YER ELMASI
Botanikte Helianthus tuberosus adında olan yer elması, çeşitli yumru olan ve ayçiçeği ailesinin üyesi olan bir bitkidir. Çiçekleri küçük sarı renkte ayçiçeği görüntüsünü andırmaktadır. Kökleri yumrulu olduğundan zencefil kökü çok benzer olarak da pazarlanmaktadır. Yer elması yumruları patates gibi dokuya sahip olduğundan genellikle şeker hastaları için tavsiye edilmektedir. Yer elmasının 200’den fazla çeşidi artık kullanılabilir durumdadır. Yer elması alkol elde edilmesinde kullanılabilirliği olduğu gibi früktoz kaynağı olarak da pek çok ticari ürün yapılıp satılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yer elması patates gibi yeraltında büyür ama yumrular köklerine sadık kalmaktadır. Ayçiçeği ailesinin üyeleri gibi onlar da 3 ile 12 metre büyüyebilirler. Geniş yaprakları olan yer elması, çok ağır killi toprakların dışında hemen hemen tüm toprak çeşitlerinde özellikle alkali topraklarda çok iyi gelişen bir yapıya sahiptir.

Yumrular yaklaşık 2 gr ağırlığında ve bir karış kadar yeraltındadır. Yer elması daha iyi su tutma özelliği olan tepelere ekilebilir ve bu sayede hasatı da kolay olmaktadır.

BİLEŞİMİNDE NELER VAR?
Yer elmasında bol miktarda potasyum, kalsiyum, niasin, tiamin ve az miktarda ise folasin bulunmaktadır. A ve C vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Yer elması, bol oranda inülin(nişastanın bir çeşidi) ihtiva ettiğinden nişasta bitkisi olarak da isimlendirilebilmektedir.

YER ELMASININ ETKİ ALANLARI NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

 • Şeker hastaları için önemli bir bitkidir.
 • Lifli yapısı sayesinde düzenli kullanımda kabızlığı önler.
 • Böbrekleri çalıştırarak idrar çıkışını artırır. Bu sayede vücudu toksinlerden arındırır.
 • Bedeni kuvvetlendirir.
 • Derinin parlak bir görünüm almasını sağlar.
 • Anne sütünü artırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Suyu ile saçlar yıkanırsa saçları kuvvetlendirir. Sağlıklı yapar.
 • Ezilip lapa haline getirildikten sonra şişliklere konursa ağrıları giderir.
 • Hemoroit ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Romatizma ve nikris ağrılarını hafifletir.

NASIL KULLANILIR?
Yer elmasının kökü haşlanarak yenir. Haşlanmaya dayalı olarak her türlü yemeğini yapabilirsiniz. Bunlara örnek olarak;

Örnek-1: Yerelması soyularak yuvarlak dilimler haline getirilir. Bir tencerede zeytinyağı ile kuru soğan eklenip kavrulur. Soğanlar kavrulduktan sonra üzerlerine yer elması ve ince dilimlenmiş sarımsak eklenir. Tercihe göre tuz, pul biber, karabiber ve ince kıyılmış dereotu ilave edilebilir. Son olarak biraz toz şeker ve su eklendikten sonra, yer elmaları yumuşayana dek pişirilir. Pişirildikten sonra üzerine limon suyu ve ya maydanoz ekleyebilirsiniz.

Örnek-2: İnce doğranan soğanlar bir tencerede zeytinyağı ile kavrulur. Kavrulurken ince ince doğranmış havuçlar eklenir ve pişirmeye devam edilir.
Öte yandan yıkanıp kabukları soyulan yer elmaları kararmaması için limonlu suya alınır. Kavrulan tenceredeki karışıma yer elmaları ve yıkanan pirinç eklenir. Üzerine çıkacak kadar sıcak su ve tuz konularak kapağı kapatılarak kısık ateşte 15 dk. pişirilir. Yemeğinizin pişme süresi sonunda tabaklara alırken isteğe göre doğranmış maydanoz ve limon suyu ilave edilebilir. Tercihe göre soğuk ya da sıcak olarak servis edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Deve Dikeni Kapsülü
Aloe Vera
Spirulina Kapsülü
Adam Otu
Şifalı bitkiler – acı bakla
EKİNEZYANIN FAYDALARI VE KULLANIMI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.