Sponsorlu Bağlantılar

KUM DÖKMEK NEDİR?


Halk arasında kum dökme denilen durum tıpta taş düşürme olarak belirtilir. Taş parçaları aslında kum tanelerinin birleşiminden oluşur. Bu nedenle kum dökme deyimi pratik olarak böbrek taşı düşürme anlamına gelir. Kişi çok büyük taşlar düşürebildiği gibi kum gibi küçük taş parçaları da dökebilir.

BÖBREK KUMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?


Böbrek kumunun en büyük belirtisi ağrıdır. Kolik tarzında görülen ağrılardır ki bıçak saplantısı şeklinde şiddetlidir. Daha çok boşluklarda olur ve kasık bölgesine vurur.

İkincisi hematüri adı verilen idrarda kanamadır. İdrarın başında sonunda veya idrarın tamamında kanama olabilir. Ağrıyla birlikte veya ağrı olmadan da olabilir. Bazen hareketsiz böbrek taşları kanamayla ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Üçüncüsü eğer taş üreter kanalına düşmüş ise o zaman idrar yapma problemi ortaya çıkar. İdrar yaparken yanma, geride idrar kalmış hissi, idrara sıkışma hissi böbrek taşının belirtisidir.

Böbrek taşı düşüren hastada en sık görülen şikayetlerden diğeri bulantı ve kusmadır. Böbrek taşı, tıkanıklık sebebiyle idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek iltihabı yapar. Enfeksiyon olduğunda ateş görülür ve ateş sadece enfeksiyon olduğunun göstergesidir. Böbrek taşı düşüren hastalarda intestinal denilen sindirim sistemi ile ile alakalı belirtiler de ortaya çıkar. Bunlar kabızlık ve ishaldir.

KUM DÖKMEK NE KADAR SÜRER?


Taş düşürme kişiden kişiye değişebilir. Bu kişinin üriner sistemi yapısı, taşın büyüklüğü yada hastanın ağrıya dayanıklı olması ile ilgilidir. Bazen hasta hissetmeden taşı düşürür, bazen hafif ağrıyla düşürür. Bazende tedavi edilene kadar çok kez ağrı çekebilir.

Çok küçük taşlar 1-2 gün içinde düşürülebilir. Ama taş büyükse cerrahi işlem uygulanır. En kolay taş düşüren çocuklardır. Fakat kadın – erkek arasında erkekler daha zor taş düşürmektedir.

BÖBREK KUMUNUN AĞRISI NASIL OLUR?


Taş düşürmenin ağrısı kendisine özgüdür, oldukça tipiktir, diğer ağrılardan çok farklıdır. En tipik ağrı kolik ağrıdır. Eğer hasta taş düşürüyor ise böbrek taşı, mesane taşı veya üreter taşı olabilir ve ağrı bıçak saplantısı şeklinde olur. Çok şiddetli ve hiç beklenmeyen zamanda gelir. Kendiliğinden geçer. Bu sadece böbrekte hareket etmeyen veya tıkanıklık yapan taşın ağrısıdır. Bu genelde boşluklarda olan sağ yada sol böğürde olur. Bazende kasık bölgesine ağrı vurabilir.

Sık karşılaşılan bir durum ise kas ve sinir ağrılarıdır. Daha çok hareket halindeyken ortaya çıkan ağrılardır. Durduğu yerde kendini göstermez. Sağ veya sola dönüldüğünde, uzanmak istebdiğinde ağrı şiddetlenir.

Bir de böbrek ağrıları sadece boşlukta kalmaz, sırta, diğer böbrek tarafına, bacağa vurabilir. Bu ağrılar sinir kökü ve kas ağrılarıdır. Üşüttüğü zaman, zorlandığı zaman da ağrılar olabilir.

KUM DÖKME NASIL ANLAŞILIR?


Şiddetli başlayan ağrı, idrarda yanma, idrar yaptıktan sonra geride kalma hissi, ağrılı yada ağrısız idrarda kanama varsa, ailede taş düşüren varsa mutlaka taş düşürme akla getirilmelidir.

Çok su içen, sıvı tüketen, hareketli olan hastalarda az bir ağrıyla ya da hiç ağrı olmadan da taş düşürebilir. Taş düşüren hastalarda, ağrının olması çok önemli. Çünkü ağrı olmazsa taş düşürmek anlaşılmayabilir. Bu da ileride böbrek yetmezliğine neden olabilir. Fakat taş düşürürken, üreter denilen kanalı tıkayabilir ve hareket etmeyen taş ağrı yapmayacağından hiç kimse bunu fark etmeyebilir ve dolayısıyla bu taş böbreği çürütebilir.

KUM DÖKMEYİ HANGİ BESİNLER KOLAYLAŞTIRIR?


Diyet olarak verilen öncelikle bol sıvı alınması, bol miktarda maden suyu tüketilmesi, potasyum sitrat içeren yiyecekler ki bunlar kış meyveleri olan portakal, greyfurt ve limon alınması gerekir.

Bunları dışında tuz alınımının kısıtlanması gerekir. Yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.Diyetin yanında hareket, sedanter(hayatında minimum derecede fiziksel aktivitede bulunan) dediğimiz yaşamın sürdürülmemesi, mutlaka egzersiz yapılması taş oluşacak insanlarda alınabilecek en önemli önlemlerdendir. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
herpincan aksakal
1 Nisan 2014

Sol böbrekte kist ve kum var. Ne yapmalıyım? Bana bir tavsiyede bulunur musunuz?

