LİPOM NEDİR?

Lipom yağ hücrelerinin (adiposit) oluşturduğu bir şişlik veya kitleye verilen isimdir. İsmi pek duyulmamış olmasına karşın yaygın olarak görülmektedir. Lipomlar yavaş büyüyen iyi huylu (kanserli olmayan) tümör türüdür. Bunlar genellikle cilt altı dokuda deri altında ve kas üzerinde derinin hemen altında gelişmektedir. Lipomların büyülüğü değişebilir yada birden fazla sayıda oluşabilir. Yaygın olarak da sırt, boyun, omuz veya kollarda bulunmaktadır. Daha az sıklıkla ise vücudun herhangi bir organı üzerinde büyüyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lipomlar genellikle yavaş yavaş gelişir, yuvarlak şekillidir, cilt altında kolaylık dolaşabilir, süngerimsi yada yumuşak topaklar oluşturabilir. Çirkin görünmelerine rağmen herhangi bir ağrı, rahatsızlık veya hassasiyete neden olmaz.

Lipomlar bir doku hasarı veya travma sonrası büyümeye başlayabilir ve ailesel yatkınlığı da bulunmaktadır. Lipomlar öncelikle orta yaşlı veya yaşlı kişilerde görülür. Çoğu durumda, lipomlar, tedavi gerektirmez fakat bazı durumlarda lipom yeri veya boyutunun değişmesi ağrı, halsizlik ya da başka sorunlara neden oluyorsa tedavi gerekebilir.

Lipomun kanser olup olmadığının araştırılması için bir doktora görünmelisiniz. Nadir de olsa lipomlar ailesel multipl lipomatozis veya adipozis dolorosa gibi daha ciddi bir durumlara yol açabilir.

LİPOM BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirti deri altındaki şişlikler ve birden fazla görülen topak oluşumudur. Yavaş büyürler ve yıllarca bir lipoma sahip olduğunuzun farkında olmayabilirsiniz. Lipomlar genellikle boyun, omuz, sırt, karın, kol ya da bacaklarda ortaya çıkar fakat nadire de iç organların üzerinde büyüyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu zaman, lipomlar bir misket büyüklüğündedir. Bazı durumlarda, lipomlar önemli ölçüde daha da büyüyebilir. Lipomlara dokunulduğunda yumuşaktır ve lastiğe dokunuyormuş gibi bir his vermektedir. Hassas olmayıp parmakla basıldığında sağa sola kayma eğilimindedir.  Çoğu durumda, bir lipom sıkılmadıkça ve yaralanmadıkça ağrılı değildir. Lipomun büyüklüğü ve konumuna bağlı olarak herhangi bir çevre doku ve organlar etkilenebilir. Lipomun büyüyen tipleri lipomun yakınlarındaki sinirlere baskı yaparak ağrı ve başka sorunlara neden olabilir.

LİPOM NEDENLERİ NELERDİR?

Lipomun gelişme nedeni bilinmemektedir fakat ailesel yatkınlığın lipom gelişiminin bir nedeni olduğu düşünülmektedir. Eğer bir lipoma sahip olan bir ebeveyn ya da kardeşnin varsa sizde lipom geliştirme olasılığı daha yüksektir. Birden fazla lipom gelişen kimselerde son derece nadir bir kalıtsal bozukluk olan ailesel multipl lipomatozis adlı hastalık bulunduğu söylenilebilir.

Lipomlar ayrıca yaralanan veya travma alan deri altı dokusunda büyüyebilir.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Bazı faktörler ve hastalıkların bir lipomun gelişme olasılığını artırdığı düşünülmektedir. Çocuklarda nadirdir ve yaşları 40 ile 60 arasında olan orta yaşlı insanlarda daha sık görülür. Lipomlar için ortak risk faktörleri şunlardır:

 • Dercum hastalığı (adipozis dolorosa olarak da bilinir, ruh sağlığı ve nörolojik sorunlar gibi diğer ciddi sorunlar ve çoklu ağrılı lipomlar neden olur)
 • Aile öyküsü
 • Ailesel çoklu lipomatozis (birden fazla iyi huylu lipom gelişimini içeren nadir kalıtsal bir durum)
 • Gardner sendromu (deri altında ve farklı organlarda meydana gelen kanserli olmayan veya kanser öncesi doku kitleleri içeren nadir kalıtsal bir durumdur)
 • Orta yaş ve üstü

LİPOM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Lipomlar lipomlar tedavi gerektirmez. Ağrı yapmaları yada çok hızlı büyümeleri durumunda alınabilirler. Yine normal hayatınızın akışını engelliyor yada ciddi kozmetik sorunlara neden oluyorsa da lipomların kaldırılması gerekebilir.
Cildinizin altındaki bir kitlenin iyi huylu (kanserli olmayan) lipom tanısı konulduktan sonra doktorunuz sizin için en iyi tedavi seçeneğini belirler. Selim lipomlar için ortak tedaviler şunlardır:

 • Liposuction
 • Lipomları küçülten ama tamamen yok etmeyen steroid enjeksiyonları
 • Lipomları (eksizyon) alınması için cerrahi işlemler

POTANSİYEL KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Bir lipomdan, çevre doku ve organların etkilenip etkilenmediğine bağlı olarak komplikasyonlar gelişebilir. Lipomlar genellikle ciddi değildir, ancak nadir durumlarda da olsa sinirlere basınç yaparak ağrılara yol açabilir. Sizin için tasarlanan tedavi planını takip ederek komplikasyon riskini en aza indirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  osman karadas

  Merhaba benim sorunum sag alt karin boslugumda biraz sert ve 10#15 capinda yag bezesi olustu yaklasik 5 sene oldu bu olusali ara sira hafjf agri oluyor ne yapmam lazim?

  yağ bezesi olduğundan eminseniz uygun bir vakitte yaz ayları girerken doktora gösterip ufak bir operasyonla bu bezeden kurtulabilirsiniz. Geçmiş olsun

  FerHan

  Merhabalar bende lipom değil lipomlar oluşmakta o kadar aşırı ki kaburga kemiklerinin arasında oluşur 2 3 ayda bayagi büyüyor ..Aşırı yaygınlaştı. .ne yapmalıyım hangi Dr gitmeliyim..bir cerrah patents gibi çoğalırlar diye başından savmisti ama ağrı yapıyorlar. .cevabınız için teşekkürler

  Doktorunuzu değiştirerek tekrardan muayene olunuz. Bu gibi durumlar ihmale gelmez. hastahanelerin dahiliye bölümleri sizi muayene edecektir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boğaz Ağrısı Neyin Belirtisidir?
Cinsel Gücü Artıran Bitkiler
İğne Biyopsisi Nedir? Niçin ve Nasıl Yapılır?
Bağırsak iltihabı
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Orucun Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.