KUMSALDA EGZERSİZ YAPMAKKumsalda Egzersiz Yapmak

Güzel ve rahatlatıcı görünmüyor mu? Sahiller yaz aylarında bizim için birçok amaca hizmet eder. İnsanlar şehir karmaşası ve yoğunluğundan kaçarak doğanın huzurlu ve stressiz taraflarına akın eder. Her zaman gençleşmiş ve tazelenmiş hissi bırakır.

Sponsorlu Bağlantılar

Muhteşem manzaraya sahip sahilin oturmaktan başka birçok yararları vardır.

Zihin, beden ve ruh sağlığı için sahilde vakit geçirmenin sağladığı faydalar için aşağıdaki ipuçları işinize yarayabilir:

**Her zaman çıplak ayakla geziniz. Sahilde aşağıdaki nedenlerden dolayı çıplak ayakla gezilmesi tavsiye edilir:

1) Ayaklarınızın altında kumu hissetmeniz hem tedavi edicidir hem de harika doğal bir yürüyüş tadı verir. 

2) Ayak kaslarını güçlendirir ve biz ayakkabı giyerken belirgin olmayan bazı kasların ortaya çıkmasını sağlar. Ayakların dışında, baldırlar ve dizlerin altındaki kasların tümü de aynı şekilde güçlenir.

3) Ayakkabı olmadığında çıplak ayakla da vücudun denge sağlama kabiliyeti gelişir. Kumda dengeli durmaya çalışarak vücudu buna zorlarız.

Sponsorlu Bağlantılar

**Kum = Direnç + Hareket

Kum harika bir doğal direnç gibi davranır. Kumun yoğunluğundan ve hareket dolayı üzerinde yürümek veya koşmak güçtür. İşte hareket etmeden yaşadığımız bu direnç kasların güçlenmesini sağlar. Kumda yürüyüş veya koşu, kaldırım üzerinde yapacağınız koşuya göre çok daha fazla hareket çeşitliliği sağladığından dolayı kasları daha çok gerer ve çalıştırır. Bu nedenle, normalin yaklaşık iki katı kadar daha fazla kalori yakarsınız.

**Daha az baskı

Kumun eklemler üzerinde daha az etkisi vardır. Bu, yaralanmaları ve eklemlerde meydana gelebilecek sert bir etkiyi önlemek için faydalıdır. Genellikle daha az çalışan eklemlerin etrafındaki kasların güçlendirilmesi, aynı zamanda bu eklem kemiklerinin de güçlenmesine yardımcı olur. Kum üzerinde hareket etmenin bu potansiyel faydalarını nedeniyle ilk başlarken dikkatli olun. Önce daha sert olan kumla başlayıp daha sonra daha yumuşak olana doğru geçiş yapın. Bir yürüyüş sonrası bile ağrı oluşabilecektir. O yüzden öncelikle germe egzersizlerini yapın.

**Basit hareketlerle devam edin.

Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapacağınız basit egzersizler ile zaten kalori yakacaksınız. Aşağıda bazı temel vücut ağırlığı hareketleri yer almaktadır. Her 2 set için 10’ar tekrar yapınız. Kendinizi rahat hissettikçe daha fazlasını yapmaya çalışın ve arttırın.

  • Çömelme

Bu hareket için bir sandalyede oturur gibi göğsünüz dik şekilde dizlerinizin üzerine çökün. Dizlerin bükülme açısının sabit kalmasına dikkat ediniz.

  • Şınav

Sahilde yapacağınız her egzersiz, size tam bir vücut antremanı sağlayacaktır. Özellikle çömelme ve şınav hareketlerinde vücut bir spor salonundaki zemine göre çok daha fazla zorlanacağı için kasların güçlenmesini teşvik edecektir. Belki de daha önce hiç çalıştırmadığınız kaslarınızı harekete geçireceksiniz. Bazen bu tür hareketlerin arasında bir de koşu eklemeniz, alacağınız faydayı arttıracaktır.

**Daha kısa sürede daha yoğun çalışın.

Kumda hareket ederken spor salonundaki kadar rahat hareket edemediğinizi fark etmişsinizdir. İşte bunun avantajını kullanmak lazım. Vücut bu kadar zorlandığı için normalde harcadığınız zamanın yarısını vermeniz bile yeterli olacaktır. Kısa süreli yoğun egzersizler zaten vücut için de daha iyidir. Daha fazla ATP harcanmasını sağlayarak metabolizmanın gün içinde daha hızlı olmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek İltihaplanması
Tuzu Azaltmanın Yolları
Akşamdan Kalma (Hangover) Nasıl Atlatılır
Yüzde Döküntü
Cerrahi Bölgede Enfeksiyon
Deve Dikeni Kapsülü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.