KUYRUK SOKUMU AĞRISI
Kuyruk sokumu, insan vücudunda bulunan 33 tane omurun en alt kısmında bulunan son parçasıdır. Bu kemiğe halk arasında poçik ve tıp dilinde ise koksiks adı verilir. Koksiks veya kuyruk sokumu leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma noktası olduğu için büyük öneme sahiptir. Kuyruk sokumu ağrıları ise çoğunlukla oturunca artan ve sancı şeklinde ortaya çıkan ağrılardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Makalemizde, özelikle kadınlarda görülen, toplumda sık karşılaşılan ve meydana geldiğinde, uzun süreli ağrılarla insanın huzurunu kaçıran kuyruk sokumu ağrılarını  (koksigodini) sizler için araştırdık. Yararlı olması temennisi ile..

NEDENLERİ
Bu ağrıların birçok sebebi bulunmaktadır. Aşağıda sıralanmıştır.

 • Ağır yük kaldırmaktan ileri gelen zedelenmeler,
 • Zorlu antrenmanlar,
 • Doğum anormallikleri,
 • Kuyruk sokumunda meydana gelen iltihaplar,
 • Kemik hastalıkları,
 • Dolaşım bo­zuklukları,
 • Psikolojik nedenler,
 • O bölgede meydana gelen kırık ve çıkıklar,

KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Sebebi olmaksızın da başlayabilen koksigodini her yaşta görülebiliyor. Kadınlarda erkeklere göre 5 kat daha fazla görülür. Bunun nedeni; kadın pelvisinin yapısından dolayı, kuyruk sokumunun daha korunmasız kalmasından kaynaklanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sürekli oturarak çalışanlar, uzun seyahatlerde bulunanlar, o bölgeyi sert bir şekilde bir yere çarpan veya üzerine düşenler, doğum sonrası kadınlarda ve sürekli olarak oturmak zorunda kalanlarda daha sıklıkla görülebiliyor. Gebelik sırasında düşenlerde düzeltmeye gerek yoktur. Çoğu kez bebek çıkarken kendiliğinden düzelir.

TEDAVİ
Kuyruk sokumu ağrıları günümüzde o bölgeye yapılan enjeksiyonla sorunsuz bir şekilde tedavi edilebiliyor. Tedavide önce ağrının kuyruk sokumunda hangi parçadan kaynaklı olduğu bulunmakta ve bu bölgeye skopi adı verilen cihazla x ışını verilerek enjeksiyon yapılıyor.

Cerrahi müdahaleye nadiren gerek duyulur. Cerrahi müdahalede, o bölgede bulunan kemik çıkartılmaktadır. Bu, doktorlar tarafından en son düşünülen tedavi yöntemidir.

Tedaviye yardımcı olarak oturma simidi tavsiye edilebilir. Yalnız şunu söyleyelim oturma simidi sadece yardımcı bir yöntemdir ve koruma amaçlıdır. Bunun yanı sıra klozet tip tuvalet kullanmak ve bu süreçte bisiklet kullanmamak tedaviye yardımcı olacaktır.

Simit biçiminde bir mindere oturmanın yanı sıra, tedavide antiromatizmal ilaçlar ve kortizon+lokal anestetik enjeksiyonu yapılabilir. Bu enjeksiyonu birkaç defa tekrarlamak gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  aleyna karşı

  12 yaşında kızım var.2 hafta dan beri ağrıdığını söylüyor.doktora gitmektende korkuyor.ona dedimki kaykılarak oturduğun için ağrıyodur dedim.bugün biraz geçtiğini söylüyor.tedavisi bide bu olabilir.

  eren kızılöz

  benimde kuyrk sokumumda agrı var bayanım yasım 25 agır kaldırdım vede ayagım kaydı banyoda nedeni bunlar olabılırmı?

  melis aral

  arkadaşlar ben 3 yıldır bu ağrıdan muzdaribim geçen sene son çare dıe elif gürkan die bı doktora gttm resmen soyuldum maddi bakımdan işin ciddiyetıne varın arkadaşlar özel yerlere gitmeyın inanın devlet hastaneleri bile daha iyi bakıyo ve bana dediği şeyde hafıf deformasyon dedı ve masrafı 1600-2000 bulan enjeksıyon onerdı resmen kandırıldım!!!

  melis aral

  sakın ihmal etmeyın ve en yakın bı zaman da bu işi çok ii bilen klişilere manuel tedavi yaptırın tabii bu kişileri iyice sorup soruşturun enjeksıyon çare olmuyo çoğunlukla kortizon yapıolar ama iyice ağrıyı çoğaltıyor.

  esra kekeç

  Bu konu da hangi doktora başvurmalıyım? Bir de bu durumu doktora nasıl anlatırım? Oramı nasıl gösteririm?

  Hastahanelerin ortopedi bölümlerine başvurabilirsiniz. Sağlık gibi durumlarda utanmak durumunuzu daha da güçleştirir. Eğer durumdan çok utanıyorsanız hem cinsiniz olan bir doktora görünebilirsiniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Deri
KULAK AĞRISI
Kızamık
Bel Ağrısına Hangi Belirtiler Eşlik Eder?
Avuç İçi Kaşıntısı
Yeşil Dışkının Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.