Kist için doktorunuzun dediklerini harfiyen uygulayınız. Doktorunuzun verdiği ilaçları zamanında ve dozajına uygun kulanınız. Doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerini hassasiyetle uygulayınız. Geçmiş olsun.

elif
28 Nisan 2014

Geçen sene kum vardı bu sene kan ve yassı epitel on dörttü us çektim birşey çıkmadı sebebi nedir bu arada anemimde var yan ağrım ve arada kasık ağrım oluyor

nejdet
14 Mayıs 2014

Merhabalar,
bende yaklaşık 3 haftadır bulantı var, zaman zaman kusmada oluyor, bir ara 3 gün yüksek ateş oldu. 3 ayrı doktora gittim. 1.si enfeksiyon kapmışsın kanında mikrop oranı fazla dedi ve antibiyotik verdi. 2. doktor gastroentoloji doktoru mide bulantı hapı verip endoskopiye randevu verdi. 3. doktor kan sayımı ve idrar tahlili yaptırdı ve kum döktüğüm söylendi, bol sıvı almam önerildi. ancak bende hiç bir ağrı olmamakta ama bulantı devam etmekte yalnız yüksek ateş kesildi. bu konuda aydınlatılırsam memnun olurum. teşekkür ederim.

3 doktorunuzun da tespitleri hemen hemen aynı şeyi işaret ediyor. Sizde bir tür böbrek problemi var. 1. Doktorunuz kanınızda enfeksiyon tespit etmiş bu böbreklerinizden yayılan bir tür mikroba bağlı olabilir. Böbrek hastalıklarının genellikle mide bulantısına neden olduğu bir gerçektir. 2. doktorunuz kendi ihtisas alanıyla ilgili araştırma yapıp mideyle ilgili bir şikayet göremeyince sizi ilgili yerlere yönlendirecektir. Tavsiyelerimiz.
1. Vücudunuzu kesinlikle sıcak tutunuz.
2. Bol sıvı tüketiniz.
3. Doktorlarınızın verdiği ilaçları zamanında ve yeterli dozda(size söylendiği gibi) alınız.
4. zamanında kontrollere gidiniz.
Not: aşağıdaki linkten böbrek ile ilgili arama yapıp sitemizden daha fazla bilgi alınız.
Böbrek ağrısı / Kum Dökme / Börekten Taş düşürme

diren
26 Mayıs 2014

Merhaba, Benim şikayetim idrarımda kan olması kan testi yaptırdım böbrek fonksiyonlarım güzel çıktı ultrasonumdada birşey yok. Fakat iki hafta oldu ve kanlı idrar devam ediyor 18 Mayıs 2014 te acile gittim sol yan böbrek tarafım çok ağrıdı ve orada tekrar idrar ve ulstrason istendi.Sonuç ultrason temiz çıktı idrarımda da kan ve iltihap varmış.Üroloji bölümüne gittim fakat tomografi istedi sizce neden lütfen yazar mısınız?

Durumunuz klasik mesane iltihaplanmasıyla örtüşüyor. Aşağıdaki konu başlıklarını incelerseniz daha geniş bir bilgi edinebilirsiniz. Geçmiş olsun.

mesane enfeksiyonu

selma
1 Haziran 2014

Bir tanıdığımın belinin iki yanı ağrıyormuş, ağrı belinden hafif karın kısmına doğru iniyormuş. Doktor tahlil yaptı tahlilde eritrosit yazıyor, doktor ürolojiye gidin diye tavsiyede bulundu sebebi ne olabilir? yardım eder misiniz?

Tanıdığınızın böbreklerinde ya da mesanesinde enfeksiyon çıkmış. İdrarda görülen eritrosit buna işaret ediyor. Doktor ondan dolayı ürolojiyi tavsiye etmiş. Aşağıdaki makaleleri okuyarak daha net bilgiler alabilirsiniz.
mesane enfeksiyonu
Böbreklerin iltihaplanması

Refik paşaoglu
16 Temmuz 2014

iyi günler benim bir sorum olacaktı her 2 3 ayda bir karın sağ alt bölgesinde hafif olarak başlayan bir gün sonrasında yada 2 gün sonrasında şiddetlenerek bir ağrı oluşuyor halsizlik ve zaman zaman üşümeye yol acıyor yüzümde bir solgunluk oluyor hiç bir şey yapasım gelmiyor ve 2 yada 3 gün sürüyor neyin belirtisi yada ne olabilir? Teşekkürler.

Değerli ziyaretçimiz, bahsettiğiniz duruma birden fazla rahatsızlık neden olabilir. Bu nedenler arasında böbrek iltihabı, apandisit ve kasık fıtığı sayılabilir rahatsızlıklardandır. Bir doktora görünerek durumunuz hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Geçmiş olsun

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Skleroderma (Bağ doku Hastalığı)
Mide ve bağırsak iltihapları – iltihabı
Ayak Bileğinde Kramp Nedenleri
Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Göz Yorgunluğu Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
Dolaşım Sistemi Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.