LÖSEMİ NEDİR? KAN KANSERİ
Lösemi bir çeşit kanserdir. Halk arasında löseminin diğer adı, kan kanseridir. Löseminin oluşması, kanda bulunan alyuvarların aşırı miktarda çoğalması ile ortaya çıkar. Lösemi, kan yapan dokuları etkileyen, kandaki alyuvarları arttıran kötü huylu bir kanser hastalığıdır. Lösemi hastalığına en çok küçük çocuklar yakalanmaktadır. 2 ile 8 yaşları arasında, lösemiye yakalanan çocuklar oldukça sık görülür. Kemik iliğinde bulunan hücreler, kontrolsüz bir şekilde çoğalarak normal kan yapıcı hücrelerin yerine geçer ve bu sebepten ötürü kişi, enfeksiyonlara açık bir hale gelir. Lösemi hastalığı, kemik iliğinden başlayarak tüm vücuda yayılabilir. Akut lenfoblastik lösemi, çocukluk çağında rastlanılan lösemi çeşididir.

Sponsorlu Bağlantılar

Löseminin sebebi nedir? Neden lösemi olur?
Lösemi hastalığının kesin bir nedeni bulanamamıştır. Fakat, lösemiyi ortaya çıkaracak bir takım faktörler, risk faktörleri olarak biliniyor. Genellikle genetik rahatsızlıklar, lösemi hastalığına neden olurken, yine bir çeşit kalıtımsal hastalık olan down sendromu hastalığı da lösemiye yol açar. Bir takım viral enfeksiyonlar, aşırı derecede rasyasyona maruz kalmak, kimyasal maddeler kullanmak ya da genetik hastalıklar, lösemiye neden olmaktadır. Ancak bu durum, sayılan maddelere sahip kişilerin tümünde rastlanılan bir durum değildir. Yani her insanda bu belirtiler var diye lösemi olmayacaktır. Çocuklarda sıkça rastlanılan lösemi hastalığının bir başka nedeni de, anne sütünden eksik büyümektir. Anne sütünün besleyici vitaminleri ve mineralleri, çocukluk çağındaki bebekleri, bir takım hastalıklardan korur, bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirir. Anne sütünden yoksun büyüyen çocuklarda, lösemiye rastlanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Löseminin nedenlerini maddeler halinde sayacak olursak,

  • Kromozonal hastalıklar
  • Genetik faktörler
  • Down sendromu
  • Enfeksiyonlar
  • Bağışıklık sisteminin güçsüz olması
  • Anne sütü içmeden büyümek
  • Radyasyona maruz kalmak
  • Kimyasal maddelere maruz kalmak

lösemiye neden olan risk faktörleri arasında yerini almaktadır.

Löseminin belirtileri nelerdir?
Löseminin belirtileri, kan değerlerinin düşmesine bağlı ortaya çıkan soluk görünüm, yüksek ateş, iştahsızlık ve halsizliktir. Ayrıca git gide kilo kaybı yaşamak, kolay morarma ve kolay kanama da lösemi belirtileri arasındadır. Burun kanamasının çok kolay gerçekleşmesi, diş etlerinin sürekli kanaması, lösemi şüphesi uyandırır. Ayrıca, bir türlü iyileşmeyen enfeksiyonlar, karında şişlik ve lenf bezlerinin büyümesi de lösemiye sebep olan faktörler arasındadır. Karında şişlik yaşamanın sebebi, karaciğerin büyümesi ve dalağın genişlemesidir. Lenf bezlerindeki büyümenin nedeni de, boyunda koltuk altında ya da kasıklara görülebilir.

Lösemi tedavisi nasıl yapılır? Tedavisi var mıdır?
Çocukluk çağında yaşanılan lösemi hastalığının tedavisi mümkündür. Hastalığın türüne ve seviyesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Kemoterapi dediğimiz ilaç tedavisi, lösemi hastalığını iyileştirmek için uygulanan tedavi yöntemidir. Kemoterapi ile ilaç tedavsinden, ilaçlar hap şeklinde ya da iğne şeklinde olmak üzere 2 tipte bulunur. Bunların yanı sıra, ilaç, damardan serum yolu ile de verilebilmektedir. Bu ilaçlar, vücuttaki kötü huylu hücreleri yok etmeye yarar ve kişiyi tedavi eder. Birkaç seanstan oluşan kemoterapi tedavisinde, kaç seans uygulanacağı kişinin lösemisinin ne kadar ilelediğine ve hastalığın çeşidine göre değişiklik gösterir.

Bunun  dışında bir başka tedavi yöntemi de, ışın tedavisi dediğimiz radyoterapi tedavisidir. Hastanın genelde saçları kesilerek, uygulanan ışın tedavisinde ileri düzey hastalar tedavi edilmektedir.

Tüm bu yöntemlerin dışında son olarak kemik iliği nakli yapılmaktadır. Nadiren de olsa, ilerlemiş lösemi hastalarında kemik iliğine ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda, hasta yakınlarından başlamak üzere uygun kemik iliği bulunur ve nakil gerçekleşir.

Not: Lösemi uygun ilik bulunduğunda tedavisi olan bir hastalıktır. Lösemi hastalığı tedavisi pahalı bir hastalık olmakla birlikte umutsuz değildir. Tüm lösemi hastalarına acil şifalar dileriz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gülmenin Faydaları
Kontaklens
Kolanın Zararları
Göz Şişmesi Kabarması Neden Olur
Vitiligo
Apandisit Patlaması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.