LOHUSALIKTA CİNSEL İLİŞKİ İLE GEBE KALINIR MI?

Doğumu müteakip 40 gün yada 6 haftalık döneme lohusalık adı verilir. Bu 40 günlük dönem, dokuz aylık süren bir gebelik sürecinin anne vücudunda neden olduğu gerek hormonal gerekse de bedensel değişimlerin gebelik öncesi seviyesine getirildiği bir toparlanma dönemidir. Bu toparlanma döneminde, annede, ister istemez farklı tutumlar ve davranışlar sergilenecektir. 

Kadının lohusalık dönemi, annenin bebeğini emzirmesine bağlı olarak bir miktar uzayabilir. Uzama süresi 7 hafta ile 3 ay arasında değişebilir. Lohusalık döneminde büyük bir olasılıkla yumurtlama başlamamakla birlikte KESİN DEĞİLDİR. Yaygın olarak bilinen “sütün yani emzirmenin gebelikten koruduğu” düşüncesinin yanlış olduğuna kanıt olarak çevremizde birçok örnek bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yani lohusalık döneminde her ne kadar büyük olasılıkla gebelik mümkün olmasa da korunmasız olarak girilen ilişkilerde gebelik vaki olabilmektedir. Bu, kadından kadına farklılık göstermektedir.

Adet Döneminde Cinsel İlişki İle Gebe Kalınır mı?

KORUNMA NASIL OLMALIDIR?

İlişki bakımından lohusalık ile regl dönemi arasında fazla bir fark yoktur. Lohusalık dönemi olmasa da çoğu doğum kontrol yöntemi yüzde yüz etkili değildir. Fakat, lohusalık gibi kadının böyle özel bir döneminde hormon içeren doğum kontrol, ertesi gün hapları yada minipill gibi seçenekler tercih edilmemelidir. Annenin hormon düzeylerinin eski haline getirildiği lohusalıkta dışarıdan tekrardan hormon ile müdahalede bulunulması hem anne hem de annesinden sütle besleyen bebek için sakıncalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelikte Cinsellik Nasıl Yaşanmalı?

Belki de bu dönemde erkeğin korunması daha fazla tercih edilebilir.

Asıl önemli olan ve en doğru olan ise erkeğin, kadının bu zor döneminde sabırlı olarak lohusalığın bitmesini beklemesidir. Çoğu kadın bu lohusalık döneminde ilişkiye girmek tercih ettiği bir olgu değildir. Bu dönemde ilişki olmaksızın diğer kur davranışları sergilenebilir.

Cinsel Gücü Artıran Bitkiler Nelerdir?

Lohusalık süresi içinde bir kadın hem psikolojik (cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk, vajina elastikiyetinin azalması) hem de fizyolojik olarak hazır olmadığından ve hem de sağlık açısından sakıncalı olduğundan eşi ile cinsel ilişkiden sakınmalıdırlar. Bu dönemdeki bir kadınla girilen cinsel ilişkiden, kadının enfeksiyon kapma olasılığı çok yüksek olduğundan tıbben de sakıncalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebelik sonunda adet olmama
Tıraş Sonrası Cilt Tahrişi Nasıl Önlenir
Ülseratit Kolit Neden Olur
Kalp Atışlarımı Kulağımda Hissediyorum
Sağ Kolum Ağrıyor
Gaz Yapan 8 Besin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.