LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon işlemi vücuttaki istenmeyen tüyleri kaldırmak için lazer ışınları kullanılarak uygulanan tıbbi bir yöntemdir. Lazer epilasyon sırasında lazer ışını ciltten geçerek kıl kökündeki foliküle işler. Lazer ışınlarının folikülde meydana getirdiği yoğun ısı, kıl köküne zarar vererek gelecekte kılların büyümesini engeller.

Sponsorlu Bağlantılar

Lazer epilasyon en çok açık tenli ve koyu kıl renkli insanlarda etkili sonuçlar vermektedir. Lazer epilasyon kıl büyümelerinde yavaşlatma sağlamasına rağmen, kalıcı epilasyon garanti etmez. İstenmeyen kıllardan kurtulmak için genellikle bir kaç seans boyunca lazer işlemine tabi olmak gerekmektedir. Aynı zamanda periyodik bakım da lazer işlemlerinden sonra yapılması gerekmektedir.

İŞLEM NİÇİN UYGULANIR?

Lazer epilasyon işlemi istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanmaktadır. Yaygın tedavi yerleri olarak bacaklar, koltuk altları, üst dudak, çene ve bikini bölgesi yer almaktadır. Gözkapağı veya çevredeki alanlar hariç vücudun hemen hemen her bölgesindeki istenmeyen kılların tedavisinde lazer epilasyon mümkün olmaktadır.

Kıl rengi ve cilt tipi lazer epilasyon başarısını önemli ölçüde etkilemektedir. Lazer epilasyonda, lazer ışınları melanin pigmenti içeren koyu renkli kıllarda ve açık tenli insanlarda daha çok etkili olmaktadır. Açık renkli kıllara sahip koyu tenli insanlarda başarı şansı daha düşüktür. Ancak, teknolojideki gelişmeler lazer epilasyonu koyu cilde sahip insanlar için de etkili bir seçenek haline getirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lazer epilasyon beyaz, gri, kırmızı veya sarı kıl rengine sahip insanlarda etkili olmamasına rağmen, bu tip kıllara sahip insanlar için de uygulanabilecek lazer epilasyon seçenekleri üzerinde çalışılmaktadır.

RİSKLER

Lazer epilasyon kalıcı epilasyon garanti etmez. Bazı kıllar lazer tedavisine karşı dirençli olabilmekte veya tedavi sonrası tekrar büyüyebilmektedir. Yeni çıkan tüyler daha ince ve açık renkli olabilmektedir.

Lazer epilasyon ile ilgili en sık görülen yan etkiler şunlardır:

Cilt tahrişi. Lazer epilasyon sonrası geçici rahatsızlık, kızarıklık ve şişme oluşması mümkündür. Bu tip belirtiler genellikle birkaç saat içinde kaybolur.

Pigment değişiklikleri. Lazer epilasyonla birlikte etkilenen derinin renginde geçici olarak kararma oluşabilir. Lazer yanlış bir ayarda kullanıldığında, özellikle koyu cilt yapısına sahip olanlarda ciltte parlama oluşabilir.

Lazer epilasyon sonrası nadiren, uygulanan deride kabarma, kabuklanma, yara izi veya cilt dokusunda başka diğer değişikliklere neden olabilir. Epilasyonun ciddi göz yaralanması olasılığı nedeniyle gözkapağı ve çevresinde uygulanması tavsiye edilmez.

NASIL HAZIRLANMALI?

Eğer lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorsanız, bu konuda yetkisi onaylanmış ve tecrübeli olan dermatoloji veya estetik cerrahi merkezlerindeki doktorlara epilasyon işlemini yaptırmanız gerekir. Eğer işlemi bir hemşire veya asistan uygulayacaksa, bunu deneyimli bir doktor denetiminde yapmalarını sağlayınız. Tıbbi olmayan ve sadece kâr amacı güden yerlerde lazer epilasyon yaptırmaktan kaçınmanız gerekir.

Lazer epilasyon işlemine geçilmeden önce ten rengi ve kıl rengi gibi faktörlerin uygun olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. Lazer öncesi yapılacak doktor ziyareti sırasında aşağıdaki koşullar hakkında bilgi edinilmeye çalışılacaktır:

• İlaç kullanımı da dahil olmak üzere, tıbbi geçmişiniz gözden geçirilecektir,

• Lazer epilasyonun sizin için yapılıp yapılamayacağı, ne gibi muhtemel riskleri ve faydaları olduğu konuşulacaktır,

• Uzun süreli değerlendirmeler yaparken kullanılmak üzere işlemden önce ve sonra resimler çekilebilecektir. 

Danışma esnasında işlemin maddi gideri konusunda da konuşunuz. Genellikle kayda değer bir maliyet istenebilmektedir. Doktorunuz lazer epilasyona hazırlanmanız için özel ipuçları sunabilecektir. Bu ipuçlarına aşağıdaki örnekler verilebilir:

Güneşten uzak durunuz. Güneş ışınlarına maruz kalma, ciltte kararma ve parlama oluşma risklerini arttırabilir. Eğer bronzlaşmak için ya da güneşten korunmak için ürünler kullanıyorsanız, lazer epilasyona girmeden önce bu ürünlerin etkisinin geçmesini bekleyiniz. Bazı doktorlar lazer epilasyondan altı hafta kadar öncesinden itibaren güneşten uzak kalınmasını önermektedirler.

Kılları koparmaktan, ağda ve elektroliz yapmaktan kaçının. Bu tür epilasyon yöntemleri kıl foliküllerine zarar vererek, lazer epilasyon etkinliğini azaltabilir. Kıl foliküllerine zarar vermediği sürece kıllar tıraş edilebilir. Bazı araştırmalar lazer epilasyon öncesi kılların tıraş edilmesinin olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir.

İŞLEMDEN NELER BEKLENEBİLİR?

Lazer epilasyon öncesi, tedavi alanındaki kıllar bir makas ile kesilebilir. Ayrıca gözlerinizi lazer ışınlarının etkisinden korumak için gözlük takılabilir. Doktorunuz tedavi sırasında herhangi bir rahatsızlık durumunu azaltmak için cildinize topikal anestezi uygulayabilir.

İşlem sırasında:

Doktor cildinize elle tutulan bir cihaz bastıracaktır. Lazer cihazının türüne bağlı olarak, cildinizi korumak için cihazın ucunda serinletici bir aparat veya sürülmek üzere bir jel kullanılabilir.

Doktor lazer cihazını çalıştırmaya başlayınca, cihazdan çıkan lazer ışınları ciltten geçerek kıl büyümesini sağlayan küçük keselere (folikül) ulaşır. Lazer ışınlarının kıl köklerinde oluşturduğu yoğun ısı kıl foliküllerine zarar vererek kılın büyümesini engelleyecektir. Deride biraz rahatsızlık meydana gelebilir. Kullanılan soğutma cihazı veya jelden dolayı ciltte bir soğukluk hissi oluşacaktır.

Üst dudak gibi küçük alanların tedavisi, sadece bir kaç dakika sürmektedir. Ancak sırt gibi geniş alanların tedavisi ise birkaç saat sürebilmektedir.

İşlemden sonra:

Lazer epilasyon sonrasını takip eden ilk birkaç saat için epilasyon alanında şişlik fark edilebilir. Şişmeden dolayı oluşabilecek rahatsızlıkları gidermek için, epilasyon alanına buz uygulayabilirsiniz. Doktorunuz ayrıca jel, krem veya losyon gibi reçetesiz ağrı kesiciler de önerebilir. Eğer lazer epilasyon sonrasında ciltte reaksiyon oluşursa, doktor etkilenen bölgeye bir steroid krem uygulanmasını isteyebilir.

Lazer epilasyondan sonra, doğal güneş ışığına maruz kalmaktan ve solaryumdan kaçınmalısınız. Cildiniz iyileştikten sonra güneşe çıkarken krem kullanmaya özen gösteriniz. Ayrıca tedavi sonrası ilk birkaç hafta içinde dökülen kılların yerine yenilerinin çıkmasına karşı kendinizi hazırlamanız gerekir.

SONUÇLAR

Lazer epilasyondan alınan sonuçlar kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Bazı durumlarda lazer epilasyon seansları yıllar sürebilmektedir. Ancak kılların tekrar çıkma ihtimali hala devem edebilir. En iyi sonuçlara ulaşmak için birkaç hafta aralıklarla 4-6 seansta tedavi işlemi uygulanması gerekebilir. Ek periyodik bakım tedavileri de her altı ila 12 ayda bir yapmak gerekebilir.

Lazer, kabaca tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir.

laser epilation

Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları koyu renkli maddeler tarafından tutulmak suretiyle enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşürler. Bu özellikten yararlanarak lazer ışığı tıpta 40 yıldır çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kıl Dökülmesi
Botox Uygulaması
KALICI SAÇ DÜZLEŞTİRME NASIL YAPILIR
Tırnak Batması
HİPERPİGMENTASYON CİLT LEKELERİ
SAÇ SAĞLIĞI İÇİN HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.