KURU CİLTTEN NASIL KURTULABİLİRİZKuru Ciltten Nasıl Kurtulabilirsiniz

Çoğu insan belli dönemlerde, çevre şartları, genetik faktörler, aşırı banyo yapma veya başka nedenlere bağlı olarak cildinde kuruluk yaşayabilir. Eğer vücudunuzun herhangi bir yerinde cildinizde bir kuruluk yaşarsanız, endişelenmeyin. Çünkü cildinizi nemlendirmek ve tekrar kurumasını önlemek için yapabileceğiniz pek çok şey mevcut.

Sponsorlu Bağlantılar

Yöntem 1: Dış etkenlere karşı cildi nemlendirme

1/ Sık sık ve sürekli nemlendirici kullanın. Cildi nemlendirmenin zamanı, cildin kuru ve dışarıya karşı korumasız bir görüntü vermesidir. Ancak nemlendiriciyi kullanmak kadar doğru şekilde kullanmak da önemlidir. Örneğin, haftada bir kez fakat kalın şekilde nemlendirici sürmeniz yeterli olmayacaktır. Kuru ciltle mücadele etmek ve etkili bir nemlendirme sağlamak için, sık sık ve sürekli şekilde nemlendirici kullanmak gerekir. Bunun için;

 • Yatağınızın başucunda bir yüz nemlendiricisi bulundurun. Uyumadan önce gece nemlendirmesi için daha kolay hatırlamanızı sağlayacaktır. Bu şekilde her gece nemlendirici kullanmayı gece rutininizin bir parçası haline getirin.
 • Eğer kuru ellerinizden muzdarip iseniz, el çantanızda veya lavabonun yanında küçük bir tüp el kremi bulundurun. Ellerinizi yıkadıktan sonra kullanın.

2/ Cildinizin nemli iken nemlendirici kullanın. Cildiniz daha hafif ıslak iken nemlendirici kullanmanız, hidrasyona yardımcı olacaktır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, nemlendirici uygulamadan önce bir havlu ile fazla nemi alınız. Vücudunuz için de aynı şeyi yapınız. Havlu ile vücuttaki nemi azalttıktan sonra nemlendirici kullanınız. Nemlendirici kullandıktan sonra cildinizi doğal kurumasına bırakınız ve tüm nemi emmesini bekleyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Eğer cildinizi hala kuru hissediyorsanız, ikinci bir kat nemlendirici uygulayın.

3/ Ürünlerinizi değiştirin. Cildinizdeki değişikliklere bağlı olarak ya da yıl içinde mevsimlere göre kullandığınız ürünleri değiştirmeniz gerekebilir. Soğuk aylarda, daha zengin içerikli bir nemlendiriciye geçmeniz, yaz aylarında ise SPF değeri olan birini kullanmanız daha etkili olacaktır. Eğer kombinasyonlu bir cilde sahipseniz, farklı bölgelere farklı nemlendiriciler kullanmanız gerekebilir. Örneğin T-bölgesi (çene, burun, yanaklar) gibi yerlere hafif nemlendirici uygularken, daha kuru cilt bölgeleri içinde daha yoğun içerikli bir nemlendirici kullanmanız gerekecektir.

Kuru Cilde Ne İyi Gelir4/ Doğru temizleyiciler seçin. Yüz ya da vücut temizleyicisi olarak kullanılan bazı ürünler cildin nemini çeker. Alternatif olarak hafif bir krem ​​veya süt temizleyici, hem cildi temizler hem de nemlendirir. Ayrıca ağır kokulu temizleyicilerden de uzak durmaya çalışın.

5/ Ciltteki pullanmaları nazikçe temizleyiniz. Ciltteki ölü hücreleri dökmek cildin rahatlamasına ve yumuşamasına katkıda bulunur ancak bunu yaparken nazikçe yapmak gerekir. Bu amaçla kullanılan bazı ürünler ciltteki nemi çekmekte ve kurumaya neden olmaktadır. Bu yüzden pullanmış ölü hücreleri nazikçe dökmek önemlidir.

 • Birçok yüz temizleme ürünündeki maddeler, temel nem içeren cildin soyulmasına neden olabilir. Bunların yerine, küçük bebek havlusu ile yüzünüze nazikçe dairesel hareketlerle masaj yaparak etkili bir temizleme yapabilirsiniz.
 • Cildi pullanmalardan temizlemek için aşındırıcı ürünler yerine eldiven, kuru cilt fırçası, banyo lifi gibi şeyleri kullanmayı deneyin.
 • Pullanmaları temizledikten sonra her zaman cildinizi nemlendirin.

