LİKOPEN NEDİR? NEYE İYİ GELİR?Likopen Nedir Neye İyi Gelir

Likopen diğer benzeri pigmentlerden daha yüksek seviyede karaciğer, serum (kan), böbrek üstü bezleri, akciğerler, prostat, kolon ve deride doğal olarak bulunan parlak kırmızı (karotenoid grubunun bir parçası) bir pigmenttir. Hayvanlar ile ilgili yapılan deneylerde likopenin antioksidan etkilere sahip olduğu bulunmuştur ve aynı zamanda kanser hücresi büyümesini engelleyebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan birçok çalışma likopen açısından zengin gıdalar yeme ya da vücutta yüksek likopen seviyesine sahip olmanın kanser riski, kalp hastalığı ve yaşa bağlı göz bozukluklarının azaltılabileceğini göstermektedir.  ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir. Yapılan tecrübeler domates baz alınarak sonuçlandırılmıştır. Domates likopenin yanı sıra C vitamini ve potasyum gibi diğer besin içerdikleri bakımından da zengindir. Ortaya çıkan bu faydalar sadece likopen takviyeleri temel alınarak yapılmamıştır.

Likopen ile zengin gıdalar tükettikten sonra, vücudunuz bunu bir antioksidan olarak kullanacaktır. Vücudunuzun ondan faydalanması için yeteri düzeyde likopen alınmansa gereksinim vardır. Likopen içeren sebze ve meyveleri kolaylıkla diyetinize dahil edebilirsiniz. Likopeni yüksek konsantrasyonda içeren bazı besinler şunlardır:

 • Domates
 • Pembe Greyfurt
 • Pembe Guava
 • Karpuz
 • Papaya
 • Kuşburnu

LİKOPEN NASIL ETKİ EDER?

Sponsorlu Bağlantılar

Likopen beta-karoten içeren kendi karotenoid akrabalarından daha etkili bir antioksidandır. Güçlü antioksidan olma özelliği ise hücre zarının sağlamlık, kalınlık ve akışkanlığının muhafaza edilmesinde etkilidir. Hücre zarları hücrenin bodyguardlarıdır yani koruyucularıdır. Hücre zarı hücre içine giren ve çıkan maddelerin taranmasından sorumludurlar. Aynı zamanda faydaları besinlerin girmesine müsaade ederken önemsiz olanları giderir ve hücrelere toksinlerin girmesini engeller. Güçlü sağlıklı hücre ise zarları birçok hastalığın önlenmesinde hayati öneme sahiptir.

SAĞLIK İÇİN YARARLARI NELERDİR?Likopenin Faydaları

Likopen özellikle birçok kanser formlarının yanı sıra birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisine de yardımcı olmaktadır. Bunlar arasında;

Kalp hastalıkları– Likopen serbest radikallerin okside ettiği LDL kolesterolü durdurur ve damarlarda plak oluşumunu ve birikimini engelleyerek arter damar sertleşmesini önler.

Kısırlık-Araştırmalar likopenin kısırlık tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Testlerden elde edilen sonuçlar, likopenin erkeklerde sperm konsantrasyonu artırabileceğini göstermektedir. Bunların dışında;

 • Diyabeti önlemeye yardımcı olur.
 • Yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve kataraktı önler.
 • Cildin yaşlanmasını önler ve daha genç görünümlü tutar.
 • Güneş yanıklarına karşı cildinizi korur ve bir iç güneş koruyucu gibi davranır.
 • Likopenin aynı zamanda osteoporozu önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

LİKOPENİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Likopenin piyasada karışık formülasyonları veya tek başına bir besin takviyesi kullanılabilecek formları bulunmaktadır. Genellikle yumuşak jel formunda ve yağ bazlıdır. Likopen açısından zengin gıdalar yeme ya da likopen diyet takviyeleri almanın hiçbir yan etkisi rapor edilmemiştir. Ama yine de kendinizi güvende hissetmek için her zaman reçetedeki standart dozu takip etmek önemlidir. Domates ekstresi de likopen takviyesi başka bir şeklidir ve popüler ve geniş satış aralığına sahiptir.

İLAÇLARLA ETKİLEŞİMLER

Likopen kanama riskini artırabilen ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Aspirin, warfarin (Coumadin) veya heparin gibi antikoagülanlar (kan sulandırıcılar), klopidogrel (Plavix) ve ibuprofen (Motrin, Advil) ya da naproksen (Naprosyn,Aleve) gibi nonsteroid antienflamatuar ilaçlar gibi antiplatelet ilaçlar buna örnek olarak verilebilir.

Likopen, düşük kan basıncına neden olabilir. Tansiyon düşürücü ilaçları kullanan kişilerde dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Likopen safra asidi bağlanan ajanlar, bağışıklık sistemini etkileyebilen ajanlar, sinir sistemini etkileyebilen ajanlar, güneş ışığına karşı hassasiyet artabilen ajanlar,  akciğer bozukluklarının tedavisinde kullanılan ajanlar,  mide bozukluklarını tedavi edebilen ajanlar, alkol (etanol), androjenler, anti-astım maddeleri, anti-kanser ajanları, anti-enflamatuar ajanlar, arsenik, kolesterol düşürücü maddeler, kreatin, fertilite maddeleri, HMG-CoA redüktaz inhibitörleri (statinler), nikotin ve probukol ile etkileşime girebilir

likopen beslenme takviyesiBİTKİLER VE DİYET TAKVİYELER İLE ETKİLEŞİMLERİ

Likopen kanama riskini artırdığı düşünülen bitkiler ve takviyeler ile alındığında kanama riskini artırabilir. Kanama çoklu olarak Ginkgo biloba kullanımı ve daha az sayıda ise sarımsak ve saw palmetto ile rapor edilmiştir.

Likopen, düşük kan basıncına neden olabilir. Bu tansiyonu düşüren bitkiler ve takviyeler ile alındığında dikkatli olunmalıdır.

Likopen androjen özellği olan, anti-astım şifalı bitkileri ve takviyeleri, antikanser bitkileri ve takviyeleri, anti-inflamatuar bitki ve takviyeleri, antioksidanlar, astaksantin, beta-karoten, kantaksantin, karotenoidler, kolesterol düşürücü bitkiler ve besin takviyeleri, kısırlık tedavisinde kullanılan bitkiler, sinir sistemi, güneş ışığına hassasiyeti artıran besin takviyeleri ve bitkiler, akciğer ve mide bozukluklarını tedavi etmede kullanılan bitkiler ve takviyeler, izoflavon, lutein, palmiye yada hurma yağı, saw palmetto, tütün ya da nikotin içeren bitkiler ve besin takviyeleri, vitamin C, vitamin D, ve E vitamini ile etkileşime girebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KARAÇAM ARABİNOGALAKTAN
N-ASETİL SİSTEİN NEDİR?
GLUKOZAMİN SÜLFAT
HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Beta Karoten
BACİLLUS COAGULANS
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.