KÜRTAJ HAKKINDA BİLGİLERKürtaj Hakkında Bilgiler

Kürtaj, rahim içinden dokuları almak için gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Uzmanlar kürtaj işlemini bebek aldırmak için, ağır kanama olan durumlarda ya da düşük bebek durumlarında rahim astarını temizlemek için gerçekleştirirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Kürtaj işlemi sırasında rahmin alt kısmı olan serviksi açmak için doktorlar küçük aygıtlar veya ilaçlar kullanır. Ardından küret denilen cerrahi bir alet kullanılarak rahim dokusu alınır. Küret keskin ve emme özelliklidir.

Niçin yapılır?

Kürtaj işlemine rahim ile ilgili bazı durumların teşhis ve tedavisinde başvurulur.

Bir durumu teşhisi

Doktorunuz aşağıdaki durumların olup olmadığını teşhis etmek için kürtaj önerebilir:

 • Rahimde anormal kanama varsa
 • Menopoz sonrası kanama ile karşılaşıyorsanız
 • Serviks kanser için yapılan rutin test sırasında anormal endometrial hücreler fark edilmişse

Testi gerçekleştirmek için, doktorunuz rahim astarından (endometrium) bir doku örneği alarak test için laboratuvara gönderir. Test sonuçları ile rahim kanseri, rahim polipleri ve endometrial hiperplazi (rahim astarının çok kalın hale geldiği bir prekanseröz durum) gibi koşulların olup olmadığına bakılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir rahatsızlığın tedavi edilmesi

Kürtaj yaparken doktorunuz sadece bir kısım dokuyu değil, rahimin hepsini alır. Doktorunuz bunu aşağıdaki amaçlar için gerçekleştirebilir:

 • Molar gebelik ( normal gebelik yerine bir tümör gelişir)
 • Doğum sonrası rahim içinde kalan plasentanın temizlenmesi ile oluşan aşırı kanamanın tedavisinde
 • Genellikle iyi huylu olan servikal veya rahim poliplerinin alınması
 • Bazen rahim duvarında oluşan rahim boşluğuna çıkıntı oluşturan iyi huylu tümörlerin alınması için
 • Enfeksiyon ya da ağır kanama riskini önlemek için düşük veya kürtaj sonrası rahim içinde kalan dokuların temizlenmesi için kürtaj gerekli görülür.

Doktorlar bazen kürtajı “histeroskopi” denilen başka bir prosedür ile birlikte D & C prosedürle birlikte gerçekleştirebilir. Histeroskopi işlemi sırasında, doktorunuz rahim ağzından vajina içine ucunda bir ışık ve kamera olan ince bir aygıt yerleştirir ve rahime doğru gönderir. Bu aygıt yardımıyla doktor rahimin içini net olarak görebilir, rahim astarındaki herhangi bir anormallik varsa fark edebilir ve gerektiğinde doku örnekleri alabilir. Histeroskopi sırasında, doktorunuz rahim polipleri ve miyom tümörlerini de alabilir.

Birinci, ikinci ve üçüncü trimesterde kürtaj prosedürleri

Gebeliğin sonlandırılması işlemi olan kürtaj, kadının hamileliğin hangi evresinde olduğuna bağlı olarak farklı prosedür içermektedir. İlk trimesterde (ilk üç aylık dönemde), genellikle cerrahi kürtaj prosedürü seçeneğine başvurulmaktadır. Seçenekleri göz önünde bulundurmadan önce, hamileliğin olabilirliği (rahim, ektopik olmayan gebelik) ve doğru gebelik takvimi için ultrason çekilmesi önerilir.

İlk trimesterde hangi kürtaj prosedürleri kullanılır?

Çoğu durumda, ilk trimesterde medikal veya cerrahi kürtaj prosedürleri arasında bir seçim yapılması istenir. Medikal kürtaj sadece dokuz haftaya kadarki gebeliklerde kullanılabilir.

İlk trimesterde yapılan kürtaj prosedürleri şunlardır:

 • Metotreksat ve misoprostol (MTX): Gebeliğin ilk yedi haftasına kadar kullanılan tıbbi bir düşük ve kürtaj prosedürüdür. Bu ilaç kombinasyonu ile gebelik sonlandırılır.
 • Mifepriston ve Misoprostol: Gebeliğin ilk yedi ila dokuz haftası arasında olanlarında başvurulan tıbbi düşük prosedürüdür. Aynı zamanda RU-486, kürtaj hapı ve Mifeprex olarak da ifade edilebilir.
 • Manuel Vakum Aspirasyon (MVA): Gebeliğin 3 ila 12 haftaları boyunca kullanılabilir bir prosedürdür. Sadece serviks bölgesine yapılan bir lokal anestezi kullanıldığı için daha az invazif olarak değerlendirilmektedir.
 • Aspirasyon: 16 haftaya kadarki gebelikleri sonlandırmak için kullanılan bir cerrahi kürtaj işlemidir. Aynı zamanda emme küretaj, dilatasyon ve küretaj (D & C) veya vakum aspirasyon olarak da ifade edilebilir.

İkinci trimesterde hangi kürtaj prosedürleri kullanılır?

İlaç tabanlı kürtaj prosedürleri ikinci trimesterde bir seçenek değildir.

İkinci trimesterde yapılan kürtaj prosedürlerinin türleri şunlardır:

 • Genleşme & Kürtaj: 16 haftaya kadarki gebelikler için başvurulabilir. Ayrıca, emme kürtaj veya vakum aspirasyon olarak da adlandırılır.
 • Genleşme ve Tahliye: 16 hafta sonrası gebelikleri sonlandırmak için kullanılan bir cerrahi kürtaj işlemidir.
 • Indüksiyon Kürtaj: Tuzlu su, üre veya potasyum klorürün amniyon kesesi içine enjekte edildiği ve nadir uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Prostaglandinler vajina içine yerleştirilir ve Pitocin intravenöz olarak enjekte edilir.

Üçüncü trimesterde ne tür kürtaj prosedürleri kullanılır?

Üçüncü üç aylık dönem veya geç gebelik denilen dönemde olan kadınların kürtaj yapmaları bazı ülkelerde yasal olarak kabul edilmemektedir. Bunun nedeni bebeğin bu dönemde canlı ve yaşayabilir bir durumda olmasıdır. Bebeğin canlılık durumu toplumlara göre değişiklik gösterebilir. Bazı yerlerde ikinci üç aylık dönemin son kısmında, yaklaşık 24 haftalık olduğunda “yaşayabilir” olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, üçüncü üç aylık dönemde kullanılan herhangi bir prosedür o devletin yasalarına dayanmaktadır.

Üçüncü üç aylık dönemde uygulanabilecek prosedürler şunları içerir:

 • Indüksiyon Kürtaj: Tuzlu su, üre veya potasyum klorürün amniyon kesesi içine enjekte edildiği ve nadir olarak uygulanan cerrahi bir işlemdir. Prostaglandinler, vajina içine yerleştirilir ve Pitocin intravenöz olarak enjekte edilir.
 • Genleşme ve Ekstraksiyon: Gebeliğin 21. haftasından sonraki gebelikleri sonlandırmak için kullanılan cerrahi bir kürtaj işlemidir. Bu işlem aynı zamanda D & X, bozulmamış D & X, intrauterin Kranial dekompresyonu ve kısmi doğum kürtajı olarak bilinir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yaygın Bebek Döküntüleri
BEBEKLERDE YÜRÜTEÇ (ÖRÜMCEK) KULLANMAK ZARARLI MI?
Burun Tıkanıklığı
Bebek Banyosu
Bebeklerde Pamukçuk
Bebek Beslenmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.