Laktoz İntoleransının Tipleri Nelerdir?

laktoz intoleransının tipleriBu rahatsızlığa tanımlanmış 3 tip vardır bu tipler Primer(birincil) null,  Sekonder(İkincil) Laktoz İntoleransı ve Genetiğe Bağlı Laktoz İntoleransı diye adlandırılırlar.

Primer(birincil) Laktoz intoleransı:

Sponsorlu Bağlantılar

Doğumumuzun ilk yıllarında anne sütü ağırlıklı beslenirdik, yaşımız ilerledikçe süt tüketimimiz azaldı bunun yanı sıra anne sütünün yanına hayvansal kaynaklı sütler de almaya başladık. Bu nedenle insan vücudu yaşamının ilk yıllarında laktaz enzimini bolca salgılar. ancak zamanla bu laktaz enzimlerinin salgılanması azalır. ve vücuda alınan laktoz sindirilememeye başlar bu durum laktoz intoleransını ortaya çıkartır.

Sekonder(İkincil) Laktoz İntoleransı:

Bu durumda bağırsak hastalıklarına veya çeşitli yaralanmalara bağlı olarak laktaz salgılanmasının azalması söz konusudur. Özellikle Çölyak Hastalığı, Crohn Hastalığı ve bunların yanında oluşabilecek çeşitli iltihaplı bağırsak hastalıkları intoleransı ortaya çıkartabilmektedir.

Genetiğe Bağlı Laktoz İntoleransı:

Bu durum oldukça az görülen bir durumdur ancak yine de üstünde durmaya değerdir. Bir bebek anne ve babasından vücut genleri ve cinsiyet genleri olmak üzere iki çeşit gen miras alır. Biz vücut genlerine otozomal gen deriz. Genetiğe bağlı intolerans durumunda çekinik olan bir tür vücut geni nedeniyle bebekler daha doğduklarında laktoz intoleransı geliştirmişlerdir. Bu bebekler anne sütü alsalar bile sürekli ishaldirler. Bu durumda intolerans kalıcıdır ve genetik yollarla bütün bir soyu tehdit etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolon Polipleri Nedir? Nasıl Belirti Verir?
Sık Dışkılama
Mide Krampları Neden Olur
Laktoz İntoleransı İçin Bitkisel Besinler Şifalı Bitkiler
Mide Bulantısı ve Halsizlik Nedenleri
Ülser Olmayan Mide Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.