KURU DERİ VE KERATOZİSKuru Deri ve Keratosis Pilaris

Keratozis sık görülen zararsız bir cilt hastalığıdır. Cildinizi pürüzlü hissetmenize sebep olan küçük, sert yumrulara neden olur. Bu yumrular genellikle açık renklidir.  Çoğunlukla kızarıklık ve şişlik eşliğinde üst kol, uyluk ve kalça bölgesinde görülür. Aynı zamanda yüzünüzde de ortaya çıkabilir fakat çok sık görülen bir durum değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Biraz kaşıntının dışında keratosis herhangi bir ağrı veya kötüleşmeye neden olmaz. Birçok çocuk ve gençde görülen bu durum büyüdükçe genellikle kendiliğinden kaybolur.

Keratosizin Nedenleri

Keratosis, keratin birikmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Keratin ise cildi enfeksiyonlar ve diğer zararlı şeylerden koruyan bir proteindir. Kıl köklerinde birikerek folikülleri kapatır. Doktorlar neyin bu birikmeyi tetiklediğini henüz çözebilmiş değiller.

Kuru ciltlerde keratosis gelişme riski daha fazladır. Özellikle kış aylarında kötüleşme eğilimi gösterir çünkü bu havalarda nem daha azdır. Yazları ise çoğunlukla geçer.

Genellikle egzama (diğer adıyla atopik dermatit) gibi bazı cilt hastalıkları olan insanları etkiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktorunuz cildinize bakarak keratosiz teşhisi koyabilir. Bunun için test yapılması gerekmez.

Neler Yapabilirsiniz?

Keratosisi önleyemezsiniz ama cildinizi nemli tutarak etkilerini azaltabilirsiniz. Aşağıdaki bazı öneriler cildiniz için keratosise karşı daha faydalı ve yardımcı olacaktır:

  • – Cilt üzerindeki yumruları kaşımayın kaba şekilde ovmayın.
  • -Sıcak su ile banyo yapmak ve duş almak yerine ılık su tercih ediniz.
  • – Su içerisinde kaldığınız süreyi kısıtlayınız.
  • – İçinde ekstradan yağ ve nemlendirici olan sabunları tercih edin.
  • – Cildinizin üzerinde bol miktarda nemlendirici kullanın ayrıca vakit geçirdiğiniz ortamlarda da nemlendirici cihazlar bulundurmaya çalışın.

Tedavisi

Keratosis için herhangi bir tedavi yoktur. Ancak nemlendirici losyonlar veya kremler cildin hem görünümünde hem de iyi hissedilmesinde oldukça fayda sağlayabilmektedir. Reçetesiz şekilde satılan krem ve nemlendiriciler bulabileceğiniz gibi daha güçlü etkiye sahip olanlar için reçeteye yazdırmanız gerekebilir.Kuru Deri ve Keratosis Pilaris Nedenleri ve Tedavisi

Doğrudan etkilenmiş olan cilt üzerine uygulanan iki tür ürün de keratosisde belirgin iyileşme sağlayabilir. Ciltteki olumlu iyileşmeyi görebilmek için günlük olarak birkaç hafta boyunca bu ürünlere devam etmeniz gerekir. Uzun ömürlü sonuçlar için de yukarıdaki önerileri takip etmelisiniz.

Topikal peeling ürünleri cilt yüzeyindeki ölü deri hücrelerini temizlemenize olanak sağlar. Bu kremlerin içerisinde alfa hidroksi asit, laktik asit, salisilik asit ve üre bulunmaktadır.

Asit içeriği ciltte kızarıklık ve yanmaya neden olabileceği için küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.

A vitamini ile ilişkili topikal retinoidler, saç foliküllerinini tıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu ürünlerin içinde tretinoin (Avita, Renova’yı ve Retinoik asit A) ve tazaroten (Avage ve Tazorac) maddeleri bulunmaktadır.  Ancak topikal retinoidler de cildi tahriş edebilir ve ciltte kızarıklık ve soyulmaya yol açabilir.

Gebe veya emziren kadınlar doktor önerisi olmadığı sürece topikal retinoidler kullanmamalıdır.

Ciltteki aşırı kızarıklık ve inflamasyonlar için lazer tedavisine başvurulabilir. Keratosis için tedavi edici bir özelliği yoktur ancak krem ve losyon tedavilerinin yetersiz olduğu durumlarda rahatlama sağlar. Lazer tedavisinin olumlu etkilerini görmek için birkaç seans uygulanması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kadın ve erkekte hormonlar
Rüya Nedir? Nasıl Rüya Görürüz?
Mutfağınızdaki 5 Kötü Tatlandırıcı Şeker
İÇTİĞİNİZ SUYUN PH DEĞERİ YÜKSEK OLMALI
Kansere Neden Olan Dış Etmenler
Teflon Tava
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.