6/ Tedavi ürünlerinin kullanımını sınırlayın. Çoğu zaman cilt kuruluğu akne ve kırışıklıklar için uygulanan bazı tedavilerin yan etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Elbette ki eğer cildinizdeki sivilcelerden kurtulmak veya yaşlanma belirtilerinden kurtulmak için bu tedavilere devam ediyorsanız, cilt kuruluğundan dolayı tedaviyi tamamen bırakmanıza gerek olmayacaktır. Ancak özellikle kış aylarında, cildin kurumaya daha çok meyilli olduğu şartlarda bu tür tedavileri daha az sıklıkta yapmanız daha iyi olacaktır.

7/ Kaşıntılı deriden kurtulun. Cilt kuruluğu çoğu zaman kaşıntıya da neden olmaktadır. Ancak cildi kaşımanız kurumaya bağlı gelişen yara ve lezyonların daha da kötüleşmesine ve cildin zarar görmesine neden olabilir. Bazen sadece nemlendirme bile cilt kuruluğuna bağlı kaşıntıya iyi gelmektedir. Ancak daha fazla rahatlama için hidrokortizon kremler ​​veya reçetesiz sunulan anti-kaşıntı losyonları denenebilir.

Yöntem 2: Cildi içeriden nemlendirme

1/ Bol su için. Su, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasında ve hücrelere besin taşınmasında önemli görevler üstlenir. Dolayısıyla yeterli miktarda su içmek, cildin beslenmesine ve nemli tutulmasına katkı sağlayarak kurumaya da engel olur. Günde en az iki litre su içilmesi önerilmektedir.

2/ Taze meyve ve sebze yiyin. Sağlıklı ve dengeli bir diyet ile vücudun sağlıklı ve cildin nemli kalması için gerekli olan vitamin ve besinler alınabilir. Günlük olarak yeşil yapraklı sebzelerden en az 2 porsiyon ve mevsim meyvelerinden de 2 porsiyon yemeye çalışın. Karpuz, brokoli ve domates gibi yüksek su içeriği olan meyveler ve sebzeler tüketmeye çalışınız.

3/ Sağlıklı yağlar tüketin. Faydalı yağ türlerinin tüketilmesi vücudun genel sağlığı için olumlu etki yaratır. Bunun için kan akışı ve cilt hücreleri de dahil olmak üzere vücut hücrelerine besin sağlanması da yer almaktadır. Somon, ceviz ve soya peyniri gibi çoklu doymamış yağlar içeren besinler ve avokado, zeytin ve fıstık ezmesi gibi tekli doymamış yağlar içeren gıdalar tercih ediniz.

4/ Gıda takviyeleri alabilirsiniz. Takviye almak, vücudu sağlıklı ve hidrate (su bakımından zengin) tutmak için gerekli olan besin ve vitaminleri almanın kolay ve etkili bir yoludur. Bu amaçla alınan balık yağı takviyesi cilt kuruluğu ve gözler için faydalı olmaktadır. Ayrıca E vitamini takviyesi ise bir antioksidan olarak cildi onarırı ve korur. Dolayısıyla bu tür takviyelerin hem cilt hem de diğer vücut bölgeleri için sağladığı olumlu etkiler nedeniyle kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü cilt sağlığı için gerekli olan tüm besin ve vitaminleri normal yollarla ve yiyeceklerle alma imkânınız olmayabilir. Takviyeler bu açıdan kolaylaştırıcı bir rol oynar.

Kuru Ciltler İçin Çözümler5/ Tuzlu ve kızartılmış gıdaları kısıtlayınız. Tuzlu ve kızarmış gıdalar ciltte kurumaya sebep olarak görülen sorunların artışına yol açabilir. Bu yüzden dehidratasyonu önlemek ve genel sağlık durumunuzun olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek için bu tür gıdaların tüketimini sınırlayın.

6/ Sigara ve alkol kullanmayınız. Sigaranın olumsuz yan etkileri içen içmeyen çoğu insan tarafından zaten bilinmektedir. Sigaranın aynı zamanda cilt için de zararlı olduğunu da belirtmek gerekir. Çünkü sigarada bulunan katran siyah noktalara oluşumuna ve ciltteki gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Sigara aynı zamanda nefes alma yeteneğini de engellediği için kan dolaşımını da dolaylı olarak etkiler. Bu sebeple cilt hücrelerine yeterince oksijen de gidemez. Sigara içmek ayrıca bir cildin sağlıklı görünmesi için gerekli olan C vitamini dokularını da tüketir.

Alkol vücutta ve dolayısıyla ciltte de dehidrasyona yol açar. Alkol tüketimi, vücudun sıvı emme kabiliyetini azaltır. Bundan dolayı vücutta su ve mineral kaybına yol açar. Bu da kuru, kırmızı, kolayca tahriş olan bir cilde neden olur. Aşırıya kaçmadan alkol içmeye çalışın ve alkol içerken aralarda bir bardak su da içiniz.

