KUZUKULAĞI BİTKİSİNİN FAYDALARI
Bilimsel adı Rumex acetosa olan kuzukulağı, halk arasında ekşimik, turşu otu veya ebem ekşisi olarak da bilinmektedir. 60 cm.ye kadar boylanabilen bitki, karabuğdaygiller familyasındandır. Gölge ve nemli yerleri sevmekte olan bitkinin ekşimsi bir tadı bulunmaktadır. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişmektedir. İçerik olarak bol miktarda potasyum içermekte ve vitamin olarak A, B, C vitaminlerine sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuzukulağı ile çok lezzetli yemekler pişirebilir, salatalarda kullanabilirsiniz. Böylece hem beslenmenizi sağlar, hem de doğal olarak kendi sağlığınıza yatırım yapmış olursunuz. Kuzukulağı bitkisin verdiği doyumsuz lezzetlerin yanı sıra birçok faydası da bulunmaktadır.

Kullanım Şekli: Bir litre sıcak suya 30–50 gr. kadar bitki kökü konulup 15–20 dakika kadar yavaş yavaş kaynatılır. Elde edilen çay, günde iki-üç kez birer bardak içilir.

FAYDALARI NELERDİR?

  • İdrar sökücüdür. Böbrekleri çalıştırır.
  • Mide şişkinliğini giderir.
  • Bedeni güçlendirir.
  • C vitamini açısından zengin olduğu için skorbüt hastalığının iyileşmesinde yardımcı olur. Skorbüt diş etlerinin çekilmesi hastalığına verilen isimdir.
  • Safra kökünün safra sökücü özelliği bulunmaktadır.
  • Kuzukulağı çayı ateş düşürücüdür.
  • Yapraklarından lapası yapıldığı zaman çıbana iyi gelir.
  • Güneş yanıklarında da aynı şekilde lapası yapılarak kullanılır.

NOT: Romatizması ve böbrek hastası olanların tüketmemesi tavsiye edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kapari
Keçi sedefi Otu
NEDEN ÖKALİPTÜS YAĞI KULLANMALISINIZ?
Gotu Kola Nedir? Neye İyi Gelir?
Rokanın Faydaları
Sığır Kuyruğu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.