KURU ÖKSÜRÜK

Kuru öksürük balgam yada mukus üretilmeden meydana gelen öksürüktür. Öksürük aslında vücudun savunma refleksidir. Bu refleksin amacı vücudun hava yollarını açık tutmak için yapılmaktadır. Akciğerlerde daha fazla balgam gibi durumların olması zamanla, kuru bir öksürük oluşumuna da yol açabilir. Kuru bir öksürük hafif hastalıklardan ciddi boyutlara kadar oluşan geniş bir sağlık sorununun belirtisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuru Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Kuru bir öksürük enfeksiyon, iltihap, travma, tümörler, hava yolu tıkanıklığı ve diğer anormal fonksiyonlar sonucu oluşabilir. Çeşitli türlerdeki toz, duman veya toz gibi hafif tahriş ediciler nefes alınması esnasında kuru öksürük oluşumuna neden olabilir. Kuru öksürük, aynı zamanda  viral larenjit gibi bir alerji veya bulaşıcı bir hastalık sonucu olabilir. Kuru bir öksürük ciddi boyutlarda konjestif kalp yetmezliği ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere potansiyel olarak yaşamı tehdit eden durumlarda da ortaya çıkabilir.

Nedenine bağlı olarak, kuru bir öksürük gibi sigara dumanının alınmasından kısa bir süre sonra hızlı bir şekilde aniden başlar ve yok olabilir. Aniden gelen ve iki üç hafta kadar süren bir akut kuru öksürük genellikle soğuk algınlığı ile ilişkilidir; oysa ki süresi (fazla sekiz hafta süren) uzun olan kronik öksürükler sigara veya astım nedeniyle olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuru Öksürük ile Başka Hangi Belirtiler Oluşabilir?

Kuru bir öksürük çok ciddi tehlikelerin de habercisi olabilir. Bilhassa nefes almada zorluk, göğüs ağrısı, hızlı kalp atışı veya bacakların ve ayak bileklerinin şişmesi durumunda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. 

DİĞER BELİRTİLER

Bir kuru öksürük genellikle altta yatan hastalık, bozukluk ya da duruma bağlı olarak farklı belirtiler ortay çıkabilir. Diğer belirtiler ateş, nefes darlığı ve göğüs ağrısıdır. Nefes sırasında akciğerlerden ses gelmesi, kan basıncı değişiklikleri ve kanda düşük seviyede oksijen olması gibi durumlar sadece doktorun ofisinde veya hastanede belirli aletler kullanılarak ortaya çıkarılabilir.

KURU ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ

Dekonjestan ilaç alabilirsiniz. Eğer öksürüğe geniz akıntısı neden oluyorsa bir tane dekonjestan kullanın. Şişmiş dokuların inmesini ve mukusun azalmasını sağlar. Burun spreyi, hap ve sıvı şeklinde sunulmaktadır.

 • Dekonjestan ürünlerin üç günden fazla kullanılmaması önerilir. Çünkü bu süreden daha fazla kullanılması, ters etki yapmaya başlar ve öksürük belirtilerinde artış gözlenmeye başlar.
 • “Oksimetazolin” içeren dekonjestan burun spreyleri de üç günden fazla kullanıldığı taktirde burun kanallarına zarar verebilir.

Antihistaminik ilaçlar deneyebilirsiniz. Antihistaminik ilaçlar vücuttaki “histamin” salınımını sınırlar. Histamin, burun ve boğazda drenaj oluşturmasına ve inatçı öksürüklere neden olur. Antihistaminikler özellikle alerji mevsimlerinde ve öksürük hafif alerjik reaksiyon sonucu meydana geldiğinde daha etkilidir.

Öksürük gidericiler kullanılabilir. Öksürük gidericilerin içinde aktif madde olarak kafur, dekstrometorfan, okaliptüs yağı ve mentol bulunur. Ancak bu tür ilaçların etkisi geçici sürelidir ve kesin bir tedavi sunmaz. Eğer öksürükten dolayı uyumakta güçlük çekerseniz veya güçlü öksürükten dolayı göğüs veya kaslarınız ağrıyorsa öksürük bastırıcı olarak alınabilir. Tedavi edici olmadığını unutmayınız.

ALTTA YATAN SORUNUN TEDAVİSİ

Enfeksiyon teşhisi için doktorunuza danışın. Eğer bakteriyel enfeksiyon varsa doktorunuz muhtemelen antibiyotik reçete edecektir. Virüsler antibiyotiklere yanıt vermezler ve eğer rahatsızlığınız virüs kaynaklı ise antibiyotikler fayda vermeyecektir.

Tahriş edicilerinizi belirleyin. Düşünün ve yakın zamanda yeni bir parfüm veya banyo spreyine geçiş yaptıysanız, bu da sinüs tahrişi yaratarak öksürüğe yol açmış olabilir. Sigara içilmesi de aynı zamanda ciddi bir öksürük nedenidir.

 • Eğer öksürüğünüzün kaynağı sigara çıkarsa, bırakmanız gerekecektir. Solunum yollarında tahrişe neden olduğundan kolayca öksürük yapmaktadır. Sigara bırakma konusunda uzmanlardan destek alabilirsiniz. Uzman destek birimlerinden biri de “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” dır.

Mideyi tahriş eden besinlerden kaçının. Eğer sıklıkla mide ekşimesi ve mide yanması gibi şikayetlerle karşılaşıyorsanız, bu tür yiyeceklere dikkat etmelisiniz. Yemek yedikten en az 3 saat sonra yatmayın ve baharatlı yiyeceklerden de uzak durun.

Kullandığınız ilaçları kontrol edin, prospektüslerini okuyun. ACE inhibitörleri gibi bazı ilaçların yan etkileri arasında öksürük yer almaktadır. Eğer durum böyle ise ilacın öksürük yan etkisi olmayan biri ile değiştirilmesi ya da başka bir düzenlenmenin yapılması için doktorunuza başvurun.

Toz ve diğer alerjenlerden kaçının. Eğer kapsamlı temizlik veya hava filtreleri ile bunların önüne geçemiyorsanız, alerji ilacı kullanabilirsiniz. Alerji ilaçları kronik öksürük tedavisinde kullanılabilir

İpuçları

 • Öksürüğü engellemenin ve kesmenin en birincil yollarından birisi iyi bir hijyendir. Sabunlu su ile elleri yıkamak birçok enfeksiyondan koruma sağlar.
 • Çok soğuk ve çok sıcak içeceklerden kaçının.
 • Bağırmaktan kaçının. Ses tellerinize zarar verebilir ve boğazda öksürüğü tetikleyebilir.
 • Yeterli uyku alınız. Özellikle soğuk algınlığına bağlı boğaz ağrısı belirtileri varsa buna daha çok dikkat etmelisiniz.
 • Uyuma dışında gün içerisinde de fırsat buldukça oturun ve dinlenin. Dinlenme esnasında bal ve limon veya ananas suyu ile hazırlanmış sıcak içecekler tüketebilirsiniz. Çok fazla konuşarak da kendinizi yormayın.
 • Bol bol su için.

Uyarılar

 • Öksürüğünüz geçmek bilmiyorsa ve endişe duyulacak bir boyuta vardıysa vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekir.
 • Ev ilaçları küçük çocuklar için uygun olmayabilir. 1 yaşından küçük çocukların bal tüketmemesi gerektiğini unutmayın.
 • Çok sıcak içecekler de aynı şekilde çocuklar için önerilmez.
 • Eğer hamile iseniz, herhangi bir ev tedavisinden önce doktorunuza danışın.
 • Eğer boğaz ağrısı ile birlikte aşağıdaki diğer belirtilerle de karşılaşırsanız, bir doktora başvurunuz:
 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Kronik, uzun süreli öksürük
 • Hırıltılı solunum

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Egzama Tedavisi
Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
KULAK AĞRISI YADA OTALJİ
Kuru Öksürükle Oluşabilecek Belirtiler Nelerdir?
Hormon Bozukluğu
Kemik İltihabı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.