MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?
Mineraller vücudumuzun olmazsa olmaz yapı taşlarındandır. özellikle magnezyum, demir ve çinko gibi mineraller bedendeki biyokimyasal reaksiyonlarda görev alan enzimlerin yapılarına katılırlar. Her mineral gibi magnezyum eksikliğnde de vücutta olası problemler ortaya çıkacaktır. Bu açıdan magnezyumun yeterli alımı olası problemlerin önüne geçecektir.

Magnezyum eksikliğinin en önemli problemi şeklinde karşımıza çıkan sorun kaslardaki problemlerdir. Kas kasılmaları, kas krampları, özellikle gebelikte, emziklik dönemlerinde çok yoğun olarak karşılaştığımız bir problemdir. Yine osteoporozdan sonra kadınlarda sıklıkla karşımıza çıkar. Bu olaylar genç yaşlarda da görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun haricinde sinir iletiminde önemli bir mineral olduğu için sinirlilik, gerginlik, bazen anksiyete bile görülebilir. Adet sendromlarını kadınlarda özellikle çok yoğun duygusal dalgalanmalarla geçmek yine magnezyum eksikliğinde görülebilecek problemlerden birisidir.

Bunun haricinde kemiklerdeki rolümden dolayı da yine kemik problemleri, kemik kırılganlıkları, kemik ağrıları şeklinde de yetersizlik belirtilerini görebiliriz.

ÖNEMİ NOT: Yukarıda da sıralanan magnezyum eksiklikleri belirtileri yaşamak istemiyorsanız magnezyum içeren besinler tüketmenizde yarar vardır. Magnezyun içeren besinler kısaca şunlardır; tüm yeşil sebze ve meyveler içerdikleri klorofilin yapısında magnezyum yer aldığı için iyi bir magnezyum kaynağıdır. ilaveten kuru yemiş, tohumlar, hububat, muz, avokado, kakao da önemli kaynaklarını oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İç Hastalıkları
Dalak Büyümesi, Belirtileri ve Nedenleri
Grip Benzeri Belirtiler Hayatı Tehdit Edici Olabilir
Güneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz
REİSHİ MANTARI (ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI)
Prezervatifle İlgili İlginç Bilgiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.