Yöntem 3: Cilt kuruluğunun önlenmesi

1/ Aşırı banyo yapmaktan kaçının. Cildinizin kurumasına yol açtığı için yüzünüzü çok fazla yıkamayın ve duş almayın. Kurumayı önlemek için günlük sadece tek bir banyo ya da duş ile sınırlayınız. Ayrıca çok sıcak su ile cildinizi yıkamaktan da kaçınmalısınız.

 • Ilık su kullandığınızda cildinizdeki nemi ve suyu almayacaktır. Çok sıcak su cildin koruyucu lipit bariyerini yıkma eğilimindedir.
 • Bu nedenle, uzun süreli duş almak veya banyo yapmaktan da kaçınmalısınız.

2/ Yıl boyunca cildinizi nemli tutmaya çalışınız. Birçok insan bu gerçeğin farkındadır fakat bilmeyenlerin sayısı az değildir. Bütün bir yıl boyunca cildi nemli tutmaya çalışmanız, dış çevreden gelen dondurucu kış soğukları ya da kavurucu yaz sıcaklarına karşı cildi koruyacaktır.

 • Hassas cilde sahip olan insanların ciltlerinde kokular veya lanolin içeren kremler olumsuz tepki yaratabildiğinden dolayı kullanmaktan kaçınmalıdırlar.
 • Elleriniz için kullanacağınız ürünlerin içinde gliserin veya hiyalüronik asit içermesine dikkat ediniz. Bu maddelerin her ikisi de cilt için fevkalade nemlendirici özellik taşımaktadır.

3/ Güneş kremi kullanın. Eğer açık havada çok zaman harcamak durumunda kalırsanız, yüzünüzü SPF değeri 5 ya da daha yüksek olan bir krem ​​ya da nemlendirici ile korumanız gerekir. Bu kremler hassas cildinizi yanıklar, güneş lekeleri ve hatta kırışıklıklara neden olabilen zararlı güneş ışınlarına karşı korur. Cildiniz tüm yıl boyunca yanabileceğinden dolayı güneş koruyucu kremleri sadece yaz için kullanmayacağınızı unutmayın.

Kuru Ciltler İçin Doğal Yağlar Nelerdir?

4/ Bir nemlendirici kullanın. Eğer evinizin havası çok kuru ise bu durum siz uyuduğunuzda cildinizi de etkileyecektir. Bu yüzden sabah uyandığınızda cildinizi pürüzlü ve pullanmış şekilde hissedebilirsiniz. Ortamdaki kuru havanın bu tür olumsuz etkilerinden korunmak için, siz uyurken çalıştırabileceğiniz bir nemlendirici bulundurunuz.

 • Nemlendirici cihazlara alternatif olarak kullanabileceğiniz bir yöntem de, yatak odasındaki radyatöre yakın bir kase ya da tencereye su bırakmanızdır. Bu yöntem daha düşük maliyetli olacaktır.
 • Ayrıca alternatif olarak Boston hurması, bir bambu bitkisi veya Ficus alii gibi doğal nemlendirici özelliği olan bitkileri de kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu tür bitkiler terleme yoluyla havadaki su buharının düzeyini yükseltirler. Bu nedenle eğer bu tür bitkileri edinme imkanınız varsa yatak odasında bulundurmaya çalışınız.

5/ Cildinizi mümkün olduğunca dış etkenlere karşı örterek korumaya çalışınız. Kışın, şapka, eşarp ve eldiven giyerek rüzgarların kurutucu etkisinden koruyunuz. Dudaklarınızı korumak için koruyucu rujlar sürebilirsiniz. Yaz aylarında ise, güneşin sert ışınlarından yüzünüzü korumak ve cilt yanıklarını önlemek için gevşek, hafif, uzun kollu gömlek ve pantolon giyilebilir. Şapka kullanmak da koruyucu etki sağlar.

Yöntem 4: Evde Bakımkuru cilt nasıl geçer

1/ Vazelin kullanın. Vazelinin nemlendirici özellikleri göz ardı edilemez. Vazelinin hem yumuşatıcı etkisi vardır hem de cilt yüzeyinde buharlaşmaya karşı bir bariyer oluşturarak nemi tutar. Aynı zamanda, kuru cilt tedavisi için de ucuz bir seçenektir.

 • Vazelin katı ve yapışkan olabildiği için geceleri uygulanması daha iyidir. Cildinize öncelikle bir nemlendirici sürdükten sonra vazelin ile de ince bir tabaka sürülür.
 • Vazelini ayrıca kuru eller ve ayaklar için kullanabilirsiniz. Eller ve ayaklara da yatmadan önce sürülmesi önerilir. Cilde emilimini teşvik etmek amacıyla pamuklu eldiven ve çorap ile örtünüz. Cildinizi sabah daha esnek ve nemli hissedeceksiniz.

2/ Avokado ve muz kullanılabilir. Taze, olgun bir avokadonun yarısını püre haline getirip daha sonra üzerine organik baldan çeyrek fincan eklenir. Tercihen bir çay kaşığı süt veya yoğurt eklenebilir. Yüzünüz ve boynunuz için bu krem ile ​​cilt bakımı yapılabilir. Karışımı sürdükten 10 dakika sonra soğuk su ile yıkayın.

Muz, cildi yumuşak ve esnek hale getirerek kuru ciltte gençleşme sağlar. Bir kapta bir muz yarısını eziniz ve daha sonra yüzünüze ve boynunuza yayarak sürünüz. 5 ila 10 dakika bekledikten sonra, ılık su ile durulayın. Muz ile yapıla bu yüz maskesinin etkinliğini artırmak için, bir çay kaşığı bal da eklenebilir.

3/ Süt kullanılabilir. Süt çok uzun bir süre boyunca nemlendirici bir güzellik merhemi olarak kullanılmıştır. Bunu yapmanın en iyi yolu, bir kabın içine biraz tam yağlı süt döktükten sonra yumuşak bir bez daldırmak sureti ile yüzünüze masaj yapmanızdır. İçindeki laktik asit nazikçe cildi temizler ve yüksek yağ içeriği ise nemliliği sağlar.

4/ Mayonez kullanılabilir. Mayonezin kuru ciltler için mükemmel olduğu kabul edilir. İki çorba kaşığı mayonez ile birlikte bir çorba kaşığı limon suyu ve yarım çay kaşığı balı karışımını doğrudan yüzünüze sürün ve yaklaşık on dakika bekletin. En iyi sonuçları görmek için, haftada bir kez bu mayonez maskesini kullanabilirsiniz.

5/Şeker ile ovalama yapılabilir. Sadece yarım fincan kahverengi ya da beyaz şeker ve zeytinyağını karıştırıp yaptığınız birleşimi kuru ciltte nemlendirici ve doku temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz, bir ya da iki damla kokulu uçucu yağ, nane ya da vanilya özü ve yumuşatıcı olarak bir çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendiriciler Nelerdir?

6/ Aloe vera kullanılabilir. Aloe vera bitkisi cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda doğal şekilde kızarıklık ve iltihabı da azaltır. Edindiğiniz Aleo vera bitkisinden kestiğiniz bir parçasının içindeki jel şeklindeki kısmını yüzünüze sürerek etkisini test edebilirsiniz. 15 dakika boyunca yüzünüzde beklettikten sonra durulayın. En iyi sonuçlar için, haftada bir veya iki kez bir aloe vera maskesi uygulayınız. Birçok yerde özellikle aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz bir bitkidir.

Kuru Ciltler için buz küpleri7/ Değişik yağları deneyebilirsiniz. Zeytinyağı, badem yağı ve hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar kuru ve pullanmış bir cilt için oldukça etkili ev tipi ilaçlar sayılır. Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt için sabah ve gece olmak üzere cildinize yağı basit şekilde ince bir tabaka halince sürünüz.

8/ Buz küpleri kullanın. Yüzünüze kullanacağınız buz küpleri, yüz bölgesinde kan dolaşımını arttıracaktır. Buz küpünü yüz bölgesinde gezdirerek ve ovuşturarak sürmeniz, hem ciltteki kuruluğu giderecek hem de daha parlak bir yüze sahip olmanızı sağlayacaktır.

9/ Gliserin kullanın. Birkaç damla gliserini tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız. Bu sayede parlayan ve daha esnek bir yüze kavuşacaksınız.

İpuçları

 • Kuru cildinizi ovmaya kalkışmayınız. Bunu yapmanız cildinizde tahrişe yol açmasının yanı sıra parlak kırmızı izlerin oluşmasına da neden olur. Hem tahriş hem de kırmızı izler yüz bölgesinde istenmeyen kusurlardır.
 • Şekerli cilt bakımı (sugar scrub) kullanmayınız. Mikroskop aracılığıyla bakıldığında şekerin aslında oldukça keskin olduğu görülür. Özellikle kuru ciltlerde şekerli cilt bakımından uzak durulması gerekir.
 • Egzama nemlendiricisi ve sabun alarak bunları kullanmayı günlük rutinin bir parçası olarak görünüz. “Dermo” ve “Diprobase” gibi kremler tavsiye edilir.
 • çoğu zaman pamuklu eldiven ve çoraplar giymeniz cildi aşınmaya karşı korumaya yardımcı olur.
 • Su içilmesi egzamayı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt Sıkılaştırıcı Yöntemler
Yüz Makyajı Temizliği Nasıl Yapılır
10 Dakikada Daha Genç Görünme
Kulaktaki Siyah Noktalar Nasıl Giderilir?
Çil Tedavisi
Cildiniz İçin Yapabileceğiniz 15 Şey
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.