LAVMAN NEDİR?
Lavman, bağırsaktan emilmeyen maddelerin sıvı şeklinde ve ilave olarak içeriğinde kayganlaştırıcı olarak genelde gliserin de denilen maddeninde bulunduğu bir karışımı anüs yoluyla rektuma vererek rektumdaki katılaşmış taşlaşmış dışkının hem yumuşamasını sağlayarak hemde o geçiş yolunu kaygan hale getirerek çıkarmaya yardımcı olma işlemidir.

Tüpün içerisinde bulunan bu karışım anüsten içeriye dahil edilerek hepsi sıkılarak boşaltılır ve hastanın 5-10 dakika beklemesi istenerek yapılır. İki çeşit lavman vardır, biricisi hazır bulunan evde yapılan lanman ikincisi ise sadece hastahanelerde uygulanan cerrahi işlemle yapılan lavman vardır. Oda serum torbasının içerisine koyup uzun hortum vasıtasıyla doktor eşliğinde sıvıyı basınçla daha ileri göndeme işlemidir.

Sponsorlu Bağlantılar

LAVMAN NASIL YAPILIR?
Lavman, oral ve anal bir şekilde yapılır. Oral, ağız yoluyla gönderilen o karışımda yukarıda söylenen karışıma benzer polietilen glikol denilen karışım vardır. Bu bağırsakta  emilmeyen ve bağırsaktaki suyu kendine doğru çekip bağırsakların temizlenmesine yardımcı olan bir karışımdır. Bu karışım içildiği zaman bir saat sonra kişi ishal olup bağırsakları temizlenebiliyor. Diğer yöntem ise anal yoldan verilendir.

LAVMAN HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?
Lavman, sağlıklı veya hasta bir insanın kabızlık durumunda yapılır. Mesela kişi bir hafta tuvalete çıkamıyorsa ona lavmanla yardımcı olunur. Diğer bir durum ise endoskopi işlemi için hazırlık aşamasında yapılır. Bir kolonoskopi işlemi yapılacaksa ona hem içeceği şekilde bir müshil ve alttan bağırsakların temizlenmesi için lavman şeklinde bu işlem yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı detoks programlarında da lavman yapılabiliyor. Bu durum çok önerilmiyor çünkü lavman kronikleştiği zaman o da müshil gibi bağırsakta değişikliklere yol açabiliyor. Özellikle hastahanelerde sık sık kabız olan hastalara lavman yapılması gerekiyor. Onun dışında sağlıklı insanlara çok sık lavman yapılması doğru olmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
GDO İçeren Ürünler Nasıl Anlaşılır?
Burun Tıkanıklığı Hızlıca Nasıl Geçer
Öksürük Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
Çocuk Düşürmek
GDO En Çok Hangi Ürünlerde Bulunmaktadır?
Sakatat
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.