KÜRTAJ
İstenmeyen veya bir hastalık sonucu gebeliğin sonlandırılmasına kürtaj adı verilmektedir. Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biyopsi veya tedavi amaçlı bir işlem olarak da uygulanmaktadır. Genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilen kürtajda, çoğunlukla genel anestezi kullanılmaktadır.

Son adet tarihinin ilk gününe göre yapılan hesapta, gebelik haftasının 10 haftanın altında olması yasal yükümlülüktür.  Sorunsuz bir kürtajda, bir sonraki gebelikte herhangi bir sorun olmamaktadır.  

NASIL YAPILIR?
kürtajVajina girişi bakterilerden temizlendikten sonra uygun anestezi hastaya uygulanır. Plastik bir alet rahim ağzını sabitlemek için kullanılır. Gebeliğin durumuna göre ince veya kalın kanüller rahim ağzından rahim içine doğru itilir. Kanüller yerleştirildikten sonra kanülün içine bir enjektör aparatı geçirilir. Bu enjektörle vakum yapılarak rahim içi boşaltılır. Bu yöntem ile keskin, metal küretlerin kullanımı aza indirilmiştir. Rahimin içi tümüyle boşaltıldıktan sonra kanül çıkarılır, diğer tüm aletler çıkarılır ve hastanın 10 dakika istirahati sağlanır. Rahim içi temizlendikten kanama bir gazlı bez ile tampon edilerek  durdurulur. Vajina tekrar antiseptik solüsyonlarla ile yıkanıp spekulum çıkarılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hasta kaldırılmadan rahim içi ultrasonografi ile parça kalıp kalmadığını anlamak için kontrol edilir. Ağrının daha sonra olmaması için kalçadan iğne ile veya makattan fitil ile ağrı kesici uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

NE KADAR SÜRER?
Normal bir kürtajda, gebe 6. haftada ise 5 dakika, 6 ile 10. hafta arası olan gebeliklerde 5–15 dakika sürer. Genel anestezide bu süre, hastanın uyanması için daha fazla sürebilir. Gebelik ilerledikçe bebek büyüdüğü için operasyon ve kürtaj sonrası toparlanma uzamaktadır. Kürtajdan 4–6 hafta sonra yapılan  jinekolojik bir muayenede  kürtaj işleminin yarattığı etkiler tümüyle silinmiş durumdadır

 

KÜRTAJ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Kürtajdan 1 hafta sonra rahim içi kontrol edilir.
 • 2–3 gün sonra kanama başlayabilir. Bu normaldir. Küçük kan pıhtıları düşebilir.
 • Adet sancılarına benzer ağrılar olabilir.
 • 2–3 gün mutlaka istirahat edin, sonra işinize dönebilirsiniz.
 • Operasyon sonrası 40 gün içinde adet görülmelidir.
 • 2–3 hafta deniz ve havuza girilmemelidir. Küvette banyo yasak olup, ayakta duş alınmalıdır.
 • 2–3 hafta cinsel ilişkiye girmeyiniz, önerilmemektedir.
 • 2 saat sonra hafif sulu yemek yiyebilir, ilk gün ise alkol almamalısınız.
 • Kan uyuşmazlığınız var ise 72 saat içinde Anti-D yaptırmayı unutmayın.

YAZARIN NOTU: İslam dininde kürtaj yani bir canlının hayatına son verilmesi kesinlikle yasaklanmıştır. İster gayri meşru olsun isterse de zihinse ya da bedensel engelli doğacak olsun çocuğun alınması kesinlikle doğru değildir, cinayettir. Günümüzdeki, çoğu ebeveynin keyfi olarak bebek aldırdığı düşünüldüğünde olayın vehameti daha iyi anlaşılacaktır. Allahın verdiği canı Allah’ tan başka alacak yoktur. Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibi sorumlu tutulur. Bunun iyi idrak edilmesi gerekir. Gerek Kuranı Kerimden ayetler gerekse Peygamberimizin hadisleri olsun kürtaj olayı yasaklanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  slm ben kaysedeyim ve kürtaj olmam gerekiyo ama tam olarak nerelerde ve fiyat konuları nasıl bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anne Sütü
Çalışan Gebeler Ne Yapmalı Ne Yapmamalı?
Bebeklerde Göbek Bakımı
Pişik
Bebekler ve Çocuklarda Göz Sağlığı
En Uygun Yumurtalama Günü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.