Lohusalık doğumdan sonraki kadının geçirdiği belli başlı aşamaları ifade eden terimdir. Bu aşamalar dünyada değişik kültürlerde değişik zamanları kapsar. Çin gibi dev doğum orana sahip ülkede lohusalık 1 ay yani 30 gün olarak kayda geçer. Avrupa kültürlerinde bu zaman 24 gün olarak kabul edilirken Türkiye’de lohusalık 40 gün olarak kabul edilir.

Bu dönem hem bebek hem de anne için oldukça tehlikeli olan bir dönemdir. Yazımızda bu dönemi anne açısından incelemeye çalışacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelik başlangıcından doğum zamanına kadar anne bedensel ve ruhsal açıdan pek çok değişiklikler geçirir. Örneğin hamilelik zamanında annenin hormonal yapısı çok ciddi değişiklikler sergiler. Bu değişikliklere bağlı olarak hamilenin bedeni de değişiklikler gösterir. Gebelikten sonra kadının rahmi 10-14 kat büyür ve bebeği hayatta tutacak şekilde gelişir. Ancak lohusalık zamanında anne bedeni hızla normale dönerek gebelik öncesi durumuna kavuşur.

Lohusalık Sorunları Nelerdir?

Bu dönemde annenin rahmi salgılar ve yapısal açıdan zayıflamıştır. Salgıların içeriği dışarıdan gelecek mikrobik hastalıkları desteklerken kan damarları kanamaya meyillidir. Hormonal sistem kohusalık dönemi boyunca tekrardan değişikliklere uğrayarak kendini düzenler. Bu dönemde en çok yeni doğum yapmış annenin ruhsal durumunda yaşanır.

 1. Rahim ağrıları,
 2. Rahim içi iltihaplı vakalar,
 3. Rahim içinden gelen kanlı sıvılar,
 4. Tansiyonda dengesizlikler,
 5. Annede titreme nöbetleri,
 6. Amniyon sıvısının kana karışması ve diğer dokuları tehdit etmesi,
 7. Rahim ve cinsel organın hassaslaşıp ağrı yapması,
 8. Gebelikten önce annede var olan sistemik hastalıkların şiddetini artırması,
 9. Kabızlık,
 10. Lohusalık humması,
 11. Ruhsal dengesizlikler,
 12. Annenin karakterinde önce görülmeyen dengesizlikler,
 13. Uyku bozuklukları,
 14. Kendini ve çocuğu suçlu görme(hissetme)
 15. Çeşitli görüntüler görme

Gibi sıkıntılar hamilelik sonrası dönemde görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lohusalık Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir.

Öncelikle doğum sonrasında annenin kesinlikle iyi takip edilmesi gerekmektedir. Özellikle yeni doğum yapmış kişinin kesinlikle yalnız bırakılmaması önem arz etmektedir. Yine bu annenin sağlık açısından kontrollerinin tam olarak yapılmaması gerekmektedir. Bu zamanlarda anne bebek sıvısına bağlı emboliye, lohusalık hummasına ve ruhsal dengesizliklere karşı iyi korunmalıdır.

Emboli dediğimiz olay amniyon sıvısının kana karışıp buradan diğer dokulara geçmesi ve bu dokularda harabiyete sebep olması olayıdır. Genellikle sonucunda ölüm meydana gelmektedir.

Lohusa humması doğumdan sonra ilk 1 gün içerisinde ortaya çıkan ateşli bir hastalıktır. Hastalık üreme organlarında, idrar yolu, idrar kesesi, böbrekler ve meme dokusundaki iltihabi vakalardan kaynaklanmaktadır. En önemli belirtisi 2 den fazla oluşan yüksek ateş görülmesidir. Ateş 38-40 arasında seyredebilir.

Lohusanın ruhsal yapısındaki bozukluklar da çok önemli bir durumdur. Annenin kendisine ya da bebeğine zarar vermesiyle sonuçlanabilir. Burada bir parantez açmak isterim. Aşağıdaki yazacaklarımı dikkatlice okursanız durumun ciddiyetini daha iyi anlatabilirim.

ALANA, ALBASMASI, ALKIZ Kültürümüzde sıkça bilinen kötülük tiplemeleridir. Bu yaratıklar yeni doğmuş bebeği ve anneyi lohusalığı sırasında ziyaret eder. Eğer anne ya da etrafındakiler uyanık olmaz ise bu yaratık anne ya da bebeğini alarak onu öldürür. Anadolu’da ALKIZ hikâyeleri ağızdan ağza dolaşır ve annenin ve bebeğin 40 ı çıkana kadar yalnız bırakılmazlar. Bunlar hikâye. Gerçekte olan nedir? Aslında gerçekte anne doğundan sonra ruhsal sıkıntılar yaşamıştır ve ya kendisini ya da bebeğini öldürmüştür.

Lohusalık Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle hem anne hem de bebeğin temizliğine dikkat edilmelidir. Annenin doktorun vereceği uygun ilaçları ve dezenfektanları kullanması gerekmektedir.  Annenin ateşinin ölçülmesine özen gösterilmelidir. Annenin tansiyonu sık sık kontrol edilmelidir. Loğusa kadının yanında onun sevdiği ona destek verebilecek birilerinin refakat etmesi çok önemlidir. Loğusa kadının göğüs kontrolleri yapılmalı ani renk değişiklikleri iyi gözlenmelidir. Yeni doğum yapmış anne ilk 1 haftadan sonra ayağa kalkıp ev işlerinden basit olanları kendi kendine yapabilir. Kendi bakımını devralabilir.

Lohusalar Neler Yemelidir?

Günde en az 3 lt. kadar sıvı tüketmelidir. Ancak çay kahve gibi süt verimini azaltan içecekler yerine su,süt,meyve suyu,ıhlamur v.b. tercih etmelidir.

Kızartmalar, mayonez, kaymak gibi aşırı yağlı yiyeceklerden,fazla unlu,şekerli gıdalardan ve abur cuburdan kaçınmalıdir.

Günde 2 bardak süt ya da yoğurt, iki kibrit kutusu kadar peynir yemeğe devam etmeli, ancak az yağlı ürünler tercih etmelidir.

Yemeklerinde az miktarda ve bitkisel sıvı yağları kullanmalıdır.

Yeterli miktarda vitamin ve minerallerin sağlanması için her öğünde taze sebze ve meyve tüketmelidir.

Lohusalık Sırasında Babalar Ne Yapmalıdır?

Bu dönemde yeni doğum yapmış anne oldukça hassaslaşır. Erkeğin eşine anlayışlı yaklaşması onun yanında yer alması ve onun dengesiz haline anlayışla yaklaşması çok önemlidir. Bu dönemde ve sonrasında kadının arzu ve istekleri yetersiz olabilir. Yeni anneye bu açılardan da olumlu ve anlayışlı yaklaşılmalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Yukarıdaki yazdıklarımız her loğusada görülecek diye bir kural yoktur. Bazı anneler bunların bir bölümünü yaşar bazıları ufak bir bölümünü yaşar. Bunlardan hangilerinin yaşanacağı hamilelik sırasında bilinemez. Bu bilgiler ışığında temkinli olmak çok önemlidir.

Yararlanılan Kaynaklar:

mumcu.com, kadinlife.blogspot.com.tr, health-care.com

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vajinal Akıntıya Şifalı bitkiler
Kadınlarda Saç Dökülmesinin 5 Ortak Nedeni
Meme Biyopsisi
Vajinada Sivilce
meme kanseri riski
Adet Döneminde Hijyen
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.