LARENJİT
‘Larenks’ teriminin bilimsel karşılığı gırtlak demektir. Rahatsızlığın adından da anlaşılacağı gibi larenjit, gırtlağın iltihaplanması olayına verilen isimdir. Nedeni virüs olan bir rahatsızlıktır. Çoğu kişide görülebilen bir durum olup 1–2 hafta kadar sürebilir. Sakıncalı olan ise çocuklarda görülmesidir. Bunun nedeni solunum güçlüğüne ve nefes darlığına yol açmasıdır. Çoğu hastalıkta olduğu gibi larenjitin de akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır. Bunları kısaca açıklayacak olursak;

Sponsorlu Bağlantılar

Akut larenjit
Tıp bilimlerinde akut kelimesi “hızlı başlayan ” veya “kısa süreli ” hastalıkları anlatmak için kullanılır. Akut larenjit’ de ses tellerinin tahriş olmasına bağlı olarak ses kısılması meydana gelir. Öksürük nöbetleri başlar. Balgam çıkarılır. Hafif ateş meydana gelebilir. Hastanın boğazı­nda yanma ve kuruma duygusu hkim olur ve sanki boğazda yabancı bir cisim var olduğunun sanır. Bu sebeple bu olmayan cismi çıkarmak için öksürmeye başlar. Genelde kısa sürede iyileşme meydana gelir.

Akut larenjit neden meydana gelir?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Üşütme,
  • Ani ısı değişiklikleri,
  • Tozlu, kirli ve dumanlı ortam,
  • Sürekli ağızdan solunum yapmak,
  • Sigara içmek,
  • Boğazı tahriş edecek kadar fazla konuşmak,
  • Bronşit, pnömoni, grip veya kızamık hastalıklarında da ortaya çıkabilir,
  • Alkol tüketimi.

Kronik larenjit
Kronik kelimesi ise sürekli ya da süregelen anlamına gelir. Larenjit kişiye yerleşmiştir ve sürekli tekrarlamaktadır. Eğer akut larenjit önemsenmezse bu kronik hal almaktadır. Meydana geliş sebepleri akut larenjit ile aynıdır. Yukarıdakilere ilaveten sinüs iltihabı da eklenebilir. Sesini çok kullanan öğretmen, seyyar satıcı, şarkıcılarda daha fazla görülebilir.

Tedavi
Doktorunuz, larenksin içini görmek için laringoskopi adı verilen bir aletle görüntü alabilir. Larenks mukusla kaplı, kırmızı ve şişmiş olarak görülebilir. Teşhisten sonra tedavi için kanlanmayı giderici ilaçlar verilir. Bu, ağızdan ya da aerosol biçiminde solunum yolu ile verilebilir. Bunun yanı sıra doktorunuz size ağrı kesici ilaçlar kullanmanızı önerebilir. Bunun yanında bol sıvı tüketmek ve sesi dinlendirmek gereklidir. Gargara ve pastil kullanımı tam olarak gırtlağa ulaşmamakla beraber, boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir. Mentol soluma ve hava nemlendiriciler, hava yollarının açılmasını sağlayabilir.

!!! Ses kısıklığı, gırtlak kanserinin ilk belirtisi olabilir. 4 haftadan uzun süren ses kısıklıklarında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

!!! Belirtileriniz çok şiddetli ise ve 2–3 haftadan fazla sürüyorsa,

!!! Hastalık belirtileri yokken boynunuzda kitle oluştu ise ve hastalık geçtikten 2-3 hafta sonra bile boyundaki kitleler geçmiyorsa doktorunuza başvurunuz.

Aşağıda larenjit hastalığına iyi gelebilecek bir bitkisel kür verilmiştir.

Malzemeler: Ebegümeci çiçeği, Sığırkuyruğu, Hatmi kökü,  Kabalak, Meyan kökü ve Anason bitkilerinden birer çay kaşığı temin edilir.
Yapılışı: Eşit oranlarda karıştırıp bir çay kaşığı karışım yarım litre suda demlenir. Bal ile tatlandırılarak sıcak sıcak içilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Melez Virüs
Otizmin Belirtileri
Grip Uyarısı
DİL ŞİŞMESİ ORTAYA ÇIKABİLEN DİĞER BELİRTİLER
Mide Gazı
Astım hastası baharda 'polen kabusu' yaşar!
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.