LUTEİN
Lutein, karotenoid olarak isimlendirilen bir vitamindir. Lutein beta-karoten ve A vitamini ile ilişkilidir.  Lutein bakımından zengin gıdalar brokoli, ıspanak, lahana, mısır, portakal, biber, kivi, üzüm, portakal suyu ve kabaktır.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Karotenoid, All-E-Lutein, Tüm-E-Zeaxanthin, All-E-3′-dehidro-Lutein, Beta, epsilon-karoten-3, 3′-diol Caroténoïde, E-Lutein, Luteina, lutein, lutein Synthétique Sentetik Lutein, Ksantofil, Xanthophylle, Zeaxanthin, zeaxanthine.

Sponsorlu Bağlantılar

ETKİLERİ NELERDİR?
Öncelikli olarak -varsa- lutein eksikliğinin giderilmesi için kullanılır. Makula dejenerasyonunda da kullanılabilmektedir. Diyetin bir parçası olarak lutein tüketmek, maküler dejenerasyona yakalanma riskini azaltmak olabilir. Lutein takviyesi almadan maküler dejenerasyonu azaltmaya yönelik bilgiler için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Diyetin bir parçası olarak alınırsa, göz kataraktının gelişme riskini azaltır. Ek luteinin yararı olup olmadığı bilinmemektedir. Retinitis pigmentosa, kolon kanseri ve meme kanserini de önler.

MUHTEMELEN ETKİSİZ

  • Tip 2 diyabet gelişme riskini azaltır.
  • Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

LUTEİN NASIL ETKİ EDER?
Lutein, insan gözünde yer alan renk pigmentlerinden (makula ve retina) olan iki ana karotenoidlerin biridir. Bu, ışık filtresi gibi fonksiyon görür. Yani göz dokularını güneş ışığının zararlı etkilerinden korur.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜVENLİ Mİ?
Lutein çoğu insan için güvenlidir. Eğer hamile veya emzirenseniz luteini gıdalarda bulunanlardan daha fazla miktarda kullanmayın.

DOZAJ
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:
Ağızdan:
Katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) riskini azaltmak için: Hergün ya diyet ya da takviyelerini kullanarak 6 mg Lutein
Diyet yoluyla hergün 6,9 ile 11,7 mg lutein tüketen insanlarda yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt geliştirme olasılığı düşük bulunmuştur.
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu semptomları azaltmak için: Günde 10 mg lutein takviyesi.

NOT: 3 mg / fincan brokoli, 26 mg / kap pişmiş ve pişmiş ıspanakta fincan başına 44 mg lutein vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
THEANİNE
BACİLLUS COAGULANS
Fitoform Kapsülü
ASETİL-L KARNİTİN
IDEBENONE
PORİA MANTARI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.