LUPUS (SİSTEMİK LUPUS ERİTEMATOZUS)

Lupus bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorundur. Normal olarak bağışıklık sisteminin görevi vücudu mikroplara karşı korumak ve insanın sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Fakat lupus adı verilen durumda, bağışıklık sistemi dışarıdan gelen istilacılar ile mücadele etmesi yerine kendi sağlıklı hücrelerine saldırmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Otoantikorlar adı da verilen bağışıklık sistemi proteinleri eklem, deri, böbrek, sinir sistemi (beyin, omurilik ve sinirler), kan, kalp, akciğerler, sindirim dahil olmak üzere bedenin birçok yerinde vücudun kendi dokularına saldırarak inflamasyon ve doku hasarına neden olabilirler. Otoantikorlar ayrıca vücudun kendi kimyasalları ile birleşerek immun kompleksleri denilen anormal moleküller şekillenebilir. Bu anormal moleküller ayrıca, vücutta çeşitli organ ve dokularda biriktiğinde iltihap ve yaralanma olaylarını tetikleyebilir.

Lupus hastalığının tam nedeni gizemlidir. Bilim adamları birçok farklı olanakları araştırmakta ve çeşitli faktörlerin hastalığın gelişiminde rol oynayabileceğine inanmaktadırlar. Var olan bir gerçek lupus’ un kadın cinsiyetini daha fazla etkilediğidir. Kadınlar arasında da sıklıkla doğurganlık çağındakilerin daha fazla risk taşımaları, bu konuda, hormonların rol oynadığı fikrini akla getirmektedir.

Lupus aileden aileye de değişkenlik ve devamlılık gösterebilir. Bu da hastalığın genetik faktörler ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Yanı sıra hastalığın Afrika, Kızılderili, Batı Hint ve Çin kökenli insanlarda daha sık olduğuna dair kanıtlar vardır. Bazı araştırmacılar, lupus hastalığına genetik olarak yatkınlığı olan kişilerde, bu hastalığın bir virüs veya başka bir tür enfeksiyon tarafından tetikleneceğini düşünmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

LUPUS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bazı kişilerde, hastalık belirtileri hafif seyreder ama bazılarında ise ölümcül olabilir. Belirtiler gelip gidici eğilimde olabilir. Şiddetli periyot alevlenme olarak isimlendirilir ve belirtilerin kaybolduğu dönem remisyon olarak isimlendirilir. Yanmalar yada alevlenmeler farklı nedenlerden dolayı tetiklenebilir. En sık neden olan faktörler ise güneşe maruz kalma, enfeksiyon, ilaç ve muhtemelen gebeliktir ancak genellikle herhangi bir görünür neden olmadan da ortaya çıkabilir.

Lupus vücudun birçok farklı bölümlerini etkileme potansiyeline sahiptir, bu nedenle gibi belirtiler çok çeşitli olabilir:

 • Halsizlik (genel bir hasta duygu)
 • Ateş
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Kas ve eklem ağrısı, eklemlerde şişlik ve ağrı ile eklem ağrısı
 • Yanaklar ve burun köprüsü üzerinde kelebek şeklinde döküntüler
 • Derinin ışığa hassasiyeti (güneş ışığına maruz kaldıktan sonra daha yaygın döküntü ve grip benzeri belirtiler)
 • Saç dökülmesi
 • Kabuklu yuvarlak kırmızı plaklar halinde döküntü
 • Ağız, burun ve genital bölgelerde ağrılı ülserler

DİĞER OLASI BELİRTİLER ŞUNLARDIR;

 • Nörolojik semptomlar (baş ağrısı, nöbet, sorun düşünme veya inme)
 • Halüsinasyonlar ortaya çıkan ve psikoz gibi psikiyatrik belirtiler
 • Kalp sorunları (anormal kalp ritmi, kalp yetmezliği, kalp kası ya da zarının iltihaplanması)
 • Ağrılı solunuma neden olan akciğer belirtileri, özellikle plörezi
 • Görme kaybı
 • Tromboz (anormal kan pıhtısı) nedeniyle ekstremitelerde ağrı veya şişlik

Bazı insanlarda sadece deride meydana gelen ve kutanöz lupus yada diskoid lupus eritematozus denilen lupus’ un bir çeşidi gelişebilir. Lupus’ un başka bir formu ise prokainamid ve hidralazin ilaçlarının da dahil olduğu ilaçlara maruz kalma şeklinde gelişebilir. İlaca bağlı lupus, bilinen sistemik lupusa benzer döküntü, artrit ve ateş gibi belirtilere neden olsa da, bu belirtiler hafif olma eğilimindedir.

LUPUS TANISI NASIL KONUR?
Doktorunuz belirtilerinizi tekrar gözden geçirmekle işe başlayacaktır. Tıbbi öykünüzü dinleyecek ve lupus hastalığını tetikleyebilecek faktörlere maruz kalma ilişkinizi gözden geçirecektir. Daha sonra, sizi muayene edecek, güneşe maruz kalan deriniz ve yüzünüzde döküntü varlığını arayacaktır. Yanı sıra eklemlerinizdeki sertlik yada şişme olup olmadığı ve ağız ve burun içinde yara olup olmadığını kontrol edecektir. Doktorunuz kalp (perikardit) veya akciğer zarı iltihabı (plörezi) iltihabı varlığını kontrol etmek için bir stetoskop ile kalp ve akciğerlerinizi dinleyecektir.
Doktorunuz eğer lupus varlığından şüphelenirse, bir kan testi yapacaktır. Kanınızda hemen hemen tüm bu hastalığa sahip olan kimselerde bulunan bir antikor olan antinükleer antikor (ANA) adı verilen antikoru arayacaktır. Fakat ANA testi, lupus hastalığı olmayan kimselerde de pozitif sonuçlar verebilir. Doktorunuz ANA varlığını belirledikten sonra daha da emin olmak için diğer antikor testlerini uygulayacaktır. Çünkü, Lupus, sadece ANA testi temel alınarak teşhis edilemez.

Perikardit, fizik muayene veya elektrokardiyogram (EKG) tarafından veya plörit ise akciğer grafisi ve fiziksel bulgular ile teyit edilebilir.
Böbrek düzesizlikleri, idrarda protein düzeyinin yüksek seviyede olması ile yada özel idrar anormallikleri (böbrek iltihabını gösteren alyuvarların idrarda bulunması) ile belirlenebilir. Yanı sıra nöbetler ya da psikoz (ciddi bir psikiyatrik hastalık) gibi nörolojik bozukluğun varlığı, hemolitik anemi, lökopeni veya trombositopeni gibi özel tıbbi durumlar lupus hastalığının teşhisinde yardımcı olur.

Yanı sıra bağışıklık bozukluğu kanda bazı antikorların tespitinin tarafından belirlenebilir. Pozitif anti-ds-DNA testi, pozitif anti-Smith antikor testi, pozitif antifosfolipid antikor testi (düşük veya kan pıhtısı ile ilişkili bir antikor) ve sifiliz için bir pozitif test içerebilir.

ANA TEST SONUCU POZİTİF İSE….

Lupus tanısına yardımcı olmak için yapılabilecek diğer testler şunlardır;

 • Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), inflamasyon varlığını gösteren bir kan testidir.
 • Bağışıklık fonksiyonu ile ilgili proteinlerin seviyelerini kontrol etmek için kan testi
 • Bir deri ya da böbrek biyopsisi (laboratuarda incelenmesi için küçük bir doku örneği alınması)
 • Otoantikorlar için ek kan testleri

BEKLENEN SÜRE

Hastalık inaktif ya da tamamen sessiz olduğu dönemler olabilir ancak Lupus, uzun süreli ve (kronik) bir durumdur.

TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Lupus, farklı birkaç tipi ile tedavi edilebilir.

 • Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar
 • Hidroksiklorokin (Plaquenil), klorokin (Aralen), veya kinakrin gibi sıtma ilaçları
 • Prednizon, hidrokortizon, metilprednizolon veya deksametazon gibi kortikosteroidler
 • Azatioprin, siklofosfamid veya mikofenolat mofetil gibi immunsüpresifler
 • Metotreksat

NE ZAMAN BİR PROFESYONELE BAŞVURMALISINIZ?
Eğer lupus belirtileri, yani deri belirtileri (malar veya diskoid döküntü, fotosensitivite, ağız veya burun ülserler), yorgunluk ile birlikte, ateş, eklem ağrısı, iştahsızlık ve kilo kaybı ile ortaya çıkması durumunda doktorunuzu arayın.

GELECEKTE SİZİ NE BEKLİYOR?

Lupus olan çoğu insanın normal bir ömrü vardır. Ancak, yaşam süresi ve kalitesi büyük ölçüde hastalığın şiddetine bağlı olarak değişir. Kalp krizi de dahil olmak üzere kalp-damar hastalıkları lupus hastalığı olan insanlar arasında daha yaygındır. Hastalık beyin, böbreği ciddi etkiliyorsa yada düşük trombosit sayısına neden oluyorsa görünüm kötüleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İmpetigo Nedenleri ve Kimler Risk Altında
Kalp Sağlığını Koruyucu Besinler
Molluskum Kontagiozum
çocuklarda kanser
Bronşit ve Belirtileri
Kan Kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.