Lenf bezleri normal bir insanda bütün vücuda yayılmış şekilde bulunur ancak bu bezlerin özellikle kümelendiği noktalar vardır. Boynumuz lenf bezlerinin kümelendiği noktalardan birisidir. Normal bir insanın boynunda 300 kadar lenf nodülü bulunur. Bu nodüller vücudun sigortası gibidir.

Lenf bezleri

Boyun bölgesindeki lenf nodüllerinin normal boyutları 3-5mm(milimetre) civarındadır ve elle kontrolde hissedilemezler. Bu nodüller,

Sponsorlu Bağlantılar

  • Diş eti iltihaplarında,
  • Ateşli hastalık durumlarında,
  • Çeşitli zehirlenmelerde,
  • Soğuk algınlığı gibi basit rahatsızlıklarda,
  • Bazı besinlerin fazlaca kullanımı,
  • Lenf Kanseri,
  • Guatr

gibi sebepler nedeniyle şişerler.

Bir lenf nodülünün 1cm den büyük olması her halükarda patojen(sağlıksız, hastalıklı) bir durum olarak değerlendirilir. Eğer boynunuzdaki lenf nodülleri ele delecek(elle hissedilecek) kadar şişmişse bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Boyun ve boğazda oluşabilecek şişlikler hastahanelerin KBB(Kulak Burun Boğaz) bölümleri tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KAN
Mantar Zehirlenmesi
Baş Ağrıları
Büyüme ve Gelişme
Baş Dönmesi ve Bulantı Nedenleri
Dizde Sıvı (Su) Bitmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.