KURUYEMİŞ TÜKETİMİkuruyemiş

Kuruyemiş yiyeceklerin tüketimi kalp sağlığı için faydalı mıdır acaba?

Yapılan bazı bilimsel çalışma sonuçlarına göre günde bir avuç dolusu yani yaklaşık 30 gr civarında kuruyemiş tüketen insanlarda kalp problemleri ile karşılaşma riskinin %30-50 arası düştüğü ve yine bu hastalıklardan ölüm riskinin de %20 azaldığı ortaya çıkarılmıştır. Söz konusu çalışmalar kuruyemiş tüketen ve tüketmeyen insanları karşılaştırmıştır. Kuruyemişlerin sağlıklı tekli ve çoklu doymamış yağları yüksek oranda bulundurması ve doymuş yağları ise daha az içermesi açısından bu faydayı sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışmalarda kalp için sağlıklı olan birçok besinin kuruyemişlerde bir araya gelmesinin bu koruyucu etkiyi sağladığı görülmektedir:

  • Kan kolesterolünü düzenlemeye yardımcı olan tekli ve çoklu doymamış yağlar içerir
  • Lif ve bitkisel steroller bağırsaktan kolesterol emilimini yeniden azaltmaya yardımcı olur
  • Arginin (vücutta nitrik oksite dönüştürülen bir amino asit çeşididir), kan damarlarının elastik kalmasını sağlayarak ateroskleroz (damar sertliği) riskini azaltır
  • Favonoidler ve resveratrol, E vitamini, bakır, manganez, selenyum, çinko ve diğer antioksidan bileşikler ile vitaminler ve mineralli antioksidan içerikler de vücutta oksidasyon ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.
  • Sodyum değerlerini düşürerek ve potasyum değerlerini yükselterek kan basıncı değerlerini korumaya yardımcı olur.
  • Günde yaklaşık 67 gr civarında kuruyemiş tüketilmesi kolesterolün düzelmesine yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döneminde Bakım
Domuz Eti
SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN İPUÇLARI
Traksiyon Ateli Nasıl Uygulanır
Bahar Nezlesi
Dirsek Kararması Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.