora gtmelimiym . ?

  Ayşegül

  Sol böbregim de kum var. Aşırı derece agrı yapıyor. Yaptı an nefes almamı engelliyor. Migde bulantısı tansiyonumun düşmesi baş dönmesi ve isal var. Ne yapmalıyim

  sait

  2 limon ve bir demet maydanozun suyunu çıkarıp süzün ve için .1-2 saate kadar farkı belirgin olarak hissedeceksiniz.

  emine

  merhabalar, böbreğimde kum vardı belimde artık agri azaldi kasiklarimda daha çok hissediyorum bunun yani sıra idrar gaz ve dışkı ya sıkıştığımda ara ara dayanılmaz ağrılarım oluyor ayni zamanda idrarda yanma mevcut. bir de kum vajinal enfeksiyon da tekrarlama yapar mi acaba?

  Nilay

  Merhaba hocam benim şikayetim kaç aydır
  Ara ara mide bulantısı bazen midem ekşi su geliyor dr gittim boyunda düzleşme var dedi
  Bir süre kullandım biraz hafifledi tedavi bıraktığım da gene başladı 2.incisi ise
  Her ay 2 3 keren yüksek derecede idrar yolu enfeksiyonu geçiyorum idrar yaparken ağrı ve yanma ara ara kasiklarima sanci giriyor belim desen öyle ara ara atesleniyorum
  Ne zaman gitsen idrar yolu enfeksiyonu diyorlar kum döküyor olabilir miyim acaba?
  Ve ayrıca enfeksiyon da mide bulantısı yapar diyor sizce ay da en az 3 keren enfeksiyon olmam normal mi?

  Sag yumurtalikta sizlama

  Mrb 36 yasinda bir erkegim .. yaklasik 1 haftadir testisimde sag yumurtada sızlama şeklinde bir agri var sizce neden olabilir

  Ahmet

  11 yaşındayım nasıl olduğunu bilmiyorum ama akşam birden böbreklerim ağrımaya başladı hastaneye gidip sonuçta kum dökme diyince çok şaşırmadım çünkü ablamda kum döktü. Bu siteye çok teşekkür ederim çünkü su içmenin kum dökmeye yararlı olduğunu bilmiyordum emeği geçen herkese teşekkü ederim. :D

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Rektum Sarkması
Grip Uyarısı
Deri kaşıntısı
fosfor eksikliği
Mide Üşütmesi
KARIN AĞRISI İLE HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.