Lenf Bezi Kanseri
Lenf bezi kanserlerinin, yani lenfomaların iki türü vardır. İki tür de oldukça ender görülür. Tanı gecikmeden konup tedaviye geçildiğinde başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Lenfoma, Lenf bezlerinin yani dalakta, karaciğerde, bağırsaklarda ve büyük kan damarlarının çevresinde bulunan lenf dokusu adacıklarının kanseridir. Hodgkin ve hodgkin-dışı lenf bezi kanseri olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Hodgkin-dışı lenf bezi kanserleri (tıpta ‘non-Hodgkin lenfoma’olarak adlandırılır.)iki yaşın altında oldukça ender görülür, ancak sıklığı, yaşın ilerlemesiyle birlikte artar. Hodgkin türü lenf bezi kanserleri ise, 30–50 yaşlarda daha sıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

                        Hodgkin dışı lenf bezi kanseri tedavi edilmezse, daha ciddi bir hastalık olan Hodgkin-dışı lenf bezi kanserine dönüşebilir; bunun da tedavi durumda ise lenfosarkom gelişebilir. Lenfosarkom, lenf bezi kanserlerinin en habis türüdür.

Nedenleri Ve Belirtileri

                         Yıllarca lenf bezi kanserine yol açan etkenin virüsler olduğu sanılmış, ancak birçok araştırmadan sonra bu kuramın doğru olmadığı kanıtlanmıştır. Lenf bezi kanserinin nedeni henüz açıklığa kavuşmamıştır.

                          Hastalığın başlangıç döneminde hiçbir belirti olmayabilir; ama hastalık ilerledikçe yorgunluk, güç yitimi, iştah azalması ve zayıflama gibi belirtiler ortaya çıkar. Bazen hasta, rastlantı sonucu boynundaki lenf bezlerinin büyüdüğünü fark eder.

Sponsorlu Bağlantılar

                          Hodgkin türü lenf bezi kanserlerinde, başlangıç döneminde tek ya da bir grup lenf bezi etkilenir; ama bir süre sonra hastalık, bedenin başka bölümlerindeki lenf bezleri ile dalak ve karaciğerdeki lenf dokusuna da yayılır. Büyüyen lenf bezleri, bazı kanserlerde ve enfeksiyonlarda olduğunun tersine ağrısızdır, ancak oldukça garip lastik kıvamını andıran bir setliktedir. Eğer, deri yüzeyine yakın olan lenf bezleri değil de, aort(kalbin ana atardamarı)çevresinde, daha derinde yer alan lenf bezleri etkilenmişse, hiçbir belirti olmayabilir.

                          Lenf bezi kanserin bir başka belirtisi de ateştir. Birkaç gün, hatta birkaç hafta boyunca ateş yükselir; sonra bir dönem normal olduğu görülür. Bu tür ateş, “Pel ebstein ateşi”olarak bilinir ve kimi zaman lenf bezi kanserinin tek belirtisi olabilir. Lenf bezi kanserinin öteki belirtileri de, sürekli kaşıntı ve alkol aldıktan sonra boyundaki lenf bezlerinde ortaya çıkan künt ağrıdır. Bu belirtilerin nedenleri henüz açıklığa kavuşturulamamıştır.

                         Hastalığın ileri dönemlerinde kanla ilgili bozukluklar ortaya çıkmaya başlar. En başta kansızlık ortaya çıkar. Mikroskop altında kan örneğine bakıldığında, lenfositlerinin ( enfeksiyonla savaşan akyuvar hücrelerinin bir bölümü) sayılarının artmamış olmasına karşılık biçimlerinin normalden oldukça farklı olduğu görülür. Hodgkin ile Hodgkin-dışı lenf bezi kanserleri birbirinden, hücre görünümleri değerlendirilerek ayrılır.

                          Yalnız derindeki lenf bezlerinin etkilendiği bazı vakalarda, hiçbir belirti olmayabilir ve hastalık, başka bir nedenle göğüs filmi çekilmezse anlaşılamaz.

 

TEDAVİ

                         

                  Tedaviye ne kadar erken başlanırsa alınacak sonuç o kadar iyi olur. Öncelikle, hastalığın yayılma derecesinin değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme, “hastalığın evrelendirilmesi” diye bilinir. Deriye yakın lenf bezlerinin, dalağın ve karaciğer büyüyüp büyümediği araştırılır. Karın ve göğüs ameliyatına başvurarak bezlerin incelenmesi ve gerekirse alınması yoluna gidilir. “lenfanjiografi” denilen yöntemle alınan röntgen filmleri, kesin tanı konulabilmesini sağlar.

            Evrelendirme sisteminde, hastalığın yayılma derecesine göre dört grup vardır. Seçilecek tedavi biçimi, bu değerlendirmeye dayandırılır.

            Hastalığın başlangıç döneminde ışın tedavisi yapılır; ama dalağın etkilendiğini ya da diyaframın iki yanının da etkilendiğini gösteren bulguların olduğu ileri dönemde ışın tedavisi ile birlikte kan kanseri tedavisinde kullanılan kanser ilaçları da verilir. Oldukça güçlü olan bu ilaçlar, belirli aralıklarla, üçü ya da dördü bir arada verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    Mrb benim gorumcemde bezi kanseri varmış 6 yıldır varmış ama yeni öğrendik bastan bele kadar her yerde varmış sırf Boğazı’nda 9 yerde varmış henüz 25 yasında ve bekar ne yapabiliriz çokmuu geç kaldık acaba

    merve

    mrb benim annemde lenf bezi kanseri 1 yıldır var ışın tedavisi kemoterapi gördü ama boğazda daralma olduğundan hiçbirşey yiyip içemiyor sadece tıbbı mamayla besleniyor bunun açılma gibi bir durumu yokmu annem 46 yaşında.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Taun hastalığı
Tifüs
Horlama ve Tedavisi
Crohn Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Mesane Kanseri
Sıtma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.