KURU CİLTLER İÇİN NEMLENDİRİCİ SEÇİMİKuru Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi

Kozmetik mağazalarına gittiğimizde karşımızda birçok ürün seçeneği olduğu için hangisini alacağınıza karar vermekte zorlanırız. Eğer cilt tipiniz kuru ise buna uygun nemlendirici ürün bakmanız gerekecektir. Ürünü alırken cildinizdeki kuruluğun şiddetini göz önünde bulundurmanız ve cildi daha fazla kurutmayacak bir formüle sahip olması önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuru ciltler için satılan nemlendiriciler krem, yağ, losyon ve serum olmak üzere dört şekilde gelmektedir. Farklı alanlara uygulamak için birden fazla çeşit kullanmanız gerekebilir.

**** Öncelik cilt probleminizi belirleyin. Kuruma cildinizin tümünde mi yoksa sadece belli bölgelerinde mi? Kurumanın şiddeti hafif mi orta mı ya da daha mı ciddi? Şiddetli kurumalarda ciltte kırmızı pullanmalar ve çatlamalar baş gösterir. Bu tür kurumalarda bir doktora görünmek gerekir. Birçok kişinin cildinde ise mevsimsel kuruma görülür.

Özellikle kışın soğuk havalarda ve yazın sıcak güneşli havalarda ortaya çıkan bu tür kurumalara karşı daha fazla nemlendirici kullanarak önlem alınması gerekebilir.

Orta ve hafif dereceli cilt kurumaları ise daha yaygın görülmektedir. Bu tür kurumalar içinse piyasada reçetesiz satılan birçok ürün bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

**** Kuru cildin nedenini belirleyin. Egzema veya sedef hastalığı, güneşe maruz kalma, dehidratasyon (sıvı kaybı), yaşlanma veya genetik sorunlar gibi birçok etken cildinizde kurumaya yol açabilir. Nedenin bilinmesi doğru nemlendirici seçiminde de yardımcı olur.

**** Ciddi şekilde kuru ciltler için vazelin ya da yağ bazlı ürünler tercih edin. Vazelin veya shea yağı gibi ürünler hızlıca etki göstererek kurumayı yatıştırır ve cildi nemli tutar. Giysi ve çarşaflara bulaşma durumu hariç bu tür ürünlerin gece kullanılması çok daha faydalı olmaktadır.Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilir

  • Yüzündeki ciddi kuruluklar için üzüm çekirdeği ve lanolin gibi doğal yağlardan içeren ürünlere bakınız.
  • Zeytinyağı vücudun herhangi bir yerindeki kuruma için kullanılabilen ucuz, iyileştirici bir yağ türüdür.

1- Kremler

**** Orta derecede kuru alanlar için gliserin, kollajen, shea yağı ve hyaluronik asit içeren kremler tercih edin.

  • Gece kullanmak içinse daha yoğun kremler kullanın. Bu tür kremlerin üzerinde zaten gece kremi diye belirtilir. Gece kremleri uygulandığında hem cilt üzerinde kalma süresi uzun olduğu için hem de gündüzün olduğu gibi çevresel başka engeller olmadığı için cilde daha iyi nüfuz eder.
  • Satın alırken gliserin gibi nemlendirici ve lanolin gibi yumuşatıcı özellikli kremler bakınız.
  • “Hyaluronan” olarak da bilinen hiyalüronik asit, cildin üst tabakasındaki (epidermis) hücrelerin onarımı için önemli bir bileşendir. Kuru, hasarlı veya buruşuk ciltler için hyaluronik asit içeren ürünler tercih ediniz.

2- Losyonlar

**** Günlük kullanım için bir losyonunuz olsun. Losyonun en az 15 SPF değerinde olması güneşin zararlı ışınlarına karşı ciltte koruma sağlayacaktır.Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi-hyaluranik asit

  • Aloe, jojoba veya glikolik asit içeren kuru cilt losyonları bakınız.
  • Cildinizde losyonu test edin. Kullanacağınız losyon bir kaç dakika içinde cilt tarafından emilmeli ve emildikten sonra da cildin adah yumuşak ve nemli bir görünüm kazanması gerekir. Ancak eğer uyguladığınız losyon hemen kayboluyor ve daha fazla kullanma ihtiyacı hissediyorsanız kendinize başka bir losyon bakınız.

3- Serumlar

**** Cilt bakım rutininize bir de serum ekleyin. Serum, cildin kurumuş belli alanlarını hedefler.

  • Cildiniz kuru ve aynı zamanda kırmızı renge dönmüşse ana maddesi yeşil çay, lavanta ya da papatya olan bir serum deneyin.
  • Anti-aging özellikli ürünler için içinde üzüm çekirdeği, A vitamini ve E vitamini olan serumlar tercih edin.
  • Güneş yanığı, ağda veya lazer tedavileri nedeniyle kuruyan cildinizi iyileştirmek için domates çekirdeği, vitamin ya da aloe içeren bir serum kullanın.

NOT: 

Eğer cildinizdeki kurumanın nedeninden emin değilseniz bir cildiye uzmanına görünün.

İyi bir nemlendirici seçimi

Gece ve gündüz kullanacağınız nemlendirici amacına uygun ve farklı olmalıdır. Nemlendirici farklı olması gerekir. Gündüz kullanacağınız nemlendirici güneşe maruz kalan cildinizi koruyacak yağ ve nemlendirici içerikli olmalıdır.

Bazen de ciltteki kuruluğun sebebi, cilt tipine uygun olmayan ürünlerin kullanılması olmaktadır. Sert sabun ve deterjanlar da cildin kurumasına neden olabilir. Bulaşık yıkama veya başka nedenlerden dolayı deterjan kullanacaksanız koruyucu olarak eldiven takınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Topuklarda Sertlik ve Kurtulma Yolları
El Kırışıklıkları İçin Krem
Saçlarınız İçin Doğal Bakım Kürleri
Dolgun Dudaklar İçin Formüller
Arko Nemlendirici Krem Mavi Anemon Çiçeği
Cilt Çatlakları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.