KURUMUŞ DERİkurumuş deri

Cildimiz vücudumuza dışarıdan gelen unsurlara karşı ilk savunma hattıdır. Güneş, rüzgâr, soğuk sıcak ve diğer unsurlara karşı vücudu koruyucu bir rol üstlenir.

Ciltte kurumaya neden olan aşağıdaki hava şartlarını bilmeniz, pürüzsüz ve şık bir cilt için yapacağınız işlemler ve alacağımız önlemler için faydalı olacaktır:

Sponsorlu Bağlantılar

1- Kış havası:

Sıcaklık düştüğünde nem seviyesi de azalır. Kuru hava ise ciltte kavrulmaya neden olur. Özellikle hastanelerde kaşıntılı ve kurumuş cilt şikayeti ile gelen hastalar havaların değişmeye başladığı zamanlarda sıklaşmaktadır.

Bu şartlarda termostatların çalıştırılması da fayda vermemektedir. Zaten özellikle iç ortamlardaki ısıtma nemi azaltır ve cildin daha çok kurumasına yol açar.

Hızlı çözüm: Kapalı ortamlarda cildin kurumasının önüne geçmek için ekstradan nem sağlamak ve nemlendirici kullanmak hızlı bir çözüm sağlar. Ayrıca ortam sıcaklığını normal oda sıcaklığında ve nemini ise yüzde 45 ile 55 arasında tutmaya çalışın.

Kış aylarında dışarı çıkmadan önce cildinizin bazı bölgelerinde nemi korumak için koruyucu tabakanızı oluşturun. Bu amaçla dudaklar, yüz ve eller gibi cildin hassas bölgelerini korumak için eldiven ve örtü kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Buharlı duş

Bol buharlı sıcak bir duş yapmak vücudunuzu rahatlatacaktır ancak cildiniz için bir iyilik sağlamaz. Çünkü sıcak duşun vücutta sağlamış olduğu rahatsızlığın yanında bir de ciltteki doğal yağları kurutma etkisi bulunmaktadır. Bu şekilde suyu sıcak olan bir duşta ne kadar uzun süre kalırsanız cildinizdeki kuruma o kadar fazla olacaktır.

Hızlı çözüm: Duş suyunun sıcaklığını ılık bir düzeye getirin ve duş süresini de kısa tutmaya çalışın. Ciltte kurumaya neden olmaması için 5 dakikalık bir duş süresi yeterlidir. Eğer duş esnasında müzik dinlemeyi seviyorsanız bu sizin duşta kalma sürenizi uzatacağı için müzik hakkınızı arabada dinlemek üzere saklayın.

3- Sert içerikli sabun kullanılması

Banyo yaparken veya ellerinizi yıkarken bulduğunuz her sabunu kullanmayın. Çünkü içerikleri farklı olmaktadır. Özellikle sert ve tahriş edici içeriğe sahip olan sabunlar ciltteki doğal nemi almakta ve kuruluğa neden olmaktadır.

Hızlı çözüm: Cilt kurumasını önlemek için uzmanlar içeriğinde hafif nemlendirici özelliği olan ve kokusuz sabunlar kullanılmasını önermektedir. Kalıp ya da sıvı olması önemli değil, önemli olan içeriğinin kuru ciltler için formüle edilmiş olmasıdır.

4- Cilt keseleme

Cildinizi temizlemek için cilt fırçalama ve keselemeye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu amaçla kullanacağınız fırçaların veya süngerlerin cildinizde soyulmalara, tahrişe ve ayrıca kurumaya neden olacağını unutmamalısınız.

Hızlı Çözüm: Sürtünme ve tahrişe neden olan fırça, sünger ve lif yerine daha yumuşak olan bir bez veya ellerinizi kullanabilirsiniz.

5- Duşta nem kaybedilmesi

Duş ile cildiniz nem kaybına uğrar. Ayrıca duştan sonra havlu ile kurutma yapıldığında da yine cilt üzerindeki nemin kaybolmasına neden olmaktadır. Hâlbuki cildin üzerinde kalan bir miktar suyu adsorbe etme yeteneği vardır.

Hızlı Çözüm: Duştan ve banyodan sonra havluyu hemen kullanmayınız. Cildin gerekli nemi elde etmesi için belli bir süre bekledikten sonra yumuşak bir havlu kullanarak kurulayın.

Nasıl bir losyon kullanmalıyım?

Kullanacağınız losyon ve kremin içerisinde hassas ciltler için “seramid” ya da kuru ciltler için yatıştırıcı üre, laktik asit, “dimetikon” ve vazelin gibi zengin içerikli olmasına dikkat ediniz. Bu tür ürünler cildinizdeki nemi muhafaza edecek ve koruyucu bir rol üstlenecektir.

Yüzümüzün vücudun farklı bölgelerine göre nemlendirici ihtiyacı daha fazladır. Yüz bölgesinde kullanacağınız ürünlerde cildi yumuşatıcı ve gözenekleri tıkamayan (yani non-komodojenik olan) özellikte olanlarını tercih ediniz. Ayrıca ürünün nemlendirici özelliğinin yanında güneşten koruyucu geniş spektrumlu ve SPF değeri en az 30 olan bir ürün olmasına dikkat ediniz. Hem nemlendirici hem de güneşten koruyucu özelliği olan ürünler cildi güneşten koruduğu gibi yeterli miktarda nemli kalmasına da yardımcı olur.

6- Yaşlanma

Yaş ile birlikte hormon düzeylerinde de meydana gelen değişiklikler cildin daha ince olmasına ve kurumasına yol açmaktadır.

Hızlı Çözüm: Saati belki geriye çevirmeniz mümkün değildir Ancak cildinizdeki yaşlanma belirtilerini en aza indirebilirsiniz zengin bir yüz ve vücut losyonu ile sabahları bir cilt bakım rutini devam ettirin. Cildinizdeki kuruluğu giderirken aynı zamanda kırışıklıkları da yok etmek istiyorsanız içeriğinde Alfa hidroksi asitler ve Retinol gibi maddeler bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Alışkanlık olarak yatağınızın yanı başında bir losyon şişesi bulundurmanız hem güne başlarken hem de günü bitirirken kullanmanız için size hatırlatıcı olacaktır.

7- Tahriş ediciler

En sevdiğiniz giysileri giydiğinizde kaşıntıya neden oluyorsa bunun nedeni bu elbisenin kumaşı, kumaş yumuşatıcısı veya yıkamak için kullanılan deterjandan kaynaklanıyor olabilir. Kullanılan kurutucu ürünler ve parfümler de aynı şekilde bu tahrişe yol açabilir.

Hızlı Çözüm: Her türlü temizlik ve güzellik ürünü alırken üzerinde “içermez”  etiketi olanları tercih etmeye çalışınız. Özellikle hassas ciltler için formüle edilmiş kokusuz ve boyasız ürünler alınız.

Yün ve polyesterden yapılmış giysiler yerine daha yumuşak ve pamuktan yapılmış elbiseler tercih edin. Aynı şekilde yatak çarşafları ve yastık örtüsünün de yine ciltte tahrişe yol açmaması için yumuşak pamuktan yapılmış olması daha yararlı olacaktır.

8- Sağlığınız

Cildiniz pullanmış veya kızarmış mı görünüyor? Bunun nedeni “atopik dermatit” veya “sedef” gibi bir cilt hastalığı olabilir. Aynı zamanda diyabet ya da tiroit bezi gibi hastalıkların da belirtisi olabilir.

Hızlı Çözüm: Eğer cildinizdeki kuruma ve kızarıklık geçmiyorsa nedeninin teşhis edilmesi için bir doktora başvurmanız gerekecektir. Çözüm olarak muhtemelen ilaç veya uygun kremler gibi tedaviler önerilecektir.

Nedeni ne olursa olsun kuru ve kaşıntılı bir cilt ile uzun süreli yaşamak zorunda değilsiniz. Eğer farklı nemlendiriciler kullandığınız halde faydasını görmediyseniz veya tahriş daha da kötüleşti ise bir dermatoloğa görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çikolata, Vücut Yağını Azaltır mı?
Dua İle Tedavi
Baldır Ağrısı önemli sorunların habercisi olabilir.
Burundan Mukus Akıntısına Doğal Çözümler
Beyin Şişmesi Belirtileri
Güneş Yanığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.