LUPUS TEDAVİSİ VE İLAÇLARLupus Tedavisi ve İlaçlar

Lupus hastalığı kişinin bağışıklık sisteminin deformasyonuyla ortaya çıkan bir takım rahatsızlıkların tamamı olarak kabul edilmektedir. Çoğunlukla eklem bölgelerinde oluşan şiddetli ağrıyla ortaya çıkan bu durum 20 ile 40 yaş arasındaki bayanlarda daha çok oluşmaktadır. Gerçekleştirilen bir takım araştırmalar neticesinde lupus hastalığına yakalanan kişilerin yüzde sekseninin bayan olduğu bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde tıp teknolojisinde bir çok gelişme yaşanmış olsa da henüz ne yazık ki bu hastalığın tam olarak belirtileri ve neden dolayı oluştuğu net olarak çözülememiştir. Bir takım hastalıkların tedavisinde mecbur şekilde kullanılan ilaçların ileri dönemlerde Lupus hastalığına neden olduğu tahmin edilmektedir. Klorpromazin, hidralazin, metildopa, kinidin, prokainamit ve izoniyazit grubu ilaçlar kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır.

Lupus hastalığı tedavi edilmediği taktirde kişinin hayatına son vermesine neden olabilecek durumların meydana gelmesine neden olur. Örneğin, kalp veya böbrekte yaratacağı iltihaplar sayesinde burada çeşitli enfeksiyonlara sebep olabileceği için tedavi edilmediği durumlarda kişinin organlarının iflas etmesine neden olmaktadır. Lupus hastalığı kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar kuvvetli olduğuyla doğru orantılıdır. Zira bu hastalık bazı kişilerde çok daha şiddetli bazı kişilerde de daha hafif bir şekilde seyretmektedir. Çoğunlukla böbrekler üzerinde tahribata neden olan Lupus hastalığında kullanılacak ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır. Aksi taktirde istenmeyen bir takım başka hastalıkların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lupus Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?

Lupus hastalığının en yaygın olarak karşılaşılan belirtileri eklem bölgelerinde meydana gelen ağrılar, vücut ısısının yükselmesi ve deride oluşan döküntülü yapıdır. Lupus hastası olan kişilerin yanak bölgelerinden, göz altı ve burun çevresi bölgelerine doğru çeşitli kızarıklıklar ve izler oluşur. Hastalığın paralel olarak belirtileri, ani kilo kayıpları, gün içerisinde sürekli halsizlik durumu ve iştah kaybı olarak kendisini gösterebilir.

Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişilerde hastalığın seyri daha hafif geçeceği için yalnızca uygulanacak ilaç tedavisi neticesinde hastalık kolaylıkla geçebilmektedir. Bayanlarda özellikle sebepsiz olarak ani bir şekilde başlayan saç dökülmesi ve saçların zayıflaması Lupus hastalığının bir başka belirtisi olabilmektedir. Bu gibi durumlardan bir tanesinin veya bir kaçının aynı anda görülmesi durumunda erken teşhis için doktora başvurulması önemlidir.

Aksi taktirde zaman içerisinde kişinin kalbinde veya böbreklerinde deformasyona neden olabileceği unutulmamalıdır. Lupus hastalığının teşhisinde doktor hastadan ilk önce bir kan tahlili isteyecektir. Fakat hastalığın teşhisi zor olduğundan dolayı bu durum bir kaç defa tekrarlanabilir. Kanda bulunan kötü huylu antikorların miktarına göre Lupus hastalığının kişide olup olmadığının teşhisi konmaktadır.

Lupus Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Lupus hastalığı meydana geldikten sonra özellikle kalp ve böbrek olmak üzere vücudun çeşitli organları üzerinde etki yaratabilmektedir. Kişinin vücudunun kuvvetli olması durumunda doktor kontrolünde gerçekleşecek olan ilaç tedavisiyle birlikte bir müddet güneş ışığından korunmak tedavi için yeterli olacaktır. İstirahat, güneşten korunma ve tuzlu besinleri tüketmek genellikle Lupus hastalarına verilen tavsiyelerdir. Vücudun bağışıklık sisteminin yeterli olmaması durumunda ise hastaya kortizon tedavisi uygulanmalıdır.

Lupus Tedavisinde Hangi İlaçlar KullanılırKortizon tedavisi de yine uzman hekimin gereken kontrolleri yapmasının ardından belirli bir düzen içerisinde hekim kontrolünde gerçekleşmesi gerekir. Bunun dışında her iki tedavi grubunda da hastalığın fiziksel etkilerinden korunmak için çeşitli egzersiz programları uygulanabilir. Hastalık süresince uzman bir diyetisyen kontrolünde tuzlu beslenme programının tercih edilmesi de önemli bir destekleyici tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

İlaç Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Lupus hastalığının sonuçlarından olan eklem bölgesinde ağrı ve vücut ısısının yüksek olduğu durumlarda genellikle nonsteroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar tavsiye edilir. Eğer kişide herhangi bir iltihap durumu söz konusu ise o zaman kortikosteroidlerden faydalanılır. Her iki çeşit ilaçlarda ağızdan ya da krem şeklinde veya enjeksiyon yöntemiyle kullanılabilir. Kortikosteroid tipi ilaçların kullanımında mutlaka dikkatli olunmalıdır. Doz değişiklikleri hastanın durumuna göre ayarlanmalı ve kesinlikle aniden bırakılmamalıdır. Lupus hastalığının erken teşhisinde geç kalınmışsa ve hastalık böbreklerde ya da sinir sisteminde herhangi bir deformasyona neden olmuş ise o zaman bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği bulunan immunosüpresif ilaçlar kullanılabilir. Bu tip ilaçlar ya ağızdan ya da enjeksiyon şeklinde uygulanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kağıt Paralardaki Mikroplar
idrar kaçırmaya çözüm
V Pills şikayet yorumları
Tuz ve Yüksek Tansiyon
Alo Gıda 174
Acvit tüy dökücü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.