LUPUS HASTALIĞININ 12 BELİRTİSİ

Lupus yada diğer adı ile sistemik lupus, romatoid artrit gibi vücudun savunma sistemi ile ilgili olan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Nedeni günümüzde de tam olarak anlaşılmayan hastalık erkeklere göre kadınları daha çok tehdit etmektedir.

LUPUS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

  1. EKLEM AĞRISI: Lupus raporu olan çoğu insan hastalığın ilk belirtisi olarak eklemlerde ağrı olduğunu belirtmişlerdir. Buna ek olarak kaslarda ağrı, inflamasyon veya zayıflık ile de karşılaşılabilir.
  2. GÖĞÜS AĞRISI: Lupus, sizin organlarınızı etkileyebilir ve ciddi sorunlara yol açabilen iltihaplara neden olabilir. Göğüs ağrısı gibi belirtiler kalbi çevreleyen membranda, kalpte ya da akciğer çevresinde bir iltihap belirtisi olabilir. Ayrıca Pnömoni de akciğerleri etkileyen lupus işareti olabilir.
  3. BÖBREK SORUNLARI: Lupus böbrek iltihabına neden olur ve bu da vücudunuzun toksinler ve diğer atık maddelerden kurtulma yeteneğini etkileyebilir. Belirtiler idrarda kan görülmesi, özellikle geceleri sık sık idrara çıkma ve ayak, bacak, parmak ve kollarda açıklanamayan şişlikler içerebilir. Tedavi edilmezse, kalıcı hasara neden olabilir. Doktorunuza giderek idrar ya da kan testleri ile böbrek sorunlarınızı kontrol edebilirsiniz.
  4. DÖKÜNTÜ: Malarya yada sıtma döküntüleri adı da verilebilir. Kelebek şeklindeki döküntüler genellikle yanaklar ve burun üzerinde görünür. Bu belirtiler güneşte kaldığınızda daha da kötüleşebilir. Bu nedenle dışarı çıkarken bir şapka yada herhangi bir güneşten koruyucu kullanmalısınız. Tipik olarak, döküntü, kaşıntılı değildir.
  5. DÖKÜNTÜLERİN DİĞER TÜRLERİ: Lupus hastalığı olan kimselerin 3’ te 2’ sinde deri hastalıklarının bazı çeşitleri görülebilir. Döküntüler yüz, kulaklar, kol, omuz, göğüs ya da elleri etkileyebilir. Bu döküntüler genellikle pullu, uçları kalkık ve kırmızıdır ama kaşıntılı olmayabilir.
  6. IŞIĞA HASSASİYET: Lupus olan birçok kişide, güneş ışığına bir yanıt olarak döküntüler gelişebilir, yani ışığa duyarlılık vardır. Zaten bir döküntü varsa, güneş ışığı  daha da kötü hale getirebilir.
  7. MAVİ PARMAKLAR: Lupus hastalığı olan bazı insanlarda Raynaud fenomeni gelişebilir. Bu hastalıkta parmaklardaki kan damarlarının daralması meydana gelir. Sonuç olarak, kan, cilt yüzeyine ulaşamadığı için soğur ve mavi ve beyaz bir renk alır. Ne zaman kan akımı geri döner ise deri tekrardan eski haline geri döner. Bunun yanında zonklama veya karıncalanma hissi hissedebilirsiniz.
  8. AĞIZ VE BURUN YARALARI: Lupus olan kişilerin yaklaşık yüzde 95’ inde ağız veya burun içinde yaralar veya lezyonlar gelişir.
  9. ATEŞ, BAŞ AĞRISI, SAÇ DÖKÜLMESİ VE YORGUNLUK: Lupus, göze çarpmayan yada daha az ciddi belirtilere de yol açabilir. Bu belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, saç dökülmesi ve yorgunluk bulunabilir. Bu bakımdan sizin sağlığınızı gerçekten neyin etkilediğini belirleyebilmek için kendinizi iyi hissetmediğinizde doktorunuza bunu bildirin.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sevgisizlik Boy Kısalığı Yapıyor
Bayılma
SIRTIN ÜST KISMINDA AĞRI
Bademcik İltihabı Tedavisi
Otizm Tedavisi
Ayak Şişmesi Şeker Hastalığından Kaynaklanıyor Olabilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.