L-TRİPTOFAN
L-triptofan, birçok bitki ve hayvan proteinlerinde bulunabilen bir protein yapı taşıdır.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
L-Triptofano, L-Trypt, L-2-amino-3-(indol-3-il) propiyonik asit, L-triptofan, Triptofan.

ETKİLERİ NELERDİR?

  • Premenstrüel disforik bozukluk (PMDD) Tedavisi
  • Sigara bırakma, insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olarak kullanılabilir.

Her ne kadar etkili olabilse de yüz ağrısı tedavisi ve atletik yeteneğini geliştirmek konularında herkezde başarılı sonuçlar vermeyebilir. Buna ek olarak yeterli kanıt olmasa da depresyon, anksiyete, mevsimsel duygu bozukluğu, dikkat eksikliği-hiperaktivite ve uyku bozuklukları tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL ETKİ EDER?
L-triptofan, doğal hayvan ve bitki proteinlerinde bulunur. Vücudumuz L-triptofan’ı üretemez. Bu bakımdan dışarıdan hazır alınmak zorundadır. Böyle amino asitlere esansiyel amino asitler denir. L-triptofan vücudun birçok organlarının gelişimi ve çalışması için önemlidir. Vücudumuz gıdalardan L-triptofan amino asitinin emilimini tamamladıktan sonra 5-HTP (5-hyrdoxytryptophan) ve daha sonra ise serotonine dönüştürür.

L- TRİPTOFAN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?
L- triptofan içeren gıdalar yiyerek kendinizi daha iyi hissedebilsiniz. Çünkü az önece yukarıda da belirttiğimiz gibi L-triptofan mutluluk hormonu olan serotonin hormonuna dönüştürülür. Depresyon yada sıkıntıda iseniz bu yiyecekleri yemeye devam…

Sponsorlu Bağlantılar

Hindi, tavuk, dana eti, fındık, Balık, süt, yumurta, tavuk, meyve ve sebzeler başlıca L-triptofan kaynaklarıdır.

GÜVENLİ Mİ?
L-triptofan güvenli olmayabilir. Mide yanması, mide ağrısı, geğirme ve gaz, iştah, bulantı, kusma, ishal gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Aynı zamanda baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, ağız kuruluğu, bulanık görme, kas zayıflığı ve cinsel sorunlara neden olabilir.
L-triptofan ölüm dahil eklemlerde şişme, cilt, akciğerler, kalp, karaciğer ve diğer yan etkiler gösterebilmekte, ölüme dahi neden olabileceğine dair endişeler bulunmaktadır.

  • Hamile veya emziren
  • Bir böbrek bozukluğu
  • Bir karaciğer hastalığı
  • Eozinofili adı verilen bir beyaz kan hücresi bozukluğu varsa bu ürünü kullanmayınız.

İLAÇLARLA ETKİLEŞİM
Depresyon için ilaçlar (antidepresan ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirme: Büyük etkileşimi vardır. Birlikte kullanmayın.
L-triptofan, serotonin denilen bir beyin kimyasalının miktarını arttırır. Bazı depresyon ilaçları da bir beyin kimyasalı olan serotonini artırır. Depresyon için bu ilaçlar ile birlikte L-triptofan alınması kalp problemleri, titreme ve anksiyete gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Depresyon için ilaç alıyorsanız L-triptofan almayın.
Bazı depresyon ilaçları fluoksetin (Prozac), paroksetin (Paxil), sertralin (Zoloft), amitriptilin (Elavil), klomipramin (Anafranil), imipramin (Tofranil) ve diğerleri sayılabilir.
Depresyon için kullanılan ilaçlar (MAO)
Etkileşim Değerlendirme: Büyük etkileşimi vardır. Birlikte kullanmayın. L-triptofan, beyinde bir kimyasalı arttırır. Bu kimyasala serotonin denir. Depresyon için kullanılan bazı ilaçlarda da serotonin bulunmaktadır. Depresyon için kullanılan bu ilaçlar ile L-triptofan alınması serotonin miktarının çok artmasına neden olabilir. Bu da kalp problemleri, titreme ve anksiyete gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.
Depresyon için kullanılan bu ilaçların bazıları phenelzine (Nardil), tranilsipromin (Parnate) ve diğerleri sayılabilir.
Sedatif ilaçlar (MSS depresanları)
Etkileşim Değerlendirme: Büyük etkileşimi vardır. Birlikte kullanmayın.

L-triptofan, uyku hali ve uyuşukluğa neden olabilir. Benzer etkiye sahip bu iki ilacın alınması aşırı uyku haline neden olabilir.
Bazı yatıştırıcı ilaçlar, klonazepam (Klonopin), lorazepam (Ativan), fenobarbital (Donnatal), Zolpidem (Ambien) ve diğerleri sayılabilir.
Dekstrometorfan (Robitussin DM, ve diğerleri)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
L-triptofan, serotonin denilen bir beyin kimyasalını etkiler. Dekstrometorfan (Robitussin DM, diğerleri) ilacı da serotonini etkileyebilir. Dekstrometorfan (Robitussin DM, diğerleri) ile birlikte L-triptofan, beyinde çok fazla serotonine yol açar. Bu da kalp problemleri, titreme ve anksiyete meydana getirebilir. Birlikte kullanmayın.
Meperidin (Demerol)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
L-triptofan, beyinde serotonin denilen bir kimyasalı arttırır. Meperidin (Demerol) ayrıca beyindeki serotonini artırabilir. Meperidin (Demerol) ile birlikte L-triptofan alınması beyindeki serotonin çok fazla artmasına ve kalp sorunları da dahil olmak üzere titreme ve anksiyete ciddi yan etkilere neden olabilir.
Pentazosin (Talwin)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
L-triptofan, serotonin denilen bir beyin kimyasalını arttırır. Pentazosin (Talwin) deaynı zamanda serotonin artar. Birlikte alınması kalp problemleri, titreme ve anksiyete gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. L-triptofan ile pentazosin (Talwin) birlikte almayın.
Fenotiyazinler
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
L-triptofan ile fenotiyazinlerin beraber alınması hareket bozuklukları da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.
Bazı fenotiazinler klorpromazin (Thorazine’le), flufenazin (Prolixin), trifluoperazin (Stelazine), tiyoridazin (Mellaril) ve diğerleridir.
Sedatif ilaçlar (Benzodiazepinler)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Sedatif ilaçlar sinir sistemini etkileyebilir. L-triptofan da ayrıca sinir sistemini etkileyebilir. Sedatif ilaçlar ile birlikte L-triptofan alınması ciddi yan etkilere neden olabilir. L-triptofan alıyorsanız sedatif ilaçlar almayın.
Bu sedatif ilaçlar Bazı klonazepam (Klonopin), diazepam (Valium), lorazepam (Ativan) ve diğerleri sayılabilir.
Tramadol (Ultram)
Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi olabilir. Bu nedenle dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Tramadol (Ultram) beyindeki serotonin denilen bir kimyasalı etkiler. L-triptofan da serotonin miktarını etkileyebilir. Tramadol (Ultram) ile birlikte L-triptofan alınması beyinde çok fazla serotonin birikimine bağlı olarak kafa karışıklığı da dahil olmak üzere titreme ve sert kaslar gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

L-TRİPTOFAN İLE İLGİLİ DOZAJ
Uygun doz L-triptofan kullanıcının yaşına, sağlık ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu zamanda, L-triptofan için uygun bir aralık belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünler her zaman mutlaka güvenli ve dozlarda faydalı olabilir, aklınızda bulundurun. Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin, kullanmadan önce eczacı veya doktorunuza danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
CATECHU
BESİN TAKVİYESİ OLARAK KROM
ASETİL-L KARNİTİN
KARA YILAN OTU (SİYAH COHOSH)
KIRMIZI MAYA NEDİR?
FOLİK ASİT NEDEN ÖNEMLİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.