LİPOSUCTİON

Liposuction, karın, kalça, uyluk, kol ya da boyun gibi vücudun belirli alanlarında, yağ çıkarmak için emme tekniğini kullanan cerrahi bir işlemdir. Liposuction işlemi aynı zamanda bu alanları şekillendirmektedir. Liposuction için kullanılan diğer isimler “lipoplasty” ve “vücut şekillendirme” dir.

Sponsorlu Bağlantılar

Liposuction işlemi genellikle genel bir zayıflama yöntemine veya kilo verme yöntemine alternatif olarak kabul edilmez. Eğer aşırı kilolu ve obez iseniz, diyet değişiklikleri ve egzersizler ile fazla kilolardan kurtulmaya çalışabilirsiniz. Bunlar da olmadıysa,  gastrik bypass ameliyatı gibi daha ciddi cerrahi yöntemler de denenebilir. Diyet değişiklikleri, egzersiz ve gastrik bypass ameliyatlarıyla verebileceğiniz kilolar Liposuction işlemi ile verebileceğinizden daha fazladır.

Eğer kilonuz normal ya da normale yakın olmasına rağmen vücudunuzun belirli noktalarında çok fazla yağ birikmesi varsa, liposuction işlemi sizin için tercih edilebilir bir yoldur.

NİÇİN UYGULANIR?

Liposuction, vücudun diyet ve egzersizlere yanıt vermeyen bölgelerinden yağ çıkarmak için kullanılır. Bu vücut bölgeleri şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

• Karın bölgesi
• Kollar
• Kalçalar
• Baldır ve ayak bilekleri
• Göğüs ve sırt bölgesi
• Kalça ve uyluklar
• Boyun gibi.

Buna ek olarak, liposuction işlemi bazen meme dikleştirmesi için de kullanılır. Kilo almaya başladığınız zaman, yağ hücrelerinin görünümü ve hacmi de artmaya başlar. Buna karşın, liposuction işlemi belli bir alandaki yağ hücrelerinin sayısını azaltmaktadır. Emilecek yağ miktarı alanda bulunan yağ hücrelerinin hacim ve görünümüne bağlıdır. Yağ çıkarılan alandaki değişiklikler, kilonuz sabit kaldığı sürece genellikle kalıcı olmaktadır.

Liposuctiondan sonra, ilgili alandaki deri yeniden kendini toparlar ve şekillenir. Eğer cildinizin elastikiyeti iyiyse, cildin pürüzsüz görünmesi ihtimali yüksektir. Ancak cildin esneklik özelliği zayıfsa, işlemden sonra deride gevşeklik göze çarpabilir.

Liposuction selüloit çukurlaşmalarını veya diğer cilt yüzeyi düzensizliklerini düzeltmez. Aynı şekilde, liposuction işlemi gerginlik olan alanları da ortadan kaldırmaz.

Liposuction işleminin sizde uygulanması için genel sağlık durumunuzun iyi olması ve koroner arter hastalığı, kan akımının sınırlı olması, diyabet veya zayıf bağışıklık sistemi gibi bazı ciddi rahatsızlıklarınızın olmaması gerekir.

RİSKLER VAR MIDIR? VARSA NELERDİR?

Herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi, liposuction işleminde de kanama ve anesteziye karşı reaksiyon gibi riskler bulunmaktadır. Sadece Liposuction işlemine özgü olası yan eTkiler şunlardır:

Ciltte oluşan düzensizlikler. Cildiniz, kötü cilt elastikiyeti, anormal iyileşme süreci ve düzensiz yağ alma işlemlerinden dolayı engebeli, dalgalı veya solmuş görünebilir. Bu değişiklikler kalıcı da olabilmektedir. Liposuction sırasında kullanılan ince tüpün (kanül) derinin altında oluşturduğu hasardan dolayı ciltte kalıcı olarak lekeli bir görünüm de oluşabilir.
Sıvı birikmesi. Geçici olarak derinini altında sıvı birikintileri oluşabilir. Bu sıvının bir iğne ile tahliye edilmesi gerekir.
Uyuşukluk. İlgili alanda geçici veya kalıcı uyuşukluk hissi oluşabilir. Geçici sinir tahrişi de mümkündür.
Enfeksiyon. Cilt enfeksiyonlarının görülmesi mümkündür ancak nadir olarak gerçekleşmektedir.
Vücut içinde delik. Nadir olarak, çok derine nüfuz eden kanül bir iç organda delik açabilir. Bu durumda acil cerrahi onarım gerekebilir.
Yağ embolisi (pıhtısı). Gevşeyen yağ parçaları kan damarına geçerek akciğer veya beyne kadar ulaşabilir. Yağ embolisi oluşma durumunda acil tıbbi müdahale gerekir.
Böbrek ve kalp problemleri. Dışarı emilen sıvı seviyelerindeki kaymalar, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden böbrek ve kalp sorunlarına neden olabilir.

İşlem yapılan vücut bölgenizin genişliği ve cerrahın aynı bölgede birden fazla işlemi beraber yapıyor olması oluşabilecek komplikasyon risklerini arttırmaktadır. Bu risklerin sizi nasıl etkileyebileceği konusunda doktorunuzla konuşunuz.

İŞLEME NASIL HAZIRLANMALISINIZ?

İşlem öncesi, ameliyatın nasıl geçeceği konusunda doktorunuzdan bilgi alınız. Eğer kullandığınız herhangi bir ilaç ya da bitkisel takviye varsa doktorunuza söyleyiniz.

Eğer yağ alma işlemi sadece küçük bir bölgede uygulanacaksa, ofis ya da muayenehane şartlarında da yapılabilir. Ancak eğer büyük miktarda yağ çıkarılması gerekiyorsa ve aynı zamanda diğer başka prosedürler de uygulanacaksa, cerrahi işlem hastane şartlarında yapılmalıdır ve muhtemelen bir gün sonra taburcu olabilirsiniz. İşlemden sonra sizi eve götürecek birini ayarlamanız önerilir.

NELER BEKLENEBİLİR?

Liposuction işlemine geçilmeden önce, cerrah vücudunuzun tedavi edilecek alanlarında daireler ve çizgiler ile işaretlemeler yapar. Resimler de çekilerek işlemden öncesi ve sonrasının karşılaştırılması yapılabilir.
Liposuction işleminin nasıl yapılacağı kullanılan özel tekniğe bağlıdır:

Tumescent(şiş) liposuction. Bu tür liposuction en yaygın olarak uygulanan türdür. Bu yöntemde cerrah ilgili alana önce bir karışım sülosyonu enjekte eder. Bu karışımda ağrıları kesmesi için anestezik (lidokain), kan damarlarının büzülerek kan kaybını önlemesi için (epinefrin) ve yağ çıkarılmasını kolaylaştırmak için tuz çözeltisi kullanılır. Sıvı karışımı ilgili alanda şişmeye ve sertleşmeye neden olabilir. Cerrah daha sonra cildinize küçük kesiler açarak kanül denilen ince bir tüpü deriye yerleştirir. Kanül vücuttan çekilen yağ ve sıvıların biriktirildiği bir vakuma bağlıdır.
Ultrason yardımlı liposuction (UAL). Liposuctionın bu türü bazen “şiş liposuction” ile bağlantılı olarak kullanılır. UAL’ de cerrah cilt altına ultrasonik enerji yayan bir metal çubuk ekler. Bu, yağ hücre duvarlarını bozarak ve yağ hücrelerini sıvılaştırarak daha kolay çıkarılmalarını sağlar.
Elektrikli liposuction. Liposuction’ın bu tipinde hızlı bir şekilde geri ve ileri hareket eden bir kanül kullanılır. Bu titreşim cerrahın zor konumdaki yağları daha kolay bir şekilde dışarı çekmesini sağlar. Elektrikli liposuction çoğu zaman daha az ağrı ve şişliğe neden olmaktadır. Cerrahın özellikle kol, diz veya ayak bileği gibi dikkat isteyen küçük alanlarda, daha hassas şekilde yağ çıkarmasına olanak sağlamaktadır.

İşlem sırasında:

Bazı liposuction işlemleri için sadece yerel veya bölgesel anestezi yeterli olmaktadır. Bazı diğer prosedürler ise geçici olarak bilinçsizlik oluşturan genel anestezi gerektirebilir. İşlem sırasında sakin ve rahat kalmanıza yardımcı olması için, tipik bir (IV) enjeksiyonu yoluyla yatıştırıcı verilebilir.

Ameliyat ekibi işlem boyunca kalp hızı, kan basıncı ve kandaki oksijen miktarının seviyesini kontrol edecektir. Eğer ağrı hissederseniz, doktorunuza bildiriniz. İlaç veya hareketlerin ayarlanması ağrıyı azaltabilir.

Prosedürün süresi alınacak yağ miktarına bağlı olarak birkaç saate kadar sürebilir. İşlemden sonra, cerrah kesileri açık bırakarak, sıvı çıkışının bitmesini sağlayabilir. Eğer işlem genel anestezi altında uygulanmışsa, uyanma odasına alınacaksınız. Genellikle birkaç saat boyunca hastane veya muayenehanede bekletilirsiniz. Bu süreçte sağlık personelleri durumunuzu kontrol altında tutmaya çalışacaktır. Eğer bir hastanede işleme tabi tutulmuşsanız, sıvı kaybından dolayı şok geçirmediğiniz ve susuz kalmadığınızdan emin olunmak için bir gece hastanede bekletilebilirsiniz.

İşlemden sonra:

Liposuction işleminden sonra ağrı, şişlik ve morarma yaşanabilir. Egzersiz dâhil olmak üzere işinize dönmeniz için birkaç gün geçmesi gerekir. Normal şekilde günlük faaliyetlerinize dönmeniz içinse, birkaç hafta geçmesi gerekebilir.
Doktorunuz enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik ve ağrıları geçirmesi için de ağrı kesici ilaç reçete edecektir. Ayrıca birkaç hafta boyunca şişliği azaltmaya yardımcı olması için sıkı giysiler giymeniz gerekebilir. Kalan yağ miktarının yerini alması sürecinde bazı deri düzensizlikleri beklenebilir.

SONUÇLAR NELERDİR?

Liposuction işleminden sonra, şişlik genellikle yaklaşık dört hafta içinde azalır. Bu zamana kadar, tedavi alanı az hacimli görünebilir. Birkaç ay içinde, tedavi edilen bölgede yalın bir görünüm elde edilir.
İdeal kilonuzu koruduğunuz sürece liposuction sonuçları genelde uzun ömürlü olmaktadır. Eğer liposuctiondan sonra kilo alırsanız, yağ dağılımı da değişebilir. Örneğin, tedavi edilen basen alanın dışında karın çevresinde yağ birikebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    estetik ameliyatı

    estetik ameliyatı konusunda oldukça uzun vakit araştırma yaptım ve onep estetik cerrahi kliniği hakkında çok olumlu yorumlar okudum. Bir kaç plastik cerrahdaha var aklımda ancak bu ameliyatın ne kadar önemli olduğunu bildiğim için son ana kadar yorumları okumaya devam edeceğim. Konu hakkında bilgilendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim bunları da arada söylemek istedim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mideyi Sararak Kilo Verilir Mi
doğal yollarla zayıflama yolları
Tülin Şahin Zayıflama Sırları
Lida zayıflama hapı şikayet yorumları
yemek yiyerek zayıflama
zayıflama iksirleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.