LAZER EPİLASYON
LAZER EPİLASYON NEDİR?
Günümüzde modernleşen yaşam şartlarıyla beraber gerek erkekler gerek bayanlar eski yıllara oranla kendilerine fiziksel ve ruhsal olarak daha çok dikkat etmektedirler. Kişilerin vücutlarında istemedikleri yerlerde çıkan tüyler; örneğin bayanlarda dudak üzeri çıkan tüyler gibi, kişilere zaman zaman ruhsal anlamda bir çöküntü yaşatmaktadır. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte bu soruna da çözüm getirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmanın günümüzdeki en basit, en zahmetsiz ve en sağlıklı yöntemidir. Epilasyon tekniği, kişinin vücudunun herhangi bir bölgesinde istemediği tüylerin ve kılların alınarak oradaki bölgenin tekrardan tüylenmesinin de önüne geçebileceği tek medikal teknolojidir.

Lazer epilasyona kadar eskiden kullanılan ağda, cımbız gibi ürünler hiçbir zaman etkili ve kalıcı olmuyordu fakat günümüzde yaygın olarak kullanılan epilasyon oldukça basit ve faydalı bir işlem olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Öncelikle lazer epilasyon uygulatmak isteyenlerin klinik geçmişi incelenir. Burada önemli olan kişinin haberi olmadan gerçekleşmiş bir cilt hastalığının varlığının olup olmadığını öğrenmektir. Ondan sonra ise tüylenmenin nedeninin genetik mi yoksa hormon bozukluğundan ötürü mü kaynaklandığı tespit edilir. Bu adım lazer epilasyonun en önemli ve geçiştirilmemesi gereken evresidir. Çünkü hormonal dengesizlik nedeniyle meydana gelmiş tüylenme durumlarında endokrin hekimleriyle beraber tedavi yapılması zorunludur.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm bu tespitlerin ardından son adım olarak ise kişiye bir dermal test uygulanır. Bu testte lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin cilt tipleri, hassasiyet oranları ve kıl kökünün yapısı incelenerek o kişiye uygulanabilecek en uygun tedavi yöntemi saptanır. Ardından bu bilgiler hastayla paylaşılarak tedaviye başlanır.

NASIL UYGULANIR?
Tedaviye başlanıldığında başarılı olunabilmesi için üç adım uygulanmaktadır. Bu adımlar sırasıyla, tüylenme meydana gelen bölgenin steril bir hale getirilmesi, çok uzun olan tüylerin makas yardımıyla kısaltılması ve en son adım olarakta istenmeyen tüylerin lazer cihazi ile alınmasıdır.

Tedaviye başlanılmadan evvel, epilasyon gerçekleştirilecek olan bölgeye özel bir sıvı sürülür. Sıvı sürüldükten sonra kişinin ten ve tüy rengine en uyumlu cihaz seçilerek tüylenme olan bölge tanır. Tarama işlemi, bölgedeki istenmeyen tüylerin hacmine ve uzunluğuna göre 10 dakika sürebileceği gibi 1 saatte sürebilir.

Toplumumuzda bu konuda yanlış bir düşünce vardır. Lazer epilasyon işlemi çok uzun bir işlem değildir ve genellikle ortalama olarak yarım saatte uygulanır. Kişinin bir bölgedeki tüylerinden kurtulması için en az üç en fazla altı seansa gitmesi yeterlidir. Bu seans araları ise yaklaşık dört ile altı hafta arasında olmaktadır.

TEDAVİ ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Kesinlikle lazer epilasyon işlemi daha önceden Sağlık Bakanlığı’ndan izinli yerlerde uzman kişilerin denetimi altında uygulanmalıdır. Amatörce ve uluslararası standartlara uymayan makinelerle gerçekleştirilen operasyonlar hem istenilen sonucu veremeyeceği gibi hem de kişide ileride geri dönülemeyecek zararlar bırakabilir.

Tedaviye başlanılmadan evvel yedi gün içerisinde herhangi bir işlem (ağda, tıraş gibi) tüy köklerine uygulanmamalıdır. Tedaviden önce cihazın alamayacağı uzunluktaki kıl köklerinin makas veya jilet yardımıyla kısaltılması gerekmektedir.

Tedaviden evvelki 15 günlük süre zarfında cildi aşındıracak veya kurutacak işlemlerden kaçınılmalıdır. Özellikle bu dönemde peeling işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Lazer epilasyon uygulanacak bölge kesinlikle steril olmalı ve herhangi bir kimyasal madde (makyaj gibi) olmamalıdır.

LAZER EPİLASYONUN FAYDALARI
Lazer epilasyonla gerçekleştirilen işlem uzun vadeli olucağı için kişide uzun süreli kalıcı epilasyon sağlar. Uygun ortamlarda alanında uzman kişilerce yapıldığı taktirde hiçbir sağlık açısından problem yaratmaz. Sırt gibi büyük bölgelerde tüylerin daha hızlı alınmasını sağlar.

Ağda gibi epilasyon yöntemlerine oranla çok daha acısız ve ağrısız bir yöntemdir. Ortalama 120 dakika içerisinde vücuttaki bütün tüyler baştan aşağı temizlenebileceği için oldukça hızlı bir yöntemdir. Özellikle koltukaltında meydana gelen kıl dönmesi gibi durumlarla karşılaşılmamaktadır. Ciltte herhangi bir rahatsızlığa veya enfeksiyona sebep olmayacağı gibi bulaşıcı hastalık riskide taşımaz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Topuklarda Sertlik ve Kurtulma Yolları
Aromatik Yağlar İle Cilt Temizleyici Krem Yapımı
El ve Ayak Bakımı
İstenmeyen Tüyler
Akne Nedir?
DOĞAL YOLLARDAN KEPEK NASIL GİDERİLİR: 11 İPUCU
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.