KURŞUN ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİKurşun Zehirlenmesi Belirtileri

Kurşun insan vücudu için çok zehirli bir maddedir. Kurşun zehirlenmelerinin en büyük nedeni ise kurşun içeren objelerin ağza sokulması ile gerçekleşir.

Kurşun bağlı zehirlenmeler kurşun içeren nesnelere dokunulması, dokunulan ellerin ağza götürülmesi, kurşun içeren havanın solunması ve nesnenin doğrudan ağza sokulması yolu ile gerçekleşebilir. Kurşun içeren ürünlere dokunma yolu ile de vücuda kurşun almış olabilirsiniz. Bu mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Kurşun zehirlenmesi bedende ve hücrelerde kurşunun yavaş yavaş birikmesi ile belirti vermeye başlar.

NASIL ETKİ EDER?

Kurşun vücutta birime göstererek organların çalışmasını ve görevlerini uygun şekilde yapamamasına neden olur. Hücrelerin yaşayışlarını uygun şekilde sürdürebilmeleri için gerekli olan protein yapıdaki enzimlere bağlanarak bunların görev yapmalarını engeller. Yanı sıra hücre zarının yapısının bozulması ve sinirlerde iletim sorunlarına yol açarak organlarda yetmezliğe neden olur.

kurşun zehirlenmesi nedenleriKurşuna maruz kalma ve zehirlenmesi bebek ve çocukların zihinsel gelişimlerine müdahale etmeleri ve gelişen sinir sistemlerini etkilemesinden ötürü oldukça tehlikelidir. Kurşun zehirlenmesi kademeli olarak gerçekleşebilir ve belirtileri belirgin olmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Besin Zehirlenmesi Hakkında Daha Fazlası…

Büyüme yavaşlaması, davranış problemleri, okulda baş gösteren problemler, iştahsızlık, yorgunluk, his azalması, duyma problemleri, karın ağrısı, kabızlık, baş ağrısı, uyku bozuklukları kurşun zehirlenmesinin belirtileri arasında yer alabilir. Ayrıca kusma, yürümede zorluk çekme, zayıflık, nöbet geçirme ve koma da yüksek oranda kurşuna maruz kalma sonucu meydana gelebilir.

KURŞUN ZEHİRLENMESİ BELİRTiLERİ NELERDİR?

Kurşunun vücutta birikiminin yavaş olması bunun belirtilerin tanılanmasında güçlük oluşturmaktadır. En nihayetinde kişide aşağıdaki yaygın belirtiler zamanla görülebilmektedir;

 • Karın ağrısı
 • Dikkat sorunları, dikkat süresinde azalma
 • Kabızlık
 • Gelişim gerilikleri veya kayıplar, yavaş büyüme
 • Baş ağrısı ve iştahsızlık
 • Hiperaktivite
 • Sinirlilik veya saldırganlık
 • Yanma ya da karıncalanma hissi
 • Öğrenme problemleri
 • Duyu kayıpları
 • Uyku bozuklukları ve uyuklama
 • Beklenmedik kilo kaybı

Bazen de çok ileri vakalar kişinin hayatının sonlanmasına gidecek ölçüde olabilir. Bu durumda kişide bilinç değişiklikleri veya tepki vermeme, nöbetler, şiddetli karın ağrısı, şiddetli baş ağrısı ve kusma görülebilir.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Nedir?

KURŞUN ZEHİRLENMESİNE NEDEN OLAN FAKTÖRLER?

Kurşun ile yapılmış birçok malzeme sizin ortamınızda bulunabilir. Kurşun otoyolların kenarındaki evlerde, hava ve toprakta (petrol yanma ürünleri ve egzos gazlarından dolayı), sigara, pil ve deri endüstrisi, hurdadan geri kazanım yapılırken, tarım ilaçları, kurşun mermi, el sanatları ve eski sıhhi tesisatlar (kurşun borulardan suyun içilmesi), balıkçılık ve perde ağırlıkları, bazı sanat malzemeleri, kalay, bazı çanak çömlekler, plastik tabaklar, cam, seramik ve porselende bulunabilir.

Yanı sıra çocuklarınıza aldığınız oyuncaklar,  dışarıda özellikle yol kenarında satılan yiyecekler, takılar, lehim, elektronik malzemeler, banyo küveti ve mutfak tezgahı kaplamaları ve makyaj malzemelerinde de bulunabilmektedir.

KURŞUN ZEHİRLENMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?Kurşun Zehirlenmesi Tedavisi

Kurşun zehirlenmesi çok tehlikeli ve kalıcı komplikasyonlara neden olabileceği için en iyi tedavi bundan korunma yollarının öğrenilmesi ve öğretilmesidir.

Kurşun zehirlenmesi tedavisi ömür boyunca düzenli tıbbi bakım aramakla başlar. Düzenli tıbbi bakım ile gerekli testler yapılacak ve gerekli önlemler alınacaktır. Düzenli tıbbi bakım aynı zamanda doktorunuzun sizin belirtilerini değerlendirilmesine ve olası bir kurşun zehirlenmesi durumunda derhal müdahale edilmesini sağlayacaktır. Tedavi seçenekleri aşağıdaki gibi olabilir;

 • Şiddetli toksisite durumunda yoğun bakım ünitesine yönlendirme
 • Nöbet veya koma durumunda hava yollarının açık tutulması
 • Bağırsaktaki kurşun partiküllerinin uzaklaştırılması için lavman yada barsak yıkanması
 • Vücuttaki var olan kurşunu bağlamak ve atmak için şelasyon tedavisi
 • Daha fazla kurşuna maruz kalmayı önleme ile ilgili eğitim
 • Mideden kurşun parçacıklarının giderilmesi için midenin yıkanması
 • Gerektiğinde semptomların tedavisi

KURŞUN ZEHİRLENMESİ NELERE YOL AÇAR?

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda işlenmemiş kurşun zehirlenmesi komplikasyonları ciddi ve hatta hayatı tehdit edici olabilir. Bu nedenle uygulanan tedavi planını sonuna kadar takip etmek önemlidir. Tedavi yapılmaması anemi (kanda alyuvar sayısının düşük olması), dikkat ve konsantrasyon sorunları, saldırganlık veya sinirliliğin artması gibi davranış değişiklikleri, işitme kaybı, kısırlık, böbrek hastalığı, öğrenme zorluğu, kalıcı nöbetler, duyu kayıpları, büyümenin yavaşlaması, bilinç kaybı ve komaya neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anatomi Ve Beyin
Virüs İzolasyonu
E.coli Enfeksiyonu ve Belirtileri
Sakatat
Katarakt nedir
B6 Vitamini Zehirlenmesi